دیدبان

جریان شناسی

خارج از دید 14/

دیگه چه خبر از آپارات؟

20 اسفند پایگاه خبری-تحلیلی دیدبان در گزارشی سوژه ای جنجالی را بررسی نمود. همچنان رویه فعلی آپارات، اعتراض اهالی رسانه نسبت به اشاعه فحشا و محتوای جنسی در این سایت را به همراه داشته است. حالا این هفته برگ دیگری از آپارات و حامیان خاصش رو شد.

مرگ تدریجی یک رویا

احتمالا خیلی‌ها معتقد نباشند که برجام بر باد رفته است اما با نگاهی گذرا به نظرات سه چهار ماهه اخیر برخی حامیان برجام متوجه خواهیم شد که آنها نیز به این مسئله پی برده اند که برجام برای ما تا به حال منفعتی نداشته است. 

رهبری چه نیست؟

به همان میزانی که مردم‌سالاری دینی نو و بدیع است، سابقه نظام پادشاهی بسیار عمیق بوده و فرهنگ عمومی به سبب پیوند تاریخی و نیز بسیط بودن چنین نظام‌های تک‌قطبی‌ای، فهم و درک بهتری نسبت به آن دارند. همین هم باعث می‌شود تا مردم تفاوت چندانی میان شاه و رهبر قائل نباشند. عموماً مردم پدیده را به‌صورت سطحی و بر اساس منطق باینری تحلیل می‌کنند و ازاین‌رو تفاوت میان شاه و رهبر را نهایتاً در لباس و وجهه دینی او می‌انگارند و نه عملکرد و ساختار نظام تحت امر وی.

بوشهری و اعرافی در راه شورا؟

دوره فعلی شورای نگهبان تا سال 1401 ادامه دارد اما بعضی شواهد حاکی از تغییر احتمالی بعضی از فقهای شورای نگهبان است. فقهای شورای نگهبان معمولاً از بین مجتهدینی انتخاب می‌شوند که علاوه بر جایگاه علمی قابل توجه، دارای سابقه فعالیت اجرایی و سیاسی نیز باشند. ‌در این میان نام دو نفر از چهره های علمی و سیاسی، به عنوان اعضای احتمالی شورای نگهبان مطرح است.

استعفای ناگهانی ظریف: ابعاد، دلایل و پیامدها

در شرایط حاضر و پس از عدم پذیرش استعفا، رویکرد صلح‌طلبانه ظریف در عرصه داخلی و خارجی جلوه و اهمیت بیشتری نسبت به گذشته خواهد داشت، اگرچه تحقق عملی آن در جهان خارج به سهولت نخواهد بود.
در سالروز سه سالگی تولیت آستان عشق؛

کارنامه سه سال خادمی

هر چند برخی معتقدند که آستان قدس رضوی در دوران تولیت سید ابراهیم رئیسی با مشکلات جدی به خصوص در مسائل اقتصادی مواجه بوده ­است، ولی با توجه به گزارشات ارائه شده توسط تولیت محترم آستان قدس یا معاونان این مجموعه می­ توان اقدامات این دوره سه ساله آستان را رو به جلو دانست و امیدوار بود که این روند در گذر زمان و حتی با تغییر در مدیریت ادامه پیدا کند.
برای قاضی القضات؛

پیشنهادی به رئیس جدید قوه قضائیه

آقای رئیسی می‌تواند با پاسخ صحیح و هوشمندانه به نیاز روز مردم، یعنی مبارزه جدی با فساد، در جایگاه ریاست قوه قضائیه نقش جاودانه‌ای را در آینده نظام جمهوری اسلامی ایفا نماید.
به بهانه قطعی شدن روزِ انتخابات مجلس یازدهم؛

انتخابات استانی یا استبداد اکثریت؟

برخی جریان­های غرب­گرا در کشور- که به شکل نامتعادلی خود را لیبرال معرفی می­ کنند-، عملاً به بدیهیات لیبرالیسم آگاهی نداشته و نه تنها به اصلاح نقایص این اندیشه سیاسی قابل نقد نمی ­پردازند، بلکه نکات مثبت آن را نیز فدای مصالح و منافع قبیله‌ای می­ کنند.

«ایران» بی بی سی

مدیرمسئول و صاحب امتیاز روزنامه‌ی دولتی ایران باید در سیاست مطبوعاتی خود تجدیدنظر کنند؛ برجسته‌ سازی و تحلیل مسائل از زاویه بی بی سی که توسط بیگانگان تغذیه می‌شود و در مقاطع متعدد ضدیت خود را با نظام جمهوری اسلامی نشان داده‌، حاکی از آن است که جریان رسانه‌ای کشور تبدیل به معبر نفوذ و تریبون داخلی بنگاه‌های خبری انگلیسی زبان گشته و آن چنان که باید و شاید منافع ملی و مصالح دینی کشور را حفظ نمی‌کند.
چالشهای نظری دموکراسی؛

دموکراسی به تنهایی قابلیت اجرا شدن دارد؟

مبنای دموکراسی این اصل است که "بیشتر بهتر است" اما آیا می‌شود همین اصل را به رای گذاشت؟ کجا و چگونه این پیش‌فرض نهاده شده است؟ چرا این اصل درست باید درست باشد؟

نقش عربستان و امارات در عملیات تروریستی

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به این سوال که کدام کشورها در زمینه علمیات تروریستی علیه کشورمان فعالیت کرده اند، نام کشورهای «عربستان و امارات» را در پاسخ ذکر کرد.