دیدبان

«ایران» بی بی سی

«ایران» بی بی سی

دیدبان؛ رسانه ابزار قدرت در دوران معاصر است و هر حکومتی که از وجود این اهرم کارآمد به خوبی استفاده کند، می‌تواند با مخاطبین شبکه‌های اجتماعی که اکثریت مردم را تشکیل می‌دهند ارتباط موثری برقرار سازد. مطبوعات در جریان رسانه‌ای کشور نقش عمده‌ای را ایفا می‌کنند اما نکته‌ای که مسئولین رسانه‌ای باید بر آن دقت کنند، آن است که برای رسانه‌های خارجی معاند نظام مرجعیت خبری نسازند؛ اخیراً روزنامه‌ی ایران مطلبی تحت عنوان «داعش گوشه رینگ دختر ایزدی» چاپ نموده که در اصل برگردان یکی از یادداشت های بی بی سی است[1].

مرجعیت خبری بیگانگان

رسانه‌های خارجی از جمله بی بی سی، صدای آمریکا و غیره، همسو با سیاست‌ دولت‌های خارجی و معارض با منافع ملی جمهوری اسلامی ایران گام بر می‌دارند و تجربه نیز مهر تائیدی بر این ضدیت به شمار می‌رود. به عنوان مثال در کوران حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 1388, این رسانه‌ها به شدت بر اختلافات سیاسی دامن می‌زدند و برای پیشبرد اهداف خود، اخبار جعلی همچون القای شبهه تقلب، کشته‌سازی و مظلوم نمایی از معترضان، ساختن تصویر سرکوبگر از نیروهای انتظامی و ... را شبانه روز منتشر می‌کردند[2].

با توجه به ضدیت این رسانه‌های خارجی با مبانی انقلاب اسلامی، مطبوعات و پایگاه‌های خبری جمهوری اسلامی ایران باید نهایت مراقبت را داشته باشند تا مبادا مرجعیت خبری برای آن‌ها ساخته یا تصویرسازی هدفمند آن‌ها از نظام جمهوری اسلامی را تبلیغ نمایند؛ همانطور که مقام معظم رهبری در این خصوص اشاره کرده‌اند: «متأسفانه امروز می‌بینم همان دشمنی که به‌وسیله‌ی تبلیغات خود، همتش این بود که افکار عمومی یک کشور را به سمتی متوجه کند، به‌جای رادیوها آمده در داخل کشور ما پایگاه زده است! بعضی از این مطبوعاتی که امروز هستند، پایگاه‌های دشمنند؛ همان کاری را می‌کنند که رادیو و تلویزیون‌های بی بی سی و آمریکا و رژیم صهیونیستی می‌خواهند بکنند!»[4].


 

باز هم تکرار تجربه‌ی گذشته

روزنامه‌ی ایران اولین بار نیست که از رسانه‌های خارجی همچون بی بی سی به عنوان منبع استفاده و مطلب نقل می‌کند؛ هفت سال پیش نیز هیئت نظارت، به دلیل انتشار مطلبی خارج از ماده شش قانون مطبوعات [5] به روزنامه‌‎ی ایران تذکر داده‌است [6]؛اما اینکه چرا هیأت تحریریه‌ی این روزنامه اصرار به استناد و ارجاع‌دهی به رسانه‌های معاند نظام دارد، خود محل سوال است.
نباید به بهانه‌ی تغییر دولت‌ها، اصول و ارزش‌ها نیز کم اهمیت و مجوز تخطی از قوانین به شمار آید؛ هیئت نظارت باید دقت و مراقبت خود را افزایش داده و مانع از انجام چنین قانون‌ شکنیهایی شوند که رجوع و استناد به رسانه‌های معارض با نظام را مباح می‌داند.


لزوم بازنگری در سیاست مطبوعاتی

به نظر می‌رسد که مدیرمسئول و صاحب امتیاز روزنامه‌ی دولتی ایران باید در سیاست مطبوعاتی خود تجدیدنظر کنند؛ برجسته‌ سازی و تحلیل مسائل از زاویه بی بی سی که توسط بیگانگان تغذیه می‌شود و در مقاطع متعدد ضدیت خود را با نظام جمهوری اسلامی نشان داده‌، حاکی از آن است که جریان رسانه‌ای کشور تبدیل به معبر نفوذ و تریبون داخلی بنگاه‌های خبری انگلیسی زبان گشته و آن چنان که باید و شاید منافع ملی و مصالح دینی کشور را حفظ نمی‌کند. البته بررسی محتوایی این مطالب ارجاعی خود شرح مفصلی می‌خواهد که از حوصله‌ی این یادداشت خارج است.
 

[1] http://www.iran-newspaper.com/newspaper/item/498839

[2] https://www.tabnak.ir/fa/news/171964

[3] http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=8009

[4] https://press.farhang.gov.ir/fa/rules/laws2

[5] http://aftabnews.ir/fa/news/132566

مرتبط‌ها

ایستگاه انقلاب 11

زوایای ناآشنای مرد خاکستری دولت

در جستجوی ترکیبی از خیانت و خباثت

آیا جمهوری اسلامی به مفاهیم اصلی وجودی خود پایبند بوده است؟

دولت رمّالان

سرافراز؛ مُهره تخریب سازمان اطلاعات سپاه