دیدبان

مقایسه ضرغامی از جایگاه زنان قبل و بعد از انقلاب

مقایسه ضرغامی از جایگاه زنان قبل و بعد از انقلاب

دیدبان؛ اعضای شورای مرکزی جمعیت جانبازان در آخرین جلسه رسمی خود عزت الله ضرغامی، را به عنوان میهمان ویژه در جمع خود پذیرا شدند.در این جلسه ضمن مرور حوادث مهم بین المللی، منطقه ای و داخلی، گزارش دو کار گروه سیاسی اقتصادی و جوانان مورد بحث قرار گرفت و نسبت به برخورد فرودستانه دستگاه دیپلماسی در مقابل گستاخی های عامرانه سه کشور اروپایی تذکر داده شد و تکرار بد عهدی و کینه ورزی های آمریکا در برجام اینبار توسط طرف اروپایی عبرت نیاموختن از تاریخ و تن دادن به خسارتهای افزون تر از گذشته برای ملت است. دیپلماسی اقتدار و ابتکار حتماً بهتر از دیپلماسی فرودستانه و انکار واقعیت است.

مجتبی شاکری، دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی در این جلسه، با تاکید بر اینکه جمعیت به دنبال استفاده از تجربیات گرانبهای چهره هایی است که سیر انقلاب را درک کرده و فراز و فرود حوادث را پشت سر گذاشته اند، خاطرنشان کرد: در این سلسلسه جلسات دیدار با شخصیت های انقلابی به دنبال تبیین روند انقلاب از گذشته تا امروز و نیز لوازم و ابزار مورد نیاز برای ترسیم آینده روشن آن و نقش آفرینی در این زمینه هستیم.

عزت الله ضرغامی نیز از تعبیر قرآنی «ستارگانی که برای هدایت بشر آفریده شده اند» به منظور توصیف جانبازان و ایثارگران انقلاب اسلامی استفاده کرد و گفت: هر کس در مسیر انقلاب راه گم کند یا جای حق و باطل و منکر و معروف تحت تاثیر شانتاژ دشمن در نظرش تغییر کند، با مشاهده جانبازان که از عزیزترین داشته خود برای زنده نگه داشتن راه حق گذشتند، به راه باز خواهد گشت. بنابراین اثر حضور جانبازان در جامعه کنونی اگر از دوران جنگ بیشتر نباشد، کمتر نیست.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی، این سوال از سوی برخی انقلابیون مطرح می شود که چگونه باید از کارنامه انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن دفاع کنیم، افزود: پاسخ این است که انقلاب نیازی به دفاع ندارد، چراکه در این ۴۰ سال هر چه که بوده، برجستگی و افتخار بوده است. آنچه اکنون بر عهده ماست، تبیین نقاط قوت برای نسل هایی است که تمام دوران انقلاب و پیش از آن را درک نکرده اند. انقلاب اسلامی ایران به منزله انسان مقتدر و قدرتمندی است که البته زخم برداشته، اما چون زنده است، قدرت ترمیم خود را دارد. در حقیقت تا زمانی که انقلاب زنده است، ناخالصی ها و آسیب ها قابل زدودن و اصلاح است.

این عضو شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه آمار دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه های مختلف به هیچ وجه با گذشته قابل قیاس نیست، افزود: در حوزه هایی همچون فعالیت های عمرانی و توسعه زیرساخت ها، انقلاب اسلامی در همان یک دهه اول توانست چند برابر تمام دوران حاکمیت پهلوی در کشور به پیش برود. به عنوان مثال در حدود ۱۰ سال، شبکه معابر کشور متحول و دسترسی به عمده روستاها از طریق راه سازی میسر شد.

ضرغامی با بیان اینکه پس از انقلاب ظرف مدت حدود ۱۵ سال یا قدری کمتر و بیشتر، جشن برق رسانی به تمام روستاها صورت گرفت، افزود: در حوزه های آبرسانی، گازرسانی، آموزش و بهداشت نیز سرعت پیشرفت بسیار زیاد بود. بنابراین در این حوزه ها عملکرد انقلاب اصلاً با عملکرد پهلوی قابل مقایسه نیست.

وی ادامه داد: در مقطع کنونی باید در همان زمینی که دشمن بازی می کند، ورود کنیم و حقایق انقلاب در این حوزه ها بازگو شود تا پاسخ قیاس مع الفارق انقلاب با دوره پهلوی که این روزها در فضای مجازی باب شده و جوانان و بعضاً حتی رجال سیاسی را به تردید می اندازد، به روشنی بیان کنیم.

ضرغامی با اشاره به اینکه در حال حاضر با توجه به دستاوردهای گوناگون انقلاب اسلامی در حوزه های مختلف، دشمن صرفاً در دو حوزه متمرکز شده تا از این طریق انقلاب را مورد هجمه قرار دهد، گفت: یکی از این حوزه ها بحث زن و آزادی های اجتماعی وی پس از انقلاب و دیگری موضوع زنده نگه داشتن زبان و فرهنگ فارسی است؛ کمااینکه دشمن در سال های اخیر به شدت به دنبال ایجاد دو قطبی عرب و عجم بوده و مدام تاکید می کند که حضور روحانیون در حاکمیت ایران سبب شده فرهنگ ایرانی قربانی شود و مدعی هستند که در نظر حاکمیت زبان عربی اهمیت بیشتری از زبان فارسی دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه به بیان برخی از آمارهای مربوط به حضور موفق زنان در عرصه های اجتماعی پس از انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: پیش از انقلاب سهم زنان از کرسی استادی دانشگاه ۱.۴ درصد بود که این رقم اکنون به ۲۰ درصد رسیده است.

تعداد فارغ التحصیلان زن دانشگاهی در سال ۵۵ حدود ۶ درصد از کل آنها بوده است در حالی که اکنون ۴۴ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاهی را زنان تشکیل می دهند. همچنین تعداد پزشکان زن قبل از انقلاب اسلامی ۳ هزار و ۵۰۰ نفر بوده که در سال ۹۵ به حدود ۶۰ هزارنفر رسیده است. آمار پزشکان متخصص زن نیز از ۵۹۷ نفر قبل از انقلاب با افزایش ۵۰ برابری به ۳۰ هزار نفر در حال حاضر رسیده است.

وی یادآور شد: قبل از انقلاب تنها ۵ سازمان مردم نهاد در حوزه زنان فعال بود که این تعداد نیز عمدتاً به خانواده سلطنتی متصل بودند، اما اکنون ۲۰۰۰ سمن در حوزه زنان در کشور فعال است. تعداد نویسندگان زن قبل از انقلاب کمتر از ۱۰ نفر بوده که اکنون به حدود ۴۰۰۰ نفر رسیده است. تا ۴۰ سال قبل اصلاً ناشر زن در کشور وجود نداشت در حالی اکه اکنون بیش از ۷۰۰ ناشر زن فعالیت می کنند.

ضرغامی به حضور موثر زنان در عرصه های ورزشی نیز اشاره کرد و گفت: در سال های قبل از انقلاب که حضور بی حجاب زنان اجباری بود، تعداد حضور زنان در مسابقات خارجی ۶ مورد بود اما اکنون این میزان به ۱۲ هزار مورد رسیده است. کل مدال آوری زنان قبل از انقلاب نیز ۵ مورد و عمدتاً آسیایی بوده است، اما پس از انقلاب ۱۶۰ مدال که بسیاری از آنها جهانی است توسط زنان کسب شده است. امید به زندگی زنان در سال های قبل از انقلاب نیز ۵۴ سال بوده که اکنون به ۷۸ سال افزایش یافته است.

ضرغامی سپس با یادآوری برخی از اتهامات واهی علیه انقلاب اسلامی در حوزه اهمیت به زبان فارسی، گفت: زبان فارسی با پدیده انقلاب اسلامی در سطح جهانی مطرح شد و همین که امروز ۱۳۰ شبکه ماهواره ای فارسی زبان ضد انقلاب اسلامی تشکیل شده، نشان دهنده سطح اهمیت این زبان در جهان است.

وی با بیان اینکه امروز گویش های دیگر زبان فارسی با گویش رایج ایرانیان سعدی و حافظ می خوانند، گفت: جایگاه ویژه ایران در سطح منطقه ای و بین المللی سبب شده بسیاری از چهره های سیاسی در جهان به یادگیری این زبان رغبت نشان دهند، کمااینکه بسیاری از سران گروه های مبارز فلسطینی و جبهه مقاومت منطقه و فراتر از آن، زبان فارسی را به طور کامل آموخته اند تا بتوانند با ما ارتباط موثر برقرار کنند.

ضرغامی با یادآوری اینکه رهبر انقلاب اسلامی پرچم دار حفظ و صیانت از زبان فارسی است و بارها دراین حوزه رهنمودهایی داشته است، گفت: انقلاب اسلامی زبان فارسی را نجات داد و آن را به عنوان یک زبان مهم در سطح دنیا مطرح کرد، طوری که امروز تعداد قابل توجهی از دانشجویان از اقصی نقاط جهان، در دانشگاه های ما زبان فارسی می آموزند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگر سخنانش به دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه سینما اشاره کرد و گفت: سینما در سال ۵۶ با انفعال در مقابل ابتذال به کلی نابود شده بود و این موضوعی است که حتی مرحوم فردین نیز به آن اعتراف کرده و از آن گلایه مند بود.

وی افزود: فیلم فارسی به حدی همه گیر شده بود که یک کارگردان در طول یک سال چهار فیلم با یک قصه و فقط با بازیگران متفاوت را همزمان ساخته و کارگردانی می کرد و آن را به جشنواره های سالانه کشور عرضه می کرد. علاوه بر این ابتذال، شرایط اقتصادی و معیشتی مردم به گونه ای بود که با گران شدن بلیت دیگر کسی رغبتی به سینما نشان نمی داد و به این ترتیب سینماها به سمت نمایش فیلم های خارجی و البته فیلم های رزمی با کیفیت نازل روی آوردند تا سر پا باقی بمانند. معدود تولیدات با کیفیت سینمایی در آن دوران از سوی چهره هایی همچون مهرجویی، کیارستمی، تقوایی و کیمیایی نیز در حدی نبود که اصل سینما را احیا کند. اما انقلاب اسلامی سینمای ایران را نجات داد، طوری که امروز یک چهره منتقد همچون رضا کیانیان، معترف است که در دنیا فقط دو سینما وجود دارد، هالیوود و سینمای ایران و بقیه کشورها از این دو سبک و سینما پیروی می کنند.

به گفته وی، تعداد فیلم های تولیدی سینمای ایران در یک سال بعضاً از ۱۵۰ فیلم فراتر می رود و بی شک ایران یکی از ۱۰ کشور بزرگ تولید فیلم در دنیا است؛ ضمن اینکه به لحاظ محتوا، سینمای بعد از انقلاب به هیچ وجه با قبل ازا نقلاب قابل قیاس نیست.

ضرغامی خاطرنشان کرد: با وجود تمام سیاست های غلطی که دولت فعلی در حوزه فرهنگ دارد و به تولید آثار بسیار بی کیفیت و بی مضمون در سینما منجر شده است، اما یک کارگردان مججبه زن مثل نرگس آبیار، فیلمی ساخته که به لحاظ تولید، با آثار هالیوودی قابل مقایسه است. این در حالی است که در هالیوود اصلاً کارگردان مطرح زن در سطوح بالا وجود ندارد. در حوزه تعداد نشریات سینمایی و کیفیت نقد نیز وضع کنونی با قبل از انقلاب به هیچ روی قابل مقایسه نیست.

این عضو شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت، همین حالا روی پرده سینماها بسیاری از مضامین ارزشی به راحتی مورد نقد و در برخی فیلم ها حتی مورد هجو قرار می گیرد، در حالی که قبل از انقلاب تعداد فیلم های منتقد شرایط به عدد انگشتان دو دست نبود و نیز آمار پربیننده ترین فیلم کشور به «عقاب ها» تعلق دارد که به بهای امروز بلیت سینما، فروش آن از ۱۵۰ میلیارد تومان میگذرد.

وی خاطرنشان کرد: حتی سینماگران منتقد نیز با فیلم ساختن در این کشور خود را در جشنواره های اروپایی مطرح می کنند. کما اینکه امیر نادری در ایران فیلم «دونده» را ساخت و مطرح شد. اما هنگامی که با همین نگاه منتقدانه در امریکا فیلم «منهتن» را ساخت، حتی در حد ممیزی اولیه هیات داوران جشنواره های مطرح اروپایی نیز به آن اعتنا نشد. آن گونه که مرحوم کیارستمی نقل کرده بود، هیات داوران صراحتاً گفته بود اگر این فیلم اجتماعی درباره ایران بود، اقبال به آن قطعاً متفاوت بود.

وی بر ضرورت یادگیری ادبیات موثر برای اثرگذار ی در فضای مجازی تاکید کرد و گفت: انقلاب اسلامی نیازی به دفاع ندارد و فقط کافی است دستاوردهای آن در حوزه های گوناگون برای جوانان تبیین شود. اما زبان بسیاری از مسوولان امر در این زمینه الکن است.

جمعیت جانبازان در تقدیر از میهمان ویژه مجلدی از نهج البلاغه حضرت امیرالمومنین علی (ع) را تقدیم ایشان کرد و بحث در خصوص دیگر پرسش های فرهنگی سیاسی و انتخاباتی را به فرصت آتی موکول کرد.

مرتبط‌ها

راه کاهش ظلم در خانواده افزایش حرمت پدر است

خروجی قرمز حمل سلاح آسان در ایران

خادمیاران رضوی: طلیعه‌ای نو از «آفتاب» فرهنگ شیعی

تحلیلهای رنگین برای عمامه خونین

سبکِ زندگی پرونده‌ساز!

تعداد بالای پرونده در قوه؛ آسیب اجتماعی یا اشکلات ساختاری؟