دیدبان

انتقاد ضد و نقیض روحانی از فیلترینگ

انتقاد ضد و نقیض روحانی از فیلترینگ

دیدبان؛ حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، امروز در جمع مدیران ارشد وزارت ارتباطات از فیلترینگ انتقاد کرد و گفت: اگر فیلتر کردید با فیلتر شکن‌ها چه می‌کنید؟ در این یک سالی که تلگرام فیلتر شد، همه ضرر کردیم.
او در بخش دیگری از سخنانش از عاملان دستور برای فیلترینگ نیز انتقاد کرد و گفت: اشکال کار این است که فکر کردیم که این دستگاه تحت فرمان ما است که دستور می‌دهیم فیلتر و فیلتر می‌شود؟ خب فیلتر شد چکار می‌کنید؟ با فیلتر شکن چکار می‌کنید؟ با فیلترشکن بعدی چکار می‌کنید؟ روزانه فیلترشکن آمد چکار می‌کنید؟
انتقادهای رئیس‌جمهور از فضای فیلترینگ، در حالی بیان می‌شود که در اردیبهشت‌ماه 97 بخش‌نامه‌‌ای از سوی رئیس‌جمهور خطاب به وزیر ارتباطات در فضای مجازی منتشر شد که در آن روحانی، خواستار برخورد با فیلترشکن‌ها شده بود. این بخش‌نامه هیچ‌گاه از سوی دولت تکدیب نشد. 

در این نامه که در تاریخ 25 دی‌ماه 96 نوشته شده و  17 اردیبهشت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، روحانی از وزیر خود آذری‌ جهرمی می‌خواهد که «با توجه به وقایع اخیر و تاثیر فضای مجازی بر افزایش هیجانات جامعه» اقداماتی را «به قید فوریت» انجام دهد.
چندی بعد نیز رضا تقی‌پور، از اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی از تاکید روحانی بر ساماندهی VPNها و برخورد موثر با فیلترشکن‌ها و مدیریت کارا برای بهره‌برداری مشروع از این ابزارها توسط کاربران فضای مجازی و سازمان‌ها خبر داده  و گفته بود: نمی‌توانیم، بنشینیم و ببینیم دشمن هر چه را که دوست دارد در جامعه تلقین کند، پس از این اتفاقات روشن شد که تلگرام با پشتیبانی مستقیم آمریکا و اسرائیل اداره می‌شود و هدف آنها اشاعه فحشا و فساد در جامعه ایرانی است.

من نیز به عنوان یک عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی همین نظر را دارم و نظر اکثریت اعضای شورا نیز همین بوده است؛ البته اگر برخی از اعضا نظر متفاوتی دارند نظرشان محترم است.

مرتبط‌ها

راه کاهش ظلم در خانواده افزایش حرمت پدر است

خروجی قرمز حمل سلاح آسان در ایران

خادمیاران رضوی: طلیعه‌ای نو از «آفتاب» فرهنگ شیعی

تحلیلهای رنگین برای عمامه خونین

سبکِ زندگی پرونده‌ساز!

تعداد بالای پرونده در قوه؛ آسیب اجتماعی یا اشکلات ساختاری؟