دیدبان
خارج از دید/7

از کمپ مردگان تا دخمه عسگر

از کمپ مردگان تا دخمه عسگر

دیدبان؛ در گوشه و کنار رسانه‌های اجتماعی هر هفته نکات جالبی وجود دارد که بازخوانی آنها خالی از لطف نیست....

کاسبی بنفش

وزارت صمت یکی از وزارتخانه‌هایی بود که در دوران تصدی‌گری محمد شریعتمداری حواشی فراوانی را در بازار خودرو ایجاد کرد. یک کاربر توییتری با طرح پرسش‌هایی سعی در رمزگشایی از تصمیمات دیروز و امروز گمرک داشته است.

 

 گفتنیست علاوه بر خودروهای ترخیصی ماجرای قیمت پراید صادراتی  هم جایی را برای خود در تایملاین توییتر فارسی دست و پا کرد.

کاسبی سبز

حناچی و کرباسچی دو شهردار نمونه اصلاح‌طلبان درباره هر چه که اختلاف داشته‌اند به نظر بر سر یک مساله ایده‌های مشترکی دارند. این که تهران را باید گران اداره کرد و شهروندانش را در تنگنا و مضیقه نهاد. به نظر شما بهانه دیگر لیست امید برای تیغ زدن کلانشهرها چیست؟

شکار روباه

شیطنت گزارشگر افغان در پوشش بازی ایران-یمن و به دنبال آن موضع‌گیری مضحک و تفرقه آمیز علی انصاریان سوالات زیادی را برانگیخت. به ویژه آنکه عملیات رسانه‌ای پس از این اتفاق کاملا معنادار بود. بعید است علی انصاریان فی‌البداهه چنین موضعی را گرفته باشد. پس بهتر است پرسش‌های جدی درباره برنامه «ورزشگاه» و سازندگان آن صورت گیرد. برنامه ورزشی «ورزشگاه» همزمان با آغاز مسابقات جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ هر شب با اجرای علی انصاریان و مهدی واعظی روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود.

 دم روباه پیر آنگاه بیرون زد که تفرقه افکنی بی بی سی در همان هفته کلید خورد. تلاش برای ایمن کردن مرز های شرقی کشور این روزها چه کسانی را در داخل و خارج به عقده گشایی وا داشته است؟

کمپ مردگان

جان بولتن گوش منافقین را با وعده سرخرمن سرنگونی ج.ا.ا  ایران پر کرده بود. سال نو میلادی هم شروع شد. آنچه که اضافه شد قبرهایی متعفن در خاک آلبانی بود.

اعترافات تاجزاده

 دشمنی بی‌حد و حصر اصلاح‌طلبان با نظارت قانونی شورای نگهبان از کجا سرچشمه می‌گیرد؟ کاربری توییتری در مواجهه با مصطفی تاجزاده پاسخ قانع کننده‌ای را توییت کرد.

بهشت دروغین

سوئد به همراه دیگر کشورهای اسکاندیناوی قبله آمال شبه روشنفکران داخلی است. کمتر متخصصی در مسائل توسعه می‌یابید که زبان به مدح و ستایش این ممالک نگشوده باشد. آیا کسی از تاریخ سیاه تکوین این بهشت‌های دروغین خبری می‌دهد؟

آشیانه پرستو

موضع‌گیری زنجیره‌ای و هماهنگ برخی سلبریتی‌ها در وقایع مشخص این پرسش را به همراه دارد که واقعا اتاق فرمان آنها کجاست؟ به ویژه ورود پر اشتباه در مواردی که هیچ نسبتی با دانش و تخصص آنها ندارد طرح پرسش مذکور را بیش از پیش تقویت می‌کند. در همین زمینه سعید بیابانکی یکی از شعرای بنام معاصر نوشت:

دخمه سعید عسگر

یکی از کاربران توییتری هوس کرد درباره حال و هوای سعید عسگر، ضارب سعید حجاریان سخن بگوید.

جالب‌تر اینکه به نظر می‌رسد سعید عسگر بیش از آنکه شخص باشد یک مرام و تفکر است. تفکر خودسرانه‌ای که جز بحران آفرینی و قانونشکنی حاصلی درپی نخواهد داشت:

از ناتوی اروپایی تا ناتوی عربی

این هفته دو کاربر فعال در تحلیل سیاست بین الملل ایده‌های قابل تاملی را مطرح نمودند:

بازی سازش

سازش با اروپا به چه قیمتی؟ آیا همه جهان را چشم آبی‌های بدعهد اشغال کرده‌اند؟

از تپسی چه خبر؟

 دسترسی‌های بیش از حد و غیر لازم اپلیکیشن‌ها عجیب نیست؟ نظر شما درباره حس ترس و تردید این فعال توییتری چیست؟ آیا حریم شخصی کاربران رعایت می‌شود؟

لطائف هفته

کارخانه‌های غذایی، جوانگرایی و مدیران بانکی دستچینی از توییت‌های طنز این هفته بود:

 

 

 

مرتبط‌ها

ایستگاه انقلاب 11

زوایای ناآشنای مرد خاکستری دولت

در جستجوی ترکیبی از خیانت و خباثت

آیا جمهوری اسلامی به مفاهیم اصلی وجودی خود پایبند بوده است؟

دولت رمّالان

سرافراز؛ مُهره تخریب سازمان اطلاعات سپاه