دیدبان
اقدام مشکوک اعطای واردات و راه اندازی خط تولید سیگار مارلبرو

منفعت طلبی یا مبارزه با قاچاق؟

منفعت طلبی یا مبارزه با قاچاق؟

به گزارش دیدبان،همین چند روز پیش بود که خبر امضای تفاهم‌نامه تولید مشترک یک شرکت گمنام ایرانی با مارلبرو در رسانه‌ها منتشر شد. موضوعی که از سال‌های صدارات نعمت‌زاده از آن سخن گفته می‌شد.

مارلبرو که سهم قابل توجهی از بازار سیگار قاچاق کشور را به خود اختصاص داده حالا با رایزنی‌ها و پافشاری وزارت صنعت، معدن و تجارت به صورت رسمی و قانونی در حال ورود به ایران است. ورودی به همراه دایر کردن خط تولید این سیگار در ایران، این یعنی در آینده نه چندان دور می‌توانیم تبلیغات شرکت مارلبرو را ببینیم، دولتی‌ها بهانه‌هایی چون مبارزه با قاچاق و اشتغال‌زایی را دلیل دایر کردن خط تولید سیگار مارلبرو عنوان کرده‌اند.

نکته مهم درباره این برند خارجی شرکت صاحب امتیاز آن است. فیلیپ موریس صاحب برند سیگار مارلبرو است که طبق اظهارات عضو کمیسیون قضایی مجلس متعلق به رژیم صهیونیستی است. علاوه بر این نفس راه اندازی خط تولید یک برند خارجی در سالی که حمایت از تولید داخلی باید مورد توجه قرار گیرد اشکال بزرگ دیگری است که به این تصمیم می توان وارد کرد.

تذکر مجلس درباره فیلیپ موریس

در همین باره، محمدعلی پورمختار، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تیر ماه سال گذشته از واردات سیگار مارلبرو به دست یک شرکت خاص و آنهم با مجوز وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داده بود.

وی در تشریح این موضوع گفته بود: اخیرا اتفاق ناشایستی در کشور رخ داده است و معلوم می‌کند برخی مسئولین به ارتباط با شرکت‌های صهیونیستی علاقه دارند و آن موضوع وارادات سیگار مارلبرو بوده که محصول شرکت فلیپ موریس اسرائیل است.
این نماینده مجلس با اشاره به کم و کیف مسئله یاد شده، افزوده بود: در حال حاضر یک شرکت مجددا تقاضایی ارائه کرده و این تقاضا را مدیر کل نظارت بر دخانیات به آقای وزیر منعکس کرده است. در این رابطه آقای وزیر دستوری صادر کرده که صرفا به این شرکت(یک شرکت ناشناخته) اجازه واردات سیگار داده شود.

پورمختار تاکید کرده بود: همچنین در نامه مدیرکل نظارت بر دخانیات به وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته شده است شرکت‌های مختلفی قصد واردات این سیگار را دارند و خواستار آن هستند و شرکت دخانیات ایران نیز یکی از متقاضیان است که قریب به ۴۰ میلیون نفر بازنشسته را حمایت می‌کند.

اظهارات پورمختار در حالی است که اخیرا شرکت ناشناخته‌ای به نام «پیشگامان پخش آرمان گستر» به عنوان نماینده شرکت فیلیپ موریس معرفی شده و تفاهمنامه مابین این شرکت و شرکت دخانیات ایران امضاء شده است.

نماینده ناشناخته واردات شرکت فیلیپ موریس

شرکت پیشگامان پخش آرمان گستر در حالی به عنوان نماینده فیلیپ موریس در ایران معرفی شده که عمر این شرکت به 5 سال هم نمی‌رسد و فعالیت مشخصی تا به حال نداشته است.

طبق سند ثبت شده این شرکت در اتاق بازرگانی دو نفر از اعضای هیئت مدیره آن غیر ایرانی هستند. واگذاری مشکوک امتیاز واردات و تولید مارلبرو به این شرکت حلقه مفقوده دیگر این تفاهمنامه است.

این ابهام زمانی پر رنگ‌تر می شود که با وجود اعلام آمادگی شرکت دخانیات ایران برای واردات و تولید این محصول وزارت صنعت اصرار بر دادن امتیاز به شرکت پیشگامان پخش آرمان گستر دارد.

به گفته پورمختار، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس چرا باید با وجود شرکت دخانیات ایران که فعالیتش روشن است و تجهیزات لازم را داراست و تعهد به ساخت دارد، باید اجازه این واردات به یک شرکت ناشناخته محول شود. این چه کسی است؟ به چه نحوی به داخل آمده است؟

رانتی پشت پرده این واردات هست؟

ارزش بازار سیگار مارلبرو در ایران براساس آخرین آمار وزارت صنعت بیش از یک میلیارد دلار است. این در حالی  
مصرف مارلبرو در ایران در حالی صورت می‌پذیرد که 30 برند سیگار داخلی تولید می‌شوند و بیش از 10 برند خارجی به صورت قانونی وارد می‌شوند. با این وجود اصرار بر واردات و راه افتادن خط تولید مارلبرو در ایران با فشار دولتی‌ها جای سئوال دارد.

واردات با وجود توانایی تولید داخلی

در سال حمایت از تولید داخلی و در راستای عمل به اقتصاد مقاومتی چه لزومی دارد با وجود بیش از 40 برند داخلی و خارجی مارلبرو وارد ایران شود؟ در صورتی که مارلبرو وارد شود ارز قابل توجهی از کشور خارج خواهد شد اما اینبار درآمد حاصله به نفع دولت خواهد بود.

اما در صورتی که خط تولید مشترک این برند راه اندازی شود دو حالت برای تامین مواد اولیه وجود دارد. اول اینکه مواد اولیه نیز وارد شود که بازهم ارز قابل توجهی از کشور خارج خواهد شد و در حالت دوم استفاده از مواد اولیه داخلی است که این مواد اولیه در تولید سیگارهای داخلی استفاده می شود.

بدون شک اگر دست‌های پشت پرده وارد کردن مارلبرو به ایران علاوه بر توجه به منافع شخصی به فکر اشتغال زایی و افزایش کیفیت سیگار مصرفی هستند می‌توانند با کمک به واحدهای تولیدی داخل و گسترش خط تولید برندهای داخلی این عمل را انجام دهند.

گفتنی است که بر اساس قانون پنجم توسعه دولت تا پایان سال 94 مکلف بر کاهش واردات سیگار و رساندن واردات این محصول به صفر بوده است. اما دلایلی چون عدم توانایی کافی برای تامین نیاز داخلی، این مهم عملی نشده است.

با این تفاسیر به نظر می رسد کمک به شرایط تولید کنندگان مهمتر از توجه به واردات سیگار خارجی باشد.

در پایان باید گفت طبق اظهارات پورمختار که صهیونیستی بودن این محصول را محرز دانسته، همچنین اعطای امتیاز واردات و راه اندازی خط تولید مارلبرو به یک شرکت گمنام و عدم توجه به شرایط تولید کنندگان داخلی نشان می‌دهد وزارت صنعت بیش از اینکه به فکر اشتغالزایی باشد، به فکر در آوردن انحصار واردات این برند خارجی از دست قاچاقچیان است.

دولت به جای تجهیز کردن گمرک و یا مبادی رسمی در راستای اینکه کالای قاچاق وارد کشور نشود می‌خواهد خود خط تولید یک کالای خاص را شروع کند. این در حالی است که شروع خط تولید مارلبرو در ایران می‌تواند منجرب به تعطیلی کارخانه‌های موجود سیگار داخلی شود.
 

محسن پورعرب

پایگاه بصیرت

مرتبط‌ها

ایستگاه انقلاب 11

زوایای ناآشنای مرد خاکستری دولت

در جستجوی ترکیبی از خیانت و خباثت

آیا جمهوری اسلامی به مفاهیم اصلی وجودی خود پایبند بوده است؟

دولت رمّالان

سرافراز؛ مُهره تخریب سازمان اطلاعات سپاه