دیدبان
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

مناطق آزاد برای تولید داخل آسیب‌زا هستند/ نیازی به تصویب 8منطقه جدید نیست

مناطق آزاد برای تولید داخل آسیب‌زا هستند/ نیازی به تصویب 8منطقه جدید نیست

به گزارش دیدبان،سیدحسین نقوی‌حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هدف ایجاد مناطق‌آزاد حمایت از صادرات و افزایش حجم فعالیت مراکز تولید داخلی بوده است، گفت: رویکرد صادرات محور این مناطق به این دلیل بود که محصولات صادر شده از این مناطق قابل رقابت با سایر کشورها باشد.

وی با اشاره به اینکه مناطق‌آزاد هم‌اکنون برای تولید داخل آسیب‌زا هستند، ادامه داد: با بررسی عملکرد امروز مناطق‌آزاد می‌توان نتیجه گرفت که متاسفانه هدف اولیه مدنظر در عمل محقق نشد و به جای آنکه این مناطق به تولید داخل در حوزه صادرات کمک کنند، به پایگاه‌هایی برای واردات کالا تبدیل شده‌اند.

*افزایش قیمت زمین در مناطق آزاد گردش پول حوزه دلالی را بالا برد

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه با اشاره به افزایش قیمت زمین‌های مناطق‌آزاد ادامه داد: دلال‌بازی‌ها و خرید و فروش زمین‌های این مناطق بدون حتی فراهم کردن امکانات تولیدی، موجب افزایش شدید قیمت‌ زمین‌ها در مناطق آزاد شد؛ این امر، گردش پول در حوزه دلالی را به دنبال داشت.

نقوی حسینی ادامه داد: برخی زمین‌هایی که از نظر ریالی بی‌ارزش هستند، به محض آنکه اسم منطقه‌ آزاد بر آن‌ها گذاشته شد ناگهان افزایش قیمتی را تجربه کرد که در نهایت موجب سوءاستفاده‌های کلانی شد.

*با رسیدگی به مناطق آزاد فعلی، نیازی به تصویب 8منطقه جدید نیست

نقوی حسینی با بیان اینکه تجربه مناطق‌آزاد فعلی ناموفق بوده است، اظهارداشت: با توجه به اینکه مناطق‌آزاد فعلی خسارات زیادی برای اقتصاد کشور به دنبال داشته است، افزایش آنها منطقی نیست چراکه حرص و ولع افزایش این مناطق مشکلی از اقتصاد کشور را حل نمی‌کند.

وی ادامه داد: چنانچه به مناطق‌ آزاد موجود رسیدگی و رویکرد منفی آن‌ها مثبت شود، نیازی به تصویب هشت منطقه جدید نیست.

*تصویب 8 منطقه آزاد جدید مغایر برنامه ششم توسعه است

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به اینکه برای جلوگیری از ضررهای بیشتر این مناطق به اقتصاد کشور ضروری است قانون اولیه آن اصلاح شود، گفت: قبل از تصویب افزایش 8منطقه جدید ابتدا باید در نحوه فعالیت این مناطق با هدف محقق شدن اهداف پیش‌بینی‌شده بازنگری صورت گیرد چراکه مدیریت فعلی نتوانسته این کار را انجام دهد.

این نماینده مجلس تصویب 8منطقه جدید را مغایر با برنامه ششم توسعه دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به این مغایرت تصویب این لایحه نیازمند «دوسوم رای نمایندگان» است.

* قطعاً به لایحه افزایش 8منطقه‌آزاد رای منفی می‌دهم

وی رقابت میان برخی نمایندگان مجلس برای رای آوری لایحه دولت را طبیعی دانست و اظهارداشت: نمایندگانی که درتلاش برای ایجاد مناطق آزاد و اقتصادی در حوزه انتخابیه خودشان هستند، مورد اتهام رواج دلالی قرار نمی‌گیرند چراکه در تلاش برای تامین امتیازاتی در حوزه انتخابیه خود هستند.

وی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا خود شما به این لایحه رای خواهید داد یا خیر گفت: قطعا بنده به لایحه افزایش هشت منطقه‌آزاد رای منفی می‌دهم.

مرتبط‌ها

ایستگاه انقلاب 11

زوایای ناآشنای مرد خاکستری دولت

در جستجوی ترکیبی از خیانت و خباثت

آیا جمهوری اسلامی به مفاهیم اصلی وجودی خود پایبند بوده است؟

دولت رمّالان

سرافراز؛ مُهره تخریب سازمان اطلاعات سپاه