دیدبان

جهرمی:مردم به ارزهای دیجیتال اقبال دارند

جهرمی:مردم به ارزهای دیجیتال اقبال دارند

به گزارش دیدبان، راه‌اندازی ارز دیجیتال ایرانی موضوع توئیت و پست اینستاگرامی وزیر جوان کابینه دولت دوازدهم بود؛ موضوعی که با عنایت به سوابق این ارز در پولشویی و همچنین ابهامات نحوه ارائه آن با عنایت به تکمیل نشدن شبکه ملی اطلاعات و همچنین نداشتن پیام‌رسان بومی فراگیر سؤالات متعددی را پیرامون این ارز شکل می‌دهد. محمدجواد آذری جهرمی اما از آغاز یک راه دراین‌باره سخن می‌گوید؛ اینکه مطالعات پیرامون ارز دیجیتال آغاز شده و تکنولوژی ارائه آن نیازی به بستر خاصی ندارد، بلکه تنها نیازمند رمزنگاری است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  در رابطه با اینکه ارز دیجیتال چه ویژگی‌هایی دارد و قرار است روی چه بستری پیاده‌سازی شود، اینگونه پاسخ می‌دهد:

    پیاده‌سازی ارز دیجیتال لزومی به ایجاد شبکه ملی اطلاعات یا پیام‌رسان ندارد، هرچند پیاده‌سازی آن روی پیام‌رسان‌هایی که ضریب نفوذ بالایی دارند و روی تعداد زیادی از گوشی‌ها نصب هستند یک مزیت است.  وی معتقد است: اصل موضوع ارز دیجیتال به رمزنگاری آن بازمی‌گردد و اینکه شما بتوانید الگوریتم‌های پیاده‌سازی این موضوع را به لحاظ تکنولوژیکی اجراکنید. نحوه پیاده‌سازی این الگوریتم‌ها یک فرآیند تکنولوژیک است که باید به آن پرداخت و آن را پیاده‌سازی کرد و این نیاز به پژوهش و بررسی دارد و ما با همکاری پژوهشگاه پولی - مالی بانک مرکزی این کار را آغاز کرده‌ایم.

وی دومین موضوعی که پیرامون ارز دیجیتال وجود دارد را در حوزه قوانین و مقررات این عرصه می‌داند و می‌افزاید:

    باید ببینیم سیاست‌هایمان در قبال ارز دیجیتال چیست. آیا این ارز باید پشتوانه داشته باشد یا مانند برخی از ارزهای دیجیتالی که هم‌اکنون در بازار هست بدون پشتوانه باشد؟ مباحث قانونی هم خودش زیرساخت‌های متعددی دارد. قوانین تجارت ما براساس اصول اسلامی بنا شده و باید چارچوب‌های فقهی این مسئله تبیین شود که نحوه تعاملات با این ارز چگونه است و نحوه تبادل ارز دیجیتال چگونه خواهد بود و دهها سؤالی که دراین‌باره وجود دارد.

    بیشتر بخوانید:
    تومان‌کوین! تحریم‌‎ها را دور می‌‎زند؟
    ارز دیجیتال و «بیت‌کوین» چیست و چه تأثیری بر اقتصاد کشورها دارد؟

جهرمی تصریح می‌کند: ‌درباره ارز دیجیتال ما می‌توانیم دو موضع داشته باشیم؛ ‌یکی اینکه منفعل باشیم. همانطور که امروز بیت‌کوین آمد در بازار ما سهمی گرفت و مردم به آن اقبال داشتند. خیلی‌ها این ارز را خریدند، خیلی‌ها سود کردند و خیلی‌ها ضرر کردند، ولی چون غیررسمی بود، آمارهای رسمی آن هیچگاه اعلام نشد یا ارزهای دیجیتال دیگری که از آنها نام برده می‌شود که به‌زودی روی برخی از پیام‌رسان‌ها خواهند آمد و ممکن است تحولاتی را در نظام پولی بانکی ما ایجاد کنند. به هر حال یک مدل این بود که ما این ارزها را ممنوع اعلام کنیم و مدل دیگر این است که پژوهش و این مدل را پیاده‌سازی کنیم، ببینیم ما از این فرصت چگونه می‌توانیم استفاده کنیم و این را به‌عنوان فرصت تلقی کنیم.

وزیر ارتباطات ادامه می‌دهد: رویکرد ما مبتنی بر نگاه دوم بود. به گفته وی یکی از شاخه‌های فعالیت فایننشال تکنولوژی ارزهای دیجیتال است و بروز و ظهور هم دارد و برخی از این ارزها همچون بیت‌کوین در دنیا خرید و فروش می‌شود و مردم کشور ما هم به این خرید و فروش وارد شده‌اند. برخی از پذیرنده‌ها در دنیا آن را به رسمیت می‌شناسند و معاملاتشان را با آن انجام می‌دهند و مردم کیف پولی بر مبنای آن دارند. برخی از پیام‌رسان‌ها و برخی از اپلیکیشن‌های پرکاربرد امروز طراحی ارز دیجیتال برای خودشان را آغاز کرده‌اند.

وی خاطرنشان می‌کند: طبیعتاً بحث ارز به بانک مرکزی برمی‌گردد و مسئولیت سیاست‌گذاری، پیاده‌سازی و پیگیری موضوع به وزارت ارتباطات مربوط نیست و به عهده بانک مرکزی است، اما وزارت ارتباطات به لحاظ تکنولوژیکی و قوانین و مقرراتی به یاری بانک مرکزی آمده تا از این ظرفیت برای استخراج سیاست‌های خودمان استفاده کنیم. لازمه این موضوع پیاده‌سازی یک مدل آزمایشی از این بحث به لحاظ تکنولوژیکی است و اینکه به صورت پایلوت این ارز اجرایی شود تا نظام بانکی ما آن را تجربه کند و پس از آن به تدوین و تبیین سیاست‌های مرتبط بنشیند.

 آذری جهرمی با بیان اینکه برخی تعبیر کردند ارز ملی می‌خواهد پیاده‌سازی شود، می‌افزاید: البته می‌تواند دارای پشتوانه شود و به دلیل اینکه پشتوانه ملی دارد به ارز ملی هم تعبیر شود، اما هنوز سیاست‌های مرتبط با این ارز تدوین نشده است.

نحوه ارائه آن هم هنوز مشخص نیست، اما اگر بنا بر ارائه باشد پیام‌رسان‌ها ظرفیت خوبی برای ارائه ارز دیجیتال هستند. امنیت یکی از مسائل مهم در این رابطه است، خیلی از کسانی که کیف پول ارز دیجیتال دارند ممکن است با دزدی هکرها مواجه شوند و باید سیاست‌های امنیتی این حوزه هم تدوین شود. در نهایت اینکه مطالعه ارز دیجیتال به عنوان فناوری فایننشال تکنولوژی قرار است آغاز تا گام های بعدی دراین‌باره مشخص شود.

منبع: روزنامه جوان

مرتبط‌ها

ایستگاه انقلاب 11

زوایای ناآشنای مرد خاکستری دولت

در جستجوی ترکیبی از خیانت و خباثت

آیا جمهوری اسلامی به مفاهیم اصلی وجودی خود پایبند بوده است؟

دولت رمّالان

سرافراز؛ مُهره تخریب سازمان اطلاعات سپاه