دیدبان

روحانی مجبور به همکاری با اصلاح طلبان است

روحانی  مجبور به همکاری با اصلاح طلبان است

دیدبان؛ مجید محتشمی، دبیرکل حزب آزادی با اشاره به مناقشات این روزهای اصلاح‌طلبان و محمود واعظی، رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور گفت: ادبیاتی که روحانی در انتخابات به‌کار گرفت ادبیات اصلاح‌طلبی بود. هرچند جسم آقای روحانی و بخشی از افکار او، به جریان اصول‌گرایی تعلق داشت، امّا با حمایت گسترده اصلاح‌طلبان کشور به پیروزی رسید.
وی ادامه داد: اشکالی که اکنون دیده می‌شود این است که به‌رغم استفاده از اندکی از نخبگان اصلاح‌طلب در بدنه اجرایی کشور، آقای روحانی از حلقه و طیفی استفاده کردند که هیچ تناسبی با اصلاح‌طلبان ندارد؛ همان حلقه پنج نفره معروفی که وجود دارد. این‌ها کسانی هستند که نه جسم‌شان و نه اندیشه‌‌شان متعلق به اصلاح‌طلبان نبوده و بیشتر نقش عمل‌گرایی داشته‌اند.

دبیرکل حزب آزادی با بیان اینکه این افراد، بیشتر کارمند عالی‌رتبه بوده‌اند تا استراتژیست‌هایی برای جامعه، اظهار داشت: آقای واعظی هم یک کارمند عالی‌رتبه است و هیچ تحول و ابتکاری از او و حلقه پیرامونی رئیس‌جمهور ندیده‌ایم. در بحران اقتصادی و ارزی، چیزی از آن‌ها ندیدیم و آن‌ها به مثابه تماشاچی به اوضاع نگاه می‌کرند.
محتشمی افزود: با تغییراتی که آقای روحانی اعمال کرده است، نشانه‌های مثبتی را شاهد هستیم و امیدواریم وی در بدنه امور اجرایی کشور، از کارشناسی اصلاح‌طلبان استفاده بیش‌تری داشته باشد تا بتواند دو سال باقی مانده را به نحوی پیش ببرد که موفقیت‌آمیز باشد.
وی در پاسخ به این سؤال که موضع روحانی در درگیری بین رئیس‌دفتر خود و اصلاح‌طلبان چیست، گفت: دوستی‌ها و گعده‌های آقای روحانی بیشتر با همین طیف پنج نفره‌ به‌ویژه آقای واعظی است و عملاً هم دود سفیدی از این حلقه به نفع مردم بلند نمی‌شود و چیزی دیده نمی‌شود که پالس‌های مثبتی را به جامعه منتشر کند.

محتشمی افزود: روحانی اگر می‌خواهد موفق شود باید از اندیشه‌ها و منظومه فکری اصلاح‌طلبان استفاده کند. البته زمان کوتاه است ولی از این زمان کوتاه باید به عنوان مقابله با تهدیدها استفاده کرد تا شاهد موفقیت بیشتر دولت باشیم.
فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به انتخابات مجلس یازدهم گفت: روحانی همچنان‌که برای پیروزی در انتخابات، از ادبیات اصلاح‌طلبی استفاده کرد، باید در زمان پیش رو تا انتخابات مجلس یازدهم از اصلاح‌طلبان کمک بگیرد؛ هرچند پاشنه آشیل‌هایی مثل گرانی را داریم که به نوعی پاشنه آشیل دولت دوازدهم است. همچنین روحانی باید زمان باقی‌مانده از دولت خود را با دیدگاه‌های اصلاح‌طلبی سپری کند.
محتشمی درباره احتمال ائتلاف اصلاح‌طلبان و دولت در انتخابات مجلس یازدهم گفت: حزب اعتدال و توسعه از سرمایه اجتماعی مطلوبی برخوردار نیست و شاید اگر این حزب بخواهد به‌تنهایی در انتخابات مجلس یازدهم حضور پیدا کند، تعداد آرایشان به بیش از ۵۰ هزار رأی نرسد.
عضو شورای‌ هماهنگی جبهه اصلاحات افزود: اگر قرار است موفقیتی در انتخابات مجلس حاصل شود که ان‌شاءالله خواهد بود، متعلق به اردوگاه اصلاح‌طلبان است که با یک انسجام گسترده تر در قالب شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، همه دست‌به دست هم بدهند تا موفقیت به اردوگاه اصلاح‌طلبان برگردد.
محتشمی در پاسخ به اینکه آیا اصلاح‌طلبان لیست جداگانه را برای انتخابات به ائتلاف با دولت ترجیح می‌دهند، گفت: لیست جداگانه نه؛ لیستی که ناشی از اصلاح‌طلبان باشد و شخص آقای روحانی منهای حزب اعتدال و توسعه در آن ائتلاف داشته باشند. البته به حزب اعتدال و توسعه هم توصیه می‌کنیم در انتخابات پیش رو در کنار اصلاح‌طلبان قرار بگیرند.
وی ادامه داد: چنانکه در گذشته تفاهمی بین اصلاح‌طلبان و دولت ایجاد شد و حاشیه‌نشینی اصلاح‌طلبان را منجر شده است و با پیشتازی آقای واعظی عملاً سدی برای ورود اصلاح‌طلبان برای ورود به عرصه مدیریتی اجرایی کشور فراهم شده، جبران این کار برای آقایان حزب عتدال و توسعه این است که بیایند وارد اردوگاه اصلاح‌طلبان شوند؛ شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان هم از آن‌ها دعوت کند و حضور پیدا کنند تا همه به شکل یک دست کار کنیم.

محتشمی افزود: اگر قرار است نگاه بروکراتیک و پراگماتیسم وجود داشته باشد، اعتدال و توسعه می‌تواند کار را به سمت خود بکشاند؛ البته باز توصیه می‌کنیم که آن‌ها بیش‌تر از پنجاه هزار رأی را تجربه نخواهند کرد. موفقیت آن‌ها منوط به این است که پتانسیل خود را در دایره اصلاح‌طلبان قرار دهند.

مرتبط‌ها

بیشترین سقوط ارزش سهام وال استریت در یک روز

دولت آمریکا به کشتن شهروندان ایرانی افتخار می‌کند

مقابله با کرونا از منظر حکمرانی (1)

آمریکا برای آزادی مزدور اسرائیلی، دست به تهدید و ارعاب زد

افشای نام‌های جدید از شاهزادگان بازداشت‌شده

استیصال رسانه‌ای ائتلاف در یمن