دیدبان

صالحی امیری: تاج ماندنی ست و باید تمام اعضای بازنشسته فدراسیون فوتبال استعفا دهند.

صالحی امیری: تاج ماندنی ست و باید تمام اعضای بازنشسته فدراسیون فوتبال استعفا دهند.
دیدبان؛ رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک در مراسم بزرگداشت پرویز دهداری اظهار داشت: آن چیزی که ورزش ایران امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز دارد، بازگشت به حوزه پهلوانی که همانا بازگشت به معرفت، اخلاق، فضیلت و انسان دوستی است. به نظرم ورزش ایران در تبار خود از این ویژگی‌های پهلوانی و معرفتی نشأت گرفته است و اگر اکنون دچار مشکلاتی هستیم، به این دلیل است که از این حوزه فاصله گرفته‌ایم. بزرگداشت مرحوم دهداری در حقیقت بزرگداشت فضیلت، حقیقت و اخلاق است و آنچه ما از او و شاگردانش شنیدیم خودش را وقف همه چیز و ورزش و اخلاق کرده بود. او به دنبال منابع مالی، نام و نان نبود و به دنبال هویت و غرورآفرینی برای فوتبال ایران بود.
وی با اشاره به صحبت‌هایی که خودش در مراسم بزرگداشت مرحوم دهداری انجام داد، افزود: آن چیزی که من درباره‌اش صحبت کردم، سرمایه اجتماعی، سرمایه فرهنگی و سرمایه نمادین بود که سه سرمایه لازم برای ماست و به نظرم بیش از هر چیزی به آنها نیاز داریم. حیف که ما از تختی‌ها، پوریای ولی‌ها و دهداری‌ها فاصله گرفته‌ایم. امروز شما و بسیاری از مردم سرزمین نمی‌دانید تختی در چند رویداد چه مدال‌هایی گرفته، اما وقتی نام تختی می‌آید همه از اخلاق و گذشت صحبت می‌کنند. این باید در جامعه ورزش ما به فرهنگ تبدیل شود و به نظرم فوتبال ما هم امروز باید به یک فوتبال پاک و منزه تبدیل شود و فوتبالیست ما در شهر یا روستای خود به یک الگوی اخلاقی تبدیل شود. در گذشته اگر در روستاها کسی به سفر عتبات عالیات، حج و... می‌رفت وقتی از او می‌پرسیدند خانواده‌اش را به چه کسی می‌سپارد، می‌گفت به یک قهرمان و پهلوان می‌سپارم و یک قهرمان و پهلوان با ویژگی‌هایی که داشت نمود یک ملت در جامعه خودش بود. امیدوارم ورزشکاران ما این راه را در پیش بگیرند.
رئیس کمیته ملی المپیک در خصوص اینکه چرا امروز اخلاق در ورزش و فوتبال رنگ باخته است، گفت: ما با واقعیتی به نام جامعه مواجه هستیم. جامعه ورزش و فوتبال ما از جامعه ما جدا نیست. اگر در جامعه امروز ما بد اخلاقی، انگ زنی و انتقام جویی تبدیل به حرکتی دائمی در یک عده شده است، در ورزش هم رسوخ خواهد کرد. اگر در حوزه اقتصادی گران فروشی، کم فروشی، تقلب و فساد می‌بینیم، این مسائل به جامعه‌های دیگر هم رسوخ می‌کند. ما در زیستی حضور داریم که همه چیز به یکدیگر ربط دارد. ورزش را نمی‌توانیم انتزاعی ببینیم و بقیه جامعه را نبینیم. مشکلات جامعه ما به ورزش هم رسوخ کرده و راه عبور از این بی‌اخلاقی‌ها بازگشت به کانون معرفت، فضیلت، اخلاق و... است. این هم ممکن نیست، مگر اینکه ما باور کنیم، ایران عزیز ما، اسلام عزیز ما، منافع ملی ما ارجح به منافع فردی ماست.
صالحی امیری در پاسخ به سؤالی درباره بازنشسته‌های فدراسیون‌های ورزشی که همچنان برای ماندن تلاش می‌کنند و نمی‌خواهند به مدیران جوان فضای کار بدهند، تصریح کرد: راجع‌به قانون عدم بکارگیری بازنشسته‌ها باید بگویم هیچ‌کس، هیچ فردی و هیچ نهادی فراتر از قانون نیست. همه باید ملزم به اجرای قانون باشند و به خصوص در ورزش باید این موضوع اجرا شود. ما 14 فدراسیون ورزشی با رؤسای بازنشسته داشتیم که تا امروز 11 رئیس فدراسیون استعفا دادند، سرپرست تعیین شد و در آینده مجامع آنها برگزار می‌شود. دو رئیس فدراسیون در حال استفاده از قانون جامعه ایثارگران هستند که طبق ماده 60 این قانون، این حق برای هرکسی که اگر قبل از موعد بازنشسته شده باشد، وجود دارد که به کار خود بازگردد و در صورت دریافت حکم می‌تواند در ورزش هم به فعالیتش ادامه دهد.
وی در واکنش به این موضوع که پس به این ترتیب اکثر بازنشسته‌ها می‌توانند به شغل خود بازگردند، گفت: خیر، این‌طور نیست و نمی‌توانند بازگردند. دو مورد داریم در کاراته و والیبال که به دنبال اجرای این قانون هستند که حکم خود را بگیرند و بازگردند، اما اگر نتوانند تا 15 آذرماه حکم بگیرند، باید از سمت خود کناره‌گیری کنند. رؤسای این فدراسیون‌ها انسان‌های سختکوش و وفادار به قانون هستند که از قانون تبعیت خواهند کرد. در خصوص فوتبال هم ما با این فدراسیون و وزارت ورزش تدبیری اندیشیدیم و نقشه راهی را پیدا کردیم تا آقای تاج با توجه به استفاده از قانون ماده 60 می‌تواند اعاده شود و به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال بماند، اما بلافاصله باید مجمع برگزار شود و تمام اعضای بازنشسته فدراسیون فوتبال استعفا دهند و بر اساس اساسنامه، فدراسیون کار قانونی‌اش را دنبال کند. مسئله‌ای که می‌خواهم به شما بگویم، استراتژی تعیین‌شده از سوی ما و وزارت ورزش و جوانان در خصوص فوتبال، اجرای بدون کم و کاست قانون با کمترین هزینه برای فوتبال کشور است. این استراتژی معنادار است که یعنی ما نقشه راهی را تعیین کرده‌ایم تا همه کسانی که در هیئت رئیسه مشمول قانون می‌شوند، با اولین مجمع استعفا دهند و مسیر قانونی در فوتبال اجرا شود. با صراحت می‌گویم هیچ فدراسیونی و هیچ فردی در قانون بازنشستگی از این قانون مستثنی نیست.
صالحی امیری درباره اینکه برخی رؤسای بازنشسته استعفا کرده‌اند تا به عنوان نایب رئیس یا عضو هیئت رئیسه به فعالیت خود ادامه بدهند، خاطرنشان کرد: در خصوص هیئت رئیسه تابع تفسیر مجلس هستیم. آن چیزی که مجلس در خصوص هیئت رئیسه تفسیر کند، ما اجرا خواهیم کرد. تا امروز تفسیر مجلس این است که هیئت رئیسه شغل است و تا امروز نمی‌توانند در مجامع برای حضور در هیئت رئیسه کاندیدا شوند. شاید نهادهای دیگری تفسیر دیگری انجام دهند، اما اکنون هیئت رئیسه شغل محسوب می‌شود و نتیجه آن را هم در مجامع 14 فدراسیونی که گفتم، خواهید دید.
وی همچنین در خصوص قانون ماده 60 جامعه ایثارگران و نحوه اجرای آن اظهار داشت: این قانون سال‌هاست در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است. در آن قانون که به قوت خود باقی است، هر ایثارگری که بخواهد می‌تواند از ماده 60 قانون برای اعاده به کار خود ادامه دهد.

مرتبط‌ها

راه کاهش ظلم در خانواده افزایش حرمت پدر است

خروجی قرمز حمل سلاح آسان در ایران

خادمیاران رضوی: طلیعه‌ای نو از «آفتاب» فرهنگ شیعی

تحلیلهای رنگین برای عمامه خونین

سبکِ زندگی پرونده‌ساز!

تعداد بالای پرونده در قوه؛ آسیب اجتماعی یا اشکلات ساختاری؟