دیدبان

آقای خاص کشتی بازگشت

آقای خاص کشتی بازگشت
دیدبان؛ بعد از استعفای رسول خادم و سرپرستی حمید بنی تمیم در فدراسیون کشتی این روزها تغییرات بنیادی در بخش تیم های ملی در حال انجام است. ابتدا غلامرضا محمدی به عنوان سرمربی تیم ملی کشتی آزاد به جای رسول خادم انتخاب و معرفی شد. امروز هم خبر رسید که محمد بنا بار دیگر سکان هدایت تیم ملی کشتی فرنگی را برعهده گرفته است.
محمد بنا که اوج کارش در المپیک 2012 بود و 3 مدال طلا برای ایران در لندن به ارمغان آورد، به خاطر چنین موفقیتی و همچنین خصوصیت اخلاقی خود به آقای خاص کشتی ایران معروف شده و برای سومین مرتبه در 6 سال اخیر کار خود را در تیم ملی کشتی فرنگی از سر می گیرد.
اولین بار سرمربیگری محمد بنا در تیم ملی بزرگسالان قبل از المپیک 2012 لندن بود که حتی با تغییرات در راس فدراسیون کشتی هم برخلاف غلامرضا محمدی جایگاه خود را از دست نداد و کارنامه درخشانی ثبت کرد. بعد از مدتی بنا نتوانست با رسول خادم کار کند و به اختلاف خورد تا این اتفاق باعث استعفای او شود.
بار دوم محمد بنا برای المپیک 2016 بازگشت. همه تصور می کردند خاطرات لندن قرار است با آقای خاص کشتی فرنگی در ریو هم تکرار شود؛ اما نشد که نشد. ناکامی نسبی فرنگی کاران در المپیک ریودوژانیرو باعث شد سکانس های تلخی از محمد بنا ثبت شود؛ جایی که او مقابل دوربین ها اشک ریخت و زانو زد.
بعد از این دیگر هیچ وقت کسی فکر نمی کرد راه بازگشتی برای محمد بنا وجود داشته باشد. حتی وقتی می خواستیم درباره کشتی با او صحبت کنیم، اجازه نمی داد و می گفت دوست ندارد دیگر راجع به کشتی حرف بزند.
او با سابقه ای درخشان در تیم ملی کشتی فرنگی در منطقه شهریار در یک باشگاه کوچک مشغول فعالیت بود؛ تا اینکه بار دیگر کشتی فرنگی ایران به بن بست خورد. در مسابقات جهانی 2018 کشتی فرنگی ایران با هدایت علی اشکانی از 10 وزن فقط یک برنز گرفت تا ناکامی بزرگی رقم بخورد.
بازهم اولین گزینه محمد بنا بود؛ اما کمتر کسی تصور می کرد مسئولان فدراسیون کشتی بتوانند آقای خاص را راضی کنند. او در مصاحبه های خود در 2 سال اخیر می گفت از کشتی زده شده و دیگر امکان ندارد بازگردد؛‌ اما به خاطر تعصبی که به کشتی دارد، همواره راه بازگشتی برای محمد بنا هست.
امروز حمید بنی تمیم بعد از گذشت کمتر از یک ماه از مسابقات جهانی 2018 محمد بنا را به سمت سرمربی تیم ملی بزرگسالان کشتی فرنگی برگزید تا برای سومین بار در یک دهه اخیر او در راس این تیم قرار بگیرد.
حالا با بازگشت محمد بنا احتمالا باید شاهد یک انقلاب دیگر در کشتی فرنگی ایران باشیم. چه بسا شاگردان سابق او از جمله حمید سوریان، امید نوروزی و قاسم رضایی هم با بازگشت استادشان برای بازگشت به تیم ملی علاقه نشان دهند.
حالا کشتی ایران دقیقا مثل دوران قبل از ورود رسول خادم محمد بنا و غلامرضا محمدی را در راس تیم های ملی کشتی فرنگی و آزاد می بیند؛‌ در واقع به 7 سال قبل برگشتیم. باید دید این ترکیب می تواند بار دیگر کشتی ایران را به اوج برساند یا بازهم تغییراتی در راه است.

مرتبط‌ها

راه کاهش ظلم در خانواده افزایش حرمت پدر است

خروجی قرمز حمل سلاح آسان در ایران

خادمیاران رضوی: طلیعه‌ای نو از «آفتاب» فرهنگ شیعی

تحلیلهای رنگین برای عمامه خونین

سبکِ زندگی پرونده‌ساز!

تعداد بالای پرونده در قوه؛ آسیب اجتماعی یا اشکلات ساختاری؟