دیدبان

روسیه: آمریکا نمی‌تواند ایران را به زانو در بیاورد

روسیه: آمریکا نمی‌تواند ایران را به زانو در بیاورد

دیدبان؛ «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه در سخنانی گفت که «اعزام نیروها و ارسال تجهیزات آمریکایی به خلیج فارس برای فشار سیاسی به ایران است، نه آغاز جنگ».

ریابکوف که به تهران سفر کرده تاکید کرد که «به اعتقاد من، ایالات متحده آمریکا {با اعمال تحریم‌های یک‌جانبه} قادر به تسلیم کردن ایران نیست».

وی گفت که «پیشتر به ایرانی‌ها پیشنهاد داده بودیم که در برجام باقی بمانند و این کشور به توافقات آمده در برجام متعهد باقی ماند».

معاون وزیر خارجه روسیه افزود: «احترام به قوانین بین المللی درباره آزاد بودن خطوط کشتی‌رانی به خصوص در رابطه با بسته شدن احتمالی تنگه هرمز ضرورت دارد».

سرگئی ریابکوف روز سه‌شنبه و صبح چهارشنبه برای دیدار با مقام‌های ایرانی به تهران سفر کرده بود. ریابکوف در این سفر درباره وضعیت توافق هسته‌ای با مسئولانی ایرانی رایزنی کرد.

روسیه به عنوان یکی از اعضای گروه ۱+۵، در واکنش به تصمیم ایران برای عبور از برخی محدودیت‌های توافق هسته‌ای، برگزاری جلسه فوری کمیسیون مشترک برجام را خواستار شده است. هنوز تاریخی برای برگزاری این نشست اعلام نشده است.

اردیبهشت ماه امسال جمهوری اسلامی ایران در سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و در واکنش به بی‌عملی اعضای برجام در تلاش برای تحقق عواید وعده‌داده شده این توافق، اعلام کرد برخی محدودیت‌های توافق هسته‌ای را کنار می‌گذارد.

بر اساس این تصمیم، ایران دیگر برای ذخایر اورانیوم با غنای پایین و آب سنگین، محدودیتی قائل نیست. ایران همچنین برای کشورهای عضو برجام مهلتی ۶۰ روزه تعیین کرد تا مسائل به وجود آمده به واسطه تحریم‌های ضدایرانی را حل و فصل کنند، در غیر اینصورت ایران دیگر محدودیت‌های برجام را نیز کنار می‌گذارد.

مرتبط‌ها

نتیجه کنترل قیمت ماسک نایاب شدن آن بود

دانشمندان چینی:‌ "مورچه خوار پولکدار"؛ ناقل احتمالی ویروس کرونا به انسان است

بیانیه فرماندهی عملیات مشترک عراق درباره حمله امروز به پایگاه «التاجی»

۸۵ درصد افرادی که کرونا می‌گیرند، بدون آنکه متوجه شوند خوب می‌شوند

ایرانیان مقیم چین، درگیری با بیماری کرونا

دستور رئیس‌جمهور افغانستان برای آزادی 1500 زندانی وابسته به طالبان