دیدبان

نمایندگان کنگره آمریکا: لحن ترامپ درباره ایران نرم‌تر شده است

نمایندگان کنگره آمریکا: لحن ترامپ درباره ایران نرم‌تر شده است

دیدبان؛ نمایندگان کنگره آمریکا به سخنان ترامپ درباره ایران در کنفرانس خبری مشترک با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن که گفته بود به دنبال تغییر نظام جمهوری اسلامی ایران نیست و در تلاش است با تهران وارد گفتگو شود، واکنش‌های مختلفی نشان داده‌اند. نمایندگان کنگره آمریکا گفتند لحن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا درباره ایران نرم‌تر شده است.

این سخنان ترامپ، بر اساس آنچه از ظواهر امر پیدا است در تضاد با مواضع جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید قرار دارد که به دنبال پروژه براندازی نظام حاکم ایران است.

کوین کریمر، نماینده مجلس سنای آمریکا، اما قائل به چنین تمایزی میان دیدگاه‌های ترامپ و بولتون نیست و معتقد است که کاخ سفید به دنبال استفاده از راهبرد پلیس خوب-پلیس بد است. کریمر می‌گوید سخنانی که ترامپ در ژاپن بر سر زبان آورده، تنها بخشی از راهبرد کلی او در قبال ایران است.

کریمر که یکی از حامیان سیاست خارجی ترامپ است در ادامه گفت: ترامپ مسیر و فرصتی پیش روی دشمنان ما قرار می‌دهد تا اگر قرار نیست دوستمان باشند، جدی باشند.

او سیاست ترامپ در قبال ایران را به سیاست رونالد ریگان موسوم به صلح از طریق قدرت تشبیه کرده و گفت: هیچ‌کس از جنگ با ایران سخن نمی‌گوید.

به عقیده تحلیلگرانی مانند کریمر، بولتون در راهبرد فعلی دولت آمریکا در قبال ایران مأمور القای فضای هراس و ترسیم فضای جنگ است و ترامپ، در نقش پلیس خوب، حامی مذاکره است و به دنبال پیشنهاد دادن راه‌هایی برای اجتناب از جنگ است.

مرتبط‌ها

نتیجه کنترل قیمت ماسک نایاب شدن آن بود

دانشمندان چینی:‌ "مورچه خوار پولکدار"؛ ناقل احتمالی ویروس کرونا به انسان است

بیانیه فرماندهی عملیات مشترک عراق درباره حمله امروز به پایگاه «التاجی»

۸۵ درصد افرادی که کرونا می‌گیرند، بدون آنکه متوجه شوند خوب می‌شوند

ایرانیان مقیم چین، درگیری با بیماری کرونا

دستور رئیس‌جمهور افغانستان برای آزادی 1500 زندانی وابسته به طالبان