دیدبان

ظریف: شخص ترامپ تروریست است

ظریف: شخص ترامپ تروریست است

دیدبان؛ محمدجواد ظریف پس از دیدار با مقامات ارشد پاکستانی در اسلام آباد گفت: در صحبت ها درباره اقدامات آمریکا علیه ایران و جنگ اقتصادی و تلاش آمریکا برای ایجاد فشار اقتصادی بر ایران که در واقع تروریسم اقتصادی هست صحبت کردیم و این که کشورها چگونه باید مقابل قلدری‌ها و زیاده‌طلبی‌های آمریکا ایستادگی کنند.

وی افزود: همینطور درباره ضرورت همکاری کشورهای اسلامی در مقابله با طرح‌هایی که ایالات متحده و رژیم صهیونیستی برای منطقه و برای فلسطین دارند من‌جمله طرح "معامله قرن" که تلاشی هست برای نابود کردن آرمان فلسطین هم صحبت کردیم و مواضع مشترکی داشتیم.

ظریف در پاسخ به این سوال که مواضع رهبران سیاسی-نظامی پاکستان درباره تحولات منطقه را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: طبیعتا پاکستان دوست ماست و همسایه ما، ملاحظاتی هم درباره روابط این کشور با سایر کشورها در منطقه وجود دارد ولی بسیار خوشحالیم که دولت پاکستان دیدگاه‌های ایران را کاملا درک می کند و فشار آمریکا بر ایران را کاملا غیرقابل قبول می‌داند.

وی در واکنش به اظهارات سخیف ترامپ گفت: آقای ترامپ با اظهارات خودش نشان داده که اولا تاریخ نمی‌داند ثانیا مردم ایران را نمی شناسد ثالثا در حال اثبات دروغ بودن ادعاهای ایشان و همکارانشان درباره حمایت از مردم ایران است. ایشان چند روز قبل گفت "پایان ایران خواهد بود"؛ ایران پایان ایشان را خواهد دید اما ایشان هیچگاه پایان ایران را نخواهد دید. ایران هزاره ها بوده و خواهد بود انشاءالله. یک کشور تازه به دوران رسیده نمی تواند اینگونه راجع به ایران صحبت کند. این نشان دهنده این است که ترامپ در واقع حتی در ظاهرسازی دیگران نیز نمی تواند ادامه دهد و نیات درونی و واقعی خود درباره مردم ایران را بروز می‌دهد. ایشان بارها مردم ایران را با لقبی که فقط برازنده خودش است و آن تروریست است متهم کرده. این که می گویم تروریسم شعار نمی‌دهم ایشان اعلام کرده که علیه مردم ایران جنگ اقتصادی می کند. جنگ اقتصادی یعنی ترور یعنی تلاش برای تحمیل یک دیدگاه سیاسی از طریق فشار اقتصادی، از طریق جلوگیری از فروش غذا، دارو و مواد اولیه بر خلاف دستور دیوان بین المللی دادگستری. اینها یعنی تروریسم اقتصادی.

وی تصریح کرد:  اگر کسی تروریست است شخص آقای ترامپ است که مرتکب تروریسم اقتصادی شده است نه جمهوری اسلامی ایران که همواره در صف اول مقابله باتروریسم در این منطقه بوده و حمایت ما از مردم عراق و مردم سوریه در مقابله با تروریسم توسط این مردم بارها مورد قدردانی قرار گرفته و این یک واقعیت است که همه به آن اذعان دارند.

ظریف درباره مسایل مرزی ایران و پاکستان گفت: توافق‌هایی داریم که در زمینه مرز همکاری‌های بیشتری داشته باشیم که انشاالله در آینده این گونه اتفاقات نیفتد. پاکستانی ها هم به ما قول دادند برای بازگرداندن مرزبانان ما که هنوز آزاد نشده اند تلاش حداکثری خود را داشته باشند.

مرتبط‌ها

نتیجه کنترل قیمت ماسک نایاب شدن آن بود

دانشمندان چینی:‌ "مورچه خوار پولکدار"؛ ناقل احتمالی ویروس کرونا به انسان است

بیانیه فرماندهی عملیات مشترک عراق درباره حمله امروز به پایگاه «التاجی»

۸۵ درصد افرادی که کرونا می‌گیرند، بدون آنکه متوجه شوند خوب می‌شوند

ایرانیان مقیم چین، درگیری با بیماری کرونا

دستور رئیس‌جمهور افغانستان برای آزادی 1500 زندانی وابسته به طالبان