دیدبان

حزب سبز آلمان: هیچ پیشرفتی در راه‌اندازی سیستم مالی مبادلات تجاری با ایران نداشته‌ایم

حزب سبز آلمان: هیچ پیشرفتی در راه‌اندازی سیستم مالی مبادلات تجاری با ایران نداشته‌ایم

دیدبان؛ "امید نوری‌پور"، سخنگوی سیاست خارجی فراکسیون سبزها در پارلمان آلمان در گفتگویی با روزنامه "دی‌ولت"، به مسئله تنش ایران و آمریکا پرداخته در پاسخ به اینکه آیا واقعاً خطر یک رویارویی نظامی در منطقه خلیج فارس وجود دارد گفت: خطر تشدید تنش‌ها روزانه افزایش می‌یابد و دلایل زیادی برای نگرانی وجود دارد. نیروهای امنیتی آمریکایی و ایرانی از نظر فیزیکی بسیار نزدیک به هم قرار دارند.

نوری‌پور درباره احتمال مذاکرات بین آمریکا و ایران با توجه به درخواست آمریکا نیز گفت: سیگنال‌های آمریکا در تهران بیشتر به‌عنوان دشمنی با رویکرد مذاکره ارزیابی می‌شود. اما این مسئله مطلوب است که ایرانی‌ها خود را برای مذاکره آماده نشان دهند به‌خصوص که عملاً مسائل زیادی برای مذاکره وجود دارد.

وی ابراز امیدواری کرد که دولت آلمان و اروپا برای مذاکرات مستقیم بین تهران و آمریکا فشار بیاورند. وی این را تنها راهکار برای کاهش تنش‌ها دانست.

"نوری‌پور" در بخش دیگری از این مصاحبه با ابراز "لغو برجام از طرف آمریکا با توجه به اینکه این معاهده یکی از مسائل ما با ایران را حل کرده و برنامه اتمی ایران را برای چندین سال متوقف کرده بود" قابل فهم ندانست.

وی بزرگترین خطر بعد از لغو توافق هسته‌ای با ایران را این دانست: بدون این معاهده بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران دیگر وجود نخواهد داشت و بنابراین ما دیگر نمی‌دانیم که در آنجا چه اتفاقاتی خواهد افتاد. من می‌دانم که این معاهده صددرصد کامل نیست اما در این معاهده دقیق‌ترین سیستم بازرسی‌ها که برای یک کشور می‌تواند وجود داشته باشد اعمال شده است.

"نوری‌پور" در این باره ابراز نگرانی کرد که سیاست‌های ترامپ در قبال ایران عکس اهدافی را که وی می‌خواهد به دست آورد محقق کند و گفت: سیاست‌های واشنگتن در قبال ایران در دهه‌های اخیر بسیاری فرصت‌ها برای ایجاد تحولات مورد علاقه غرب در ایران را از بین برده است.

نوری‌پور در بخش دیگری از این مصاحبه درباره اینکه در حال حاضر اروپا چه‌کاری می‌تواند انجام دهد گفت: مواردی وجود دارد که آلمانی‌ها و اروپایی‌ها می‌توانند انجام دهند. اما به‌جای آن وزرای امور خارجه برخی کشورهای اروپایی در برابر آمریکا موضع یک خرگوش در برابر مار را می‌گیرند.

وی هایکو ماس را هم یکی از این وزرای امور خارجه اروپایی با این موضع‌گیری ارزیابی کرده گفت: آقای ماس بعد از تصویب تحریم‌های آمریکا علیه ایران در تابستان گذشته تأسیس یک سوئیفت اروپایی که با آن شرکت‌های اروپایی از طریق این سیستم پرداخت پولی بتوانند مناسبات تجاری با ایران را در پیش گیرند وعده داد، اما در این راستا هیچ گام رو به جلویی نداشتیم و زمانی که از وزارت امور خارجه کشورمان در این باره سؤال می‌کنیم هم می‌گوید در اینجا مسئله یک پروژه درازمدت مطرح است. اما این هیچ کمکی به شرکت‌هایی که حالا می‌خواهند با ایران مبادلات تجاری انجام دهند نمی‌کند.

مرتبط‌ها

نتیجه کنترل قیمت ماسک نایاب شدن آن بود

دانشمندان چینی:‌ "مورچه خوار پولکدار"؛ ناقل احتمالی ویروس کرونا به انسان است

بیانیه فرماندهی عملیات مشترک عراق درباره حمله امروز به پایگاه «التاجی»

۸۵ درصد افرادی که کرونا می‌گیرند، بدون آنکه متوجه شوند خوب می‌شوند

ایرانیان مقیم چین، درگیری با بیماری کرونا

دستور رئیس‌جمهور افغانستان برای آزادی 1500 زندانی وابسته به طالبان