دیدبان

رژیم صهیونیستی در «جنگ شش‌روزه» بمب اتمی داشت

رژیم صهیونیستی در «جنگ شش‌روزه» بمب اتمی داشت

دیدبان؛ «الی گایزلر» یکی از کارمندان پیشین مرتبط با برنامه هسته‌ای رژیم صهیونیستی که مسئولیت حفاظت از بسته‌های رادیواکتیو را برعهده داشت، می‌گوید تل‌آویو حتی در زمان جنگ شش روزه بمب اتمی در اختیار داشته و آماده استفاده از آن بوده است.

رژیم صهیونیستی تاکنون بهره‌مند بودن از تسلیحات اتمی را نه تایید و نه تکذیب کرده اما کارشناسان بین‌المللی تخمین می‌زنند که این رژیم رقمی حدود 100 تا 400 کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد. چیزی که تا کنون تایید نشده بود این است که رژیم صهیونیستی در زمان جنگ با کشورهای عربی در سال 1967 نیز این تسلیحات را داشته و آماده بود به عنوان آخرین گزینه از آنها استفاده کند.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» گایزلر در اطلاعاتی که به دکتر «آونر کوهن» تاریخ‌نگار آمریکایی برای تحقیقات جدیدش ارائه کرده، می‌گوید که تل‌آویو تا پیش از جنگ شش روزه، به قدری پلوتونیوم ذخیره کرده بود که می‌توانست با آنها دو یا سه بمب اتمی بسازد.

طبق گفته‌های گایزلر، یکی از بسته‌هایی که او محافظت می‌کرد، جعبه‌ای چوبی به حجم حدود یک متر مکعب و حاوی یک نیم‌کره فلزی بود. او در آن زمان وظیفه داشت که درجه تششعات رادیواکتیو منتشر شده از این جعبه را بسنجد. او اعتراف می‌کند که هر زمان به سراغ این بسته می‌رفت، به یاد فاجعه هیروشیما و ناگازاکی می‌افتاد و دعا می‌کرد که تل‌آویو هیچگاه به این گزینه متوسل نشود.

 

نیروگاه اتمی دیمونا

در بخش‌هایی از این اطلاعات که توسط انتشارات «تیلور اند فرانسیس» منتشر شده، آمده است: «این بسته،  یکی از چند بسته (اتمی) موجود بود، در تاسیساتی نزدیک به شهرک غدیرا در 40 کیلومتری جنوب تل‌آویو نگهداری می‌شد. این تاسیسات مانند یک دژ بود، دیوارهای بلندی آن را فرا گرفته و درب آهنین دولنگه عظیمی تنها راه ورود و خروج به آن بود».

وی در بخش دیگری توضیح می‌دهد که سه روز پیش از وقوع جنگ شش روزه، یک افسر بلندمرتبه ارتش رژیم صهیونیستی به تاسیسات مذکور آمده و می‌خواست که بسته‌های پلوتونیوم را از آنجا خارج کند. گایزلر اما اجازه چنین کاری را نمی‌دهد.

رژیم صهیونیستی سال‌هاست که از امضای معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای سرباز زده و در نتیجه فعالیت‌های اتمی این رژیم تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار ندارد.

افشای اطلاعات گایزلر در حالی است که «چاک فِرِلیچ» معاون سابق شورای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی پیشتر طی مصاحبه با روزنامه «جروزالم پست» گفته بود تل‌آویو نیروی «سه‌گانه اتمی» (تریاد) در اختیار دارد. 

مرتبط‌ها

نتیجه کنترل قیمت ماسک نایاب شدن آن بود

دانشمندان چینی:‌ "مورچه خوار پولکدار"؛ ناقل احتمالی ویروس کرونا به انسان است

بیانیه فرماندهی عملیات مشترک عراق درباره حمله امروز به پایگاه «التاجی»

۸۵ درصد افرادی که کرونا می‌گیرند، بدون آنکه متوجه شوند خوب می‌شوند

ایرانیان مقیم چین، درگیری با بیماری کرونا

دستور رئیس‌جمهور افغانستان برای آزادی 1500 زندانی وابسته به طالبان