دیدبان

حزب الله عراق: هیچ گفت‌وگویی با آمریکایی‌ها نداریم

حزب الله عراق: هیچ گفت‌وگویی با آمریکایی‌ها نداریم

دیدبان؛ «جعفر الحسینی» سخنگوی نظامی گردانهای حزب الله عراق اعلام کرد که آمریکاییها در این کشور 31 پایگاه نظامی دارند.
الحسینی تأکید کرد که از مجموع پایگاه‌های آمریکا در عراق، هفت پایگاه مخصوص جنگنده‌ها و شش پایگاه مربوط به کارهای اطلاعاتی است.
وی در گفت‌وگو با شبکه خبری المیادین گفت که آمریکاییها در عراق 34 هزار سرباز، پنج شرکت پشتیبانی و 24 شرکت همکار دارند.
سخنگوی نظامی گردانهای حزب الله با بیان اینکه استقرار نیروهای آمریکایی در عراق بیانگر نقشه‌ای است که واشنگتن در سر دارد، گفت: «ما اطلاعاتی از آن (طرح آمریکا) داریم و متعاقبا آن را اعلام خواهیم کرد... آمریکاییها طی روزهای آتی دست به تحرکاتی خواهند زد و شاید در مرزهای سوریه و عراق دست به عملیات نظامی بزنند».
الحسینی در بخش دیگری از اظهارات خود به نامه آمریکاییها به حزب الله عراق اشاره کرد و اظهار داشت: «گردانهای حزب الله نامه نیروهای آمریکایی از طریق دفتر سازمان ملل متحد را تحویل نگرفتند».

وی ادامه داد: «ما به دفتر [سازمان ملل] گفتیم که گفت‌وگویی با آمریکاییها نداریم و اگر خواستار چیزی هستند، باید آن را در رسانه‌ها اعلام کنند».
این فرمانده عراقی در ادامه افزود: «حادثه‌ای که آمریکاییها درباره آن صحبت می‌کنند و می‌گویند که ما مواضع آنان را بمباران کردیم، صحت دارد، ولی هدف آن (حملات) داعش بود».

الحسینی با اشاره به اینکه مسیر موشک شلیک شده به سمت داعش اندکی انحراف پیدا کرد، تأکید کرد که آمریکاییها به مواضعی که بمباران شده بود، بسیار نزدیک بودند.
منابع دیپلماتیک به المیادین گفتند که دفتر سازمان ملل در بغداد اخیرا نامه‌ای با محتوای منفی از سوی نیروهای آمریکایی به حزب الله عراق دادند، ولی نیروهای حزب الله، بدون اینکه از محتوای آن اطلاعی داشته باشند، نامه را تحویل نگرفتند و به این دفتر گفتند که هیچ تماسی با هیچ طرف آمریکایی ندارند.
به گفته این منابع، نامه آمریکا به حزب الله پس از بمباران مواضع نیروهای آمریکایی در سوریه توسط این نیروها نوشته شده بود.

مرتبط‌ها

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»

هزینه‌تراشی برای دشمن؛ مانعی برای تحریم بیشتر

استراتژی آمریکا و اعراب برای مقابله با جنگ نامنظم در خاورمیانه

ایران نباید منتظر اروپا بماند

چالشها و تجارب همکاری آمریکا با شُرکای عرب

معرفی و ذکر چالشهای مُدل «به وسیله، با و از طریق» (By, With, and Through)