دیدبان

بازگشت سوریه به اتحادیه عرب

بازگشت سوریه به اتحادیه عرب

دیدبان؛ به نقل از خبرگزاری «تاس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی در پایان مذاکراتش با "یوسف بن علوی" وزیر خارجه عمان اعلام کرد که بازگشتن سوریه به اتحادیه عرب می‌تواند به یافتن راه‌حل اوضاع سیاسی این کشور و عادی‌سازی روابط دمشق با کشورهای عربی کمک کند.

لاوروف یادآور شد: «در رابطه با سوریه مواضع ما (روسیه و عمان) یکسان است. قطعنامه شماره 2254 شورای امنیت جایگزینی ندارد و باید به‌طور کامل اجرا شود و در این راستا ما با شرکای خود در چارچوب مذاکرات آستانه و به‌عنوان کشورهای ضامن صلح در سوریه (روسیه، ایران و ترکیه) تلاش‌های مثبتی را برای حل‌وفصل اوضاع سیاسی در سوریه انجام می‌دهیم».
وی تأکید کرد، روسیه معتقد است که حل‌وفصل این وظایف به عادی‌سازی روابط سوریه با سایر کشورهای عربی و بازگشت این کشور به اتحادیه عرب نیز کمک خواهد کرد.

یوسف بن علوی نیز در تأیید سخنان لاوروف گفت: «سوریه یکی از کشورهای بنیانگذار اتحادیه عرب است و مسائل زیادی وجود دارد که سوریه و سایر کشورهای عربی را به هم پیوند می‌دهد، از جمله حل‌وفصل مشکلات در منطقه، به همین دلیل بازگشت سوریه به اتحادیه عرب ضروری است، ولی موانعی در این راه وجود دارد و آن موضع‌گیری برخی کشورهایی است که مانع از تحقق این نظریه می‌شود».

وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سؤال دیگری در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: «پناهجویان سوری ساکن اردوگاه "الرکبان" مدت‌هاست که به‌خاطر اوضاع بسیار وخیم می‌بایست از آنجا خارج می‌شدند. ما به‌همراه دولت سوریه خواستار این مسئله بودیم، ولی مشکل اینجاست که آمریکا و گروه‌های مسلح تحت حمایت آنها که کنترل منطقه التنف را در اختیار دارند، اجازه خارج شدن از این اردوگاه را به ساکنین آن نمی‌دهند».
لاوروف ابراز امیدواری کرد که نمایندگان سازمان ملل که اخیراً دومین کاروان کمک‌های انسان‌دوستانه به اردوگاه الرکبان را همراهی کردند، توانسته باشند قانع شوند که وضعیت این اردوگاه غیرقابل قبول است و اطلاعات لازم در این زمینه را به شورای امنیت ارائه دهند.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین در واکنش به درخواست "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا از کشورهای اروپایی (انگلیس، آلمان و فرانسه) برای بازگرداندن بیش از 800 نفر از اتباعشان که جزو گروه تروریستی داعش بودند، یادآور شد، روش برخورد با تروریست‌های خارجی در قطعنامه‌های سازمان ملل کاملاً مشخص شده که باید رعایت شود و اقدامات در این راستا باید کاملاً شفاف باشند.
وی گفت: «این افراد در اقدامات تروریستی دست داشته‌اند و "نیروهای تروریستی خارجی" محسوب می‌شوند و دقیقاً این عبارت در قطعنامه‌های شورای امنیت به‌کار رفته و در این اسناد به‌طور دقیق اقدامات لازم در رابطه با این تروریست‌ها، زمانی که به‌دست کشورهایی که علیه آنها می‌جنگند به‌اسارت درمی‌آیند، مشخص شده است».

لاوروف تأکید کرد که نحوه برخورد با این تروریست‌های خارجی باید دقیقاً بر اساس این دستورالعمل‌ها بوده و کاملاً شفاف باشند و تمامی اطلاعات لازم درباره این افراد باید به سازمان ملل ارائه شود.

مرتبط‌ها

احمد دستمالچیان، کاردار پیشین ایران در عربستان

فادی جونی فعال فضای مجازی درباره آمار متبلایان به کرونا

آیا حملات اخیر آمریکا به عراق، غیر عادی و غیرقابل پیش‌بینی بود؟

دلیل اصلی کاهش مشارکت در  انتخابات مشکلات معیشتی بود نه کرونا

کاهش قیمت نفت بیشتر از همه ضرر عربستان و روسیه است نه ایران

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»