دیدبان

شکایت ایالات آمریکا از ترامپ

شکایت ایالات آمریکا از ترامپ

دیدبان؛ ۱۶ ایالت آمریکا از «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور این کشور بابت اعلام وضعیت اضطراری جهت تأمین بودجه دیوار حائل مرزی شکایت کردند.

طبق گزارش «سی‌ان‌ان»، این ۱۶ ایالت به رهبری دادستان کل ایالت کالیفرنیا شکایت خود را در دادگاه منطقه‌ای کالیفرنیا ثبت کردند.
«خاویر باکرا»، دادستان کل کالیفرنیا به سی‌ان‌ان گفت: «ما می‌خواهیم جلوی نقض قانون اساسی، اصل تفکیک قوا، سرقت پول از آمریکایی‌ها و ایالت‌ها توسط ترامپ را بگیریم.»
دادستان‌ها ایالت‌های «کلرادو، کانکتیکت، دلاوِر، هاوائی، ایلینوی، مین، مریلند، میشیگان، مینه‌سوتا، نوادا، نیوجرسی، نیومکزیکو، نیویورک، اورگن و ویرجینیا با ایالت کالیفرنیا برای تنظیم این شکایت همراه شده‌اند.
استدلال ایالت‌های شاکی این است که ترامپ با اعلام وضعیت اضطراری برای تأمین بودجه ساخت دیوار در مرز مکزیک و آمریکا، کنگره را دور زده است.

هیچ رئیس‌جمهوری در آمریکا تا کنون برای تأمین بودجه  مربوط به یکی از پروژه‌های مدنظر خود اعلام وضعیت اضطراری نکرده است.
«قانون اضطرارهای ملی» به رئیس‌جمهور آمریکا اختیار داده در مواقعی که ضروری می‌داند وضعیت اضطراری اعلام کند. در چنین وضعیتی، رئیس‌جمهور حق دسترسی به وجوهی را خواهد داشت که در حالت عادی بایستی از کنگره تأمین آنها را درخواست کند.

ترامپ پیش از این از کنگره خواسته بود با بودجه ۵.۷ میلیارد دلاری برای احداث دیوار مذکور موافقت کند. امتناع قانونگذاران آمریکایی از موافقت با این درخواست به تعطیلی دولت فدرال منجر شد. این تعطیلی ۳۵ روز ادامه داشت و طولانی‌ترین تعطیلی دولت آمریکا در تاریخ را به نام ترامپ رقم زد.

ترامپ بعد از آنکه نتوانست از مسیر کنگره این بودجه را تأمین کند گفت که از طریق اعلام وضعیت اضطراری ساخت دیوار مرزی را دنبال خواهد کرد.

مرتبط‌ها

احمد دستمالچیان، کاردار پیشین ایران در عربستان

فادی جونی فعال فضای مجازی درباره آمار متبلایان به کرونا

آیا حملات اخیر آمریکا به عراق، غیر عادی و غیرقابل پیش‌بینی بود؟

دلیل اصلی کاهش مشارکت در  انتخابات مشکلات معیشتی بود نه کرونا

کاهش قیمت نفت بیشتر از همه ضرر عربستان و روسیه است نه ایران

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»