دیدبان

چه کسی ویدئو نشست ورشو را منتشر کرد؟

چه کسی ویدئو نشست ورشو را منتشر کرد؟

دیدبان؛ شخصیت های عرب در این سخنرانی ها در ورشو بطور شدیداللحنی از ایران انتقاد کرده و جمهوری اسلامی را مشکلی بزرگتر از درگیری فلسطینی ها و اسرائیل می نامیدند.
از جمله خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین در ویدئوی منتشره، ایران را بزرگترین مشکل در تاریخ معاصر اعراب نامیده است. وی حکومت جمهوری اسلامی را "نئوفاشیستی" نامیده و از جمله آنرا به ایجاد موانع در راه حل و فصل درگیری فلسطین و اسرائیل متهم کرد. وزیر خارجه بحرین گفت:" فکر می کنم اگر پول های مسموم، اسلحه و سربازان جمهوری اسلامی نبود، ما به حل اختلاف با اسرائیل بسیار نزدیکتر می شدیم". 
در ویدئوی منتشر شده، بنیامین نتانیاهو دیده می شود که در تالار سخنرانی نشسته است.
وبسایت روزنامه صهیونیستی "هاآرتص" اولین نشریه ای بود که از انتشار ویدئوی سخنرانی های ضد ایرانی شخصیت های عرب در ورشو خبر داده و لینک کانال بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی را به انتشار گذاشت. پس از آن این ویدئو از کانال نتانیاهو حذف شد اما سپس در تعدادی از دیگر نشریات اینترنتی منتشر گردید.
نمایندگان بیش از 60 کشور از جمله اسرائیل و شیخ نشین های عرب خلیج فارس در کنفرانس ورشو شرکت کردند که توسط امریکا ترتیب داده شده بود. بحث ها در پشت درهای بسته انجام شد و هنوز معلوم نیست که ویدئوی 25 دقیقه ای منتشره توسط دفتر نتانیاهو تا چه حد با مقررات این کنفرانس مطابقت داشته و آیا با موافقت دیگر شرکت کنندگان منتشر شده است یا نه.

مرتبط‌ها

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»

هزینه‌تراشی برای دشمن؛ مانعی برای تحریم بیشتر

استراتژی آمریکا و اعراب برای مقابله با جنگ نامنظم در خاورمیانه

ایران نباید منتظر اروپا بماند

چالشها و تجارب همکاری آمریکا با شُرکای عرب

معرفی و ذکر چالشهای مُدل «به وسیله، با و از طریق» (By, With, and Through)