دیدبان

بازتاب جهانی راهپیمایی ملت ایران

بازتاب جهانی راهپیمایی ملت ایران

دیدبان؛ حضور گسترده اقشار و گروه‌های مختلف ملت ایران در راهپیمایی‌های بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در شهرهای مختلف کشور از سوی رسانه‌های بین‌المللی بازتاب یافته است.

 • شبکه خبری المنار نیز  در خبری فوری از آغاز راهپیمایی‌های گسترده ایرانیان در سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی خبر داد.
 • شبکه الفرات عراق در گزارشی اعلام کرد صبح امروز دوشنبه راهپیمایی‌های 11 فوریه(22 بهمن) در تهران - پایتخت - و تمام مناطق ایران با مشارکت میلیون‌های نفر از ملت ایران برای بزرگداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد. به نوشته الفرات، شش هزار و 500 خبرنگار راهپیمایی‌های امروز را پوشش می‌دهند که 300 نفر از آنها خبرنگار خارجی هستند، همچنین شخصیت‌های سیاسی، دینی و ورزشی و اندیشمند از کشورهای مختلف جهان از جمله آمریکا، فرانسه، انگلیس، ایرلند، فرانسه و ونزوئلا در مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شرکت دارند.
 • خبرگزاری آسوشیتدپرسدر گزارشی اعلام کرد مردم در تهران و سایر شهرهای کوچک و بزرگ ایران به خیابان‌ها آمده‌اند تا چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را جشن بگیرند. آسوشیتدپرس در گزارش خود به این نکته اشاره کرده که جمعیت گسترده‌ای از مردم تهران در حال راهپیمایی به سمت میدان آزادی هستند و در مسیر راهپیمایی سرودهای انقلابی و ملی پخش می‌شود.
 • شبکه خبری المیادین نیز در خبری فوری گزارش داد که میلیون‌ها ایرانی در راهپیمایی‌های جشن سالگرد انقلاب در سرتاسر این کشور شرکت کرده‌اند.

 • شبکه یورونیوزدر گزارش خود از جشن‌ چهلمین سالروز انقلاب اسلامی ایران اعلام کرد: «مردم سراسر ایران امروز به خیابان‌ها آمده‌اند تا چهلمین سالروز انقلاب اسلامی -رویدادی که جایگاه متفاوتی را برای این کشور در جهان رقم زده است- را جشن بگیرند». یورونیوز در توصیف اهمیت روز 22 بهمن 1357 خاطرنشان ساخته است: «11 آوریل 1979 روز پایان چند دهه حکومت شخص مورد حمایت آمریکا یعنی محمدرضا شاه پهلوی بود که خودکامگی، سبک زندگی بی‌بند و باری و اصلاحات غربی‌اش، اقشار مختلف جامعه ایران را علیه او متحد کرده بود.»

 • نشریه انگلیسی دیلی‌اکسپرس نیز در گزارشی نوشت که «صدها هزار ایرانی روز دوشنبه راهپیمایی‌های را در سرتاسر کشور به مناسب چهلمین سالگرد سقوط شاه و پیروزی آیت‌الله خمینی، فردی روحانی که انقلاب اسلامی را هدایت کرد، برگزار کردند.» در گزارش دیلی‌اکسپرس همچنین با اشاره به سخنان حسن روحانی، آمده است که رئیس جمهوری ایران می‌گوید کشورش مصمم به گسترش قدرت نظامی و برنامه موشک‌های بالستیک خود است.

 • خبرگزاری رویترزاز حضور میلیونی مردم ایران در راهپیمایی 22 بهمن و سر داده شدن فریادهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» از سوی آنها خبر داد. رویترز روز دوشنبه گزارش داد: «صدها هزار نفر از مردم ایران در راهپیمایی‌های سراسری حضور یافته‌اند تا چهلمین سالگرد سقوط حکومت شاه و پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری آیت‌الله روح‌الله خمینی را جشن بگیرند؛ انقلابی که همین امروز هم چالشی برای غربی‌هاست». رویترز همچنین در گزارش خود به سر داده شدن شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» از سوی جمعیت میلیونی حاضر در راهپیمایی‌های سراسری ایران نیز اشاره کرده است.

 • شبکه خبری الجزیره حضور قابل‌توجه مردم ایران در راهپیمایی گرامیداشت چهلمین سالروز انقلاب اسلامی و حمایت آنها از اصول انقلاب در بحبوحه فشارهای سیاسی و اقتصادی آمریکا را مورد توجه قرار داده است. شبکه خبری الجزیره روز دوشنبه در گزارشی راجع به تظاهرات مردمی روز 22 بهمن نوشت: «تظاهرکنندگان ایرانی در سراسر این کشور به خیابان‌ها آمده‌اند تا چهلمین سالروز انقلاب 1979 را جشن بگیرند و بار دیگر همراهی خود با اصول انقلاب اسلامی را در بحبوحه فشارهای سیاسی و اقتصادی روزافزون آمریکا علیه ایران، اعلام کنند».

 • خبرگزاری فرانسه در گزارشی به حضور گسترده مردم در راهپیمایی روز 22 بهمن و نمایش ماکت موشک‌های ساخت ایران در خیابان‌های تهران اشاره کرده است. خبرگزاری فرانسه در گزارش خود از راهپیمایی‌های سراسری مردم ایران در چهلمین سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی نوشت: «با وجود بارش باران، هزاران نفر از صبح روز دوشنبه در خیابان‌های تهران و سایر شهرهای ایران حضور یافته‌اند تا در مراسم چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی شرکت کنند.»
 • خبرگزاری رسمی سوریه اعلام کرد راهپیمایی‌های سالروز پیروزی انقلاب اسلامی با حضور میلیونی مردم ایران برگزار شد. خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) با پوشش راهپیمایی‌های چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران از حضور میلیونی مردم خبر  داد و نوشت راهپیمایی‌های گسترده از صبح امروز در تمام مناطق ایران به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و با مشارکت میلیونی قشرهای مختلف مردم ایران آغاز شد.
 • پایگاه خبری اسپانیایی‌زبان تله‌سور در گزارشی حضور میلیونی ایرانی‌ها در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و سقوط حکومت خودکامه پهلوی را پوشش داد. پایگاه خبری تله سور در گزارش خود با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران رویداد بسیار مهمی در تاریخ این کشور و منطقه محسوب می‌شود، در خصوص جشن‌های چهلمین سالگرد این رویداد عظیم نوشت: «میلیون‌ها نفر در خیابان‌های سراسر ایران تجمع کرده‌اند تا چهلمین سالروز سقوط حکومت دیکتاتوری پهلوی که از سوی آمریکا حمایت می‌شد را جشن بگیرند».

مرتبط‌ها

احمد دستمالچیان، کاردار پیشین ایران در عربستان

فادی جونی فعال فضای مجازی درباره آمار متبلایان به کرونا

آیا حملات اخیر آمریکا به عراق، غیر عادی و غیرقابل پیش‌بینی بود؟

دلیل اصلی کاهش مشارکت در  انتخابات مشکلات معیشتی بود نه کرونا

کاهش قیمت نفت بیشتر از همه ضرر عربستان و روسیه است نه ایران

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»