دیدبان

سیاست خارجی ایران تعامل سازنده با کشورهای منطقه و جهان

 سیاست خارجی ایران تعامل سازنده با کشورهای منطقه و جهان

دیدبان؛  مرتضی رحمانی موحد سفیر کشورمان در ژاپن طی سخنانی در این مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و نودمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن را تبریک گفت.

وی به پیشرفت‌ها و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ سال گذشته اشاره و سیاست خارجی ایران را تعامل سازنده با کشورهای منطقه و جهان بر اساس اصل برابری و احترام متقابل عنوان کرد.

سفیر کشورمان در توکیو، گفت‌وگو و دیپلماسی را بهترین ابزار برای حل اختلافات دانست و به نقش مهم ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه و شکست داعش در سوریه و عراق اشاره کرد.

رحمانی موحد با اشاره به پایبندی ایران به برجام بر ضرورت بهره‌مندی عادلانه ایران از منافع اقتصادی آن تاکید و ژاپن را یکی از حامیان برجام برشمرد.

وی همچنین سال ۲۰۱۹ را فرصتی مناسب جهت توسعه هر چه بیشتر روابط دو کشور دانست و ابراز امیدواری کرد که زمینه همکاری‌ها بیش از پیش گسترش یابد.

همچنین در این مراسم کنجی یامادا معاون پارلمانی وزیر امور خارجه ژاپن ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: از اکتبر سال گذشته که مسئولیت پارلمانی وزیر خارجه را به عهده گرفتم با کشورهای مختلف ارتباطات خود را برقرار کردم و امیدوارم که فرصت دیدار از ایران را نیز داشته باشم.

وی افزود: پس از روی کار آمدن روحانی روابط بین دو کشور ارتقا یافته و برای هفتمین مرتبه ملاقات بین آبه و روحانی برگزار شد و در این مدت نیز تارو کونو وزیر امور خارجه چند بار با وزیر امور خارجه ایران ملاقات داشتند.

معاون پارلمانی وزیر امور خارجه ژاپن افزود: روابط دو کشور نه تنها در زمینه سیاسی بلکه در زمینه همکاری‌های بهداشتی، محیط زیست و موارد دیگر توسعه یافته است.

وی به برنامه‌های سفارتخانه‌های دو کشور برای بزرگداشت نودمین سالگرد روابط دیپلماتیک دو کشور نیز اشاره کرد.

مرتبط‌ها

رونق تولید و تعلل یک لایحه

سیاست «حفظ نفت»: شروع یک چالش آشنای ایرانی

پتروشیمی ایران و تحریم‌ احتمالی آمریکا

طبقه متوسط و بحران اقتصادی پس از انقلاب

فاتف و تکرار یک بازی قدیمی

تورم 20 تا 40 درصدی در انتظار سال 98