دیدبان

سیاست خارجی ایران تعامل سازنده با کشورهای منطقه و جهان

 سیاست خارجی ایران تعامل سازنده با کشورهای منطقه و جهان

دیدبان؛  مرتضی رحمانی موحد سفیر کشورمان در ژاپن طی سخنانی در این مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و نودمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن را تبریک گفت.

وی به پیشرفت‌ها و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ سال گذشته اشاره و سیاست خارجی ایران را تعامل سازنده با کشورهای منطقه و جهان بر اساس اصل برابری و احترام متقابل عنوان کرد.

سفیر کشورمان در توکیو، گفت‌وگو و دیپلماسی را بهترین ابزار برای حل اختلافات دانست و به نقش مهم ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه و شکست داعش در سوریه و عراق اشاره کرد.

رحمانی موحد با اشاره به پایبندی ایران به برجام بر ضرورت بهره‌مندی عادلانه ایران از منافع اقتصادی آن تاکید و ژاپن را یکی از حامیان برجام برشمرد.

وی همچنین سال ۲۰۱۹ را فرصتی مناسب جهت توسعه هر چه بیشتر روابط دو کشور دانست و ابراز امیدواری کرد که زمینه همکاری‌ها بیش از پیش گسترش یابد.

همچنین در این مراسم کنجی یامادا معاون پارلمانی وزیر امور خارجه ژاپن ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: از اکتبر سال گذشته که مسئولیت پارلمانی وزیر خارجه را به عهده گرفتم با کشورهای مختلف ارتباطات خود را برقرار کردم و امیدوارم که فرصت دیدار از ایران را نیز داشته باشم.

وی افزود: پس از روی کار آمدن روحانی روابط بین دو کشور ارتقا یافته و برای هفتمین مرتبه ملاقات بین آبه و روحانی برگزار شد و در این مدت نیز تارو کونو وزیر امور خارجه چند بار با وزیر امور خارجه ایران ملاقات داشتند.

معاون پارلمانی وزیر امور خارجه ژاپن افزود: روابط دو کشور نه تنها در زمینه سیاسی بلکه در زمینه همکاری‌های بهداشتی، محیط زیست و موارد دیگر توسعه یافته است.

وی به برنامه‌های سفارتخانه‌های دو کشور برای بزرگداشت نودمین سالگرد روابط دیپلماتیک دو کشور نیز اشاره کرد.

مرتبط‌ها

بیشترین سقوط ارزش سهام وال استریت در یک روز

دولت آمریکا به کشتن شهروندان ایرانی افتخار می‌کند

مقابله با کرونا از منظر حکمرانی (1)

آمریکا برای آزادی مزدور اسرائیلی، دست به تهدید و ارعاب زد

افشای نام‌های جدید از شاهزادگان بازداشت‌شده

استیصال رسانه‌ای ائتلاف در یمن