دیدبان

اروپایی‌ها جواب تماس‌های ما را نمی‌دهند

اروپایی‌ها جواب تماس‌های ما را نمی‌دهند

دیدبان؛ بیژن زنگنه در ادامه نشست خبری صبح امروز خود به پرسش خبرنگاران پاسخ داد.

* افزایش قیمت بنزین منوط به موافقت مردم

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر وضعیت عرضه بنزین در سال آینده، گفت: بنزین یا باید افزایش قیمت پیدا کند یا سهمیه‌بندی شود. من در هفته‌های اخیر در مورد این موضوع صحبت کرده بودم و دیدم در فضای مجازی برخوردهای بدی با صحبت‌های من شد و ظاهراً صحبت‌های من را متوجه نشده بودند. منظورم از افزایش قیمت این بود که قیمت را اگر مردم قبول دارند بالا ببریم و اگر قبول ندارند که دست به آن نخواهیم زد.
ور گفت: در مورد نحوه عرضه بنزین در سال 98 تا کنون 10 سناریوی مختلف در کمیسیون تلفیق مطرح شده که هیچ کدام نیز رأی نیاورده است.

* سال آینده واردات بنزین نخواهیم داشت

وی ادامه داد:‌ هدف دولت از ارائه عرضه بهینه بنزین کنترل مصرف و صفر کردن قاچاق سوخت است. خوشبختانه امسال از مهر ماه واردات بنزین صفر شد و سال آینده هم قطعاً بنزین وارد نمی‌شود.
وی تصریح کرد: موضوع مهم قاچاق گازوئیل و بنزین است که البته قاچاق گازوئیل بسیار بیشتر از بنزین است و باید برای آن تدبیری صورت گرفت.

* رای داوری بین‌المللی به نفع کرسنت خواهد بود

زنگنه در پاسخ به سوالی با اشاره به وضعیت قرارداد کرسنت گفت:‌موضوع کرسنت در رأی اعتماد اول من در مجلس مطرح شد و همان موقع هم موضوع تمام شد، اما الان مشخص نیست که چرا دوباره این موضوع را مطرح می‌کنند؛ در گذشته عده‌ای ما را به یک چاه عمیقی انداختند که من سعی می‌کنم که از این چاه در بیاییم.
وی ادامه داد:‌ در فرآیند داوری خوب عمل کردیم اما هر چه نزدیک به صدور رأی بود مشکلاتی از سوی عده‌ای ایجاد شد که منجر شد تا شرایط به نفع ایران نباشد.
وی خاطرنشان کرد: اگر رأیی صادر شود با این شرایط همه آن به نفع کرسنت است.
این مقام مسئول ادامه داد: معمولاً در موارد مختلف یک بار در مورد داوری و دادگاه کرسنت ممکن است ادعاهایی مطرح شود اما اگر این ادعاها همواره تکرار شود آنگاه باید پرسید دلیلش چیست و چرا از جریان‌های مختلف سعی می‌کنند که این ادعاها مطرح شود.

* قانون به دولت اجازه پالایشگاه‌سازی نداده است

وزیر نفت همچنین با اشاره به ابهاماتی که در خصوص پالایشگاه‌‌سازی وجود دارد گفت:‌در نامه‌آی که 72 نفر از نمایندگان نوشته بودند این موضوع اشاره شده بود که من باید بگویم من دشمن پالایشگاه‌سازی نیستم اما قانون به ما اجازه ساخت پالایشگاه نمی‌دهد و فقط بخش خصوصی است که می‌تواند پالایشگاه احداث کند.
وی تصریح کرد:‌الان ظرفیت پالایشگاه‌های کشور به 2 میلیون بشکه رسیده و مجوزهای جدیدی هم برای ساخت پالایشگاه صادر شده است.
وی همچنین با اشاره به موضوع شیرین‌سازی میعانات گازی گفت:‌جالب است می‌گویند که وزیر نفت مخالف شیرین‌سازی میعانات گازی است برای همین اجازه سرمایه‌گذاری در آن را نمی‌دهد اما باید پرسید آیا برای آمریکا میعانات گازی شیرین و ترش فرقی می‌کند. پالایشگاه ستاره خلیج فارس همین الان میعانات را شیرین و بعد مصرف می‌کند.
وی ادامه داد: در همین نامه می‌بینیم که گفته شده است مانع صادرات انواع فرآورده‌ به کشورهای همسایه مخصوصا افغانستان شده‌اند که باید بگویم افغانستان کلا 4 یا 5 هزار تن فرآورده مصرف می‌کند و رقم بالایی ندارد.
زنگنه ادامه داد: بر این اساس می‌بنیم که  خوراک پالایشگاه‌ها بالا رفته بنابر این من مخالف ساخت پالایشگاه در داخل کشور نیستم و فقط قانون دست ما را بسته  و این حق را به بخش خصوصی داده است.

* سهم ایران از بهره‌برداری از میادین خارجی تحویل داده نمی‌شود

وی همچنین با اشاره به میادین نفتی خارج از کشور که برخی از سهام آن در اختیار ایران است گفت: ما درصدی از سهام میدان رام در دریای شمال را در اختیار داریم و 10 درصد از سهام میدان شاه‌دنیز در اختیار ایران است، اما می‌بینیم که آنها نفت و یا میعانات گازی متعلق به ایران را خودشان می‌فروشند و پولش را در یک حسابی بلوکه می‌کنند و حتی این پول را به ایران هم تحویل نمی‌دهند.
زنگنه گفت:‌من می‌بینیم صحبت‌هایی مطرح می‌شود در خصوص خرید سهام پالایشگاه‌های خارجی که باید بگویم بحث مالکیت با حاکمیت تفاوت می‌کند؛ فرض کنیم ما سهام برخی از پالایشگاه‌های خارجی را هم خریده بودیم آیا آمریکا اجازه می‌داد که فرآورده‌های تولید شده صادر شود؟ زیرا که بخشی از سهام آنها در اختیار ایران است الان همین مشکل برای روسیه وجود دارد که آمده است و درصدی از سهام یک پالایشگاه نفتی را خریده است اما می‌بینیم مشکلاتی برای صادرات فرآورده وجود دارد.
وی ادامه داد: موضوع مهم این است که ما می‌توانیم 5درصد تخفیف بابت خوراک بدهیم و هر کسی که تمایل داشته باشد پالایشگاه در داخل کشور بسازد می‌تواند با ما مذاکره کند ما مانع ساخت پالایشگاه در داخل کشور نیستیم. من فکر می‌کنم الان ظرفیت 2 میلیون و 300 بشکه‌ای پالایش در داخل کشور ظرفیت خوبی است.

* اروپایی‌ها جواب تماس‌های ما را نمی‌دهند

وزیر نفت در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر صادرات نفت به اروپا گفت: بعد از تحریم  فقط کشور ترکیه است که از جمع کشورهای اروپایی از ما نفت می‌خرد و اروپایی‌ها به هیچ عنوان نفت از ایران برداشت نمی‌کنند با این که دو کشور اروپایی عملاً مجوز خرید نفت از ایران را دارند و ما بارها با آنها تماس گرفته‌ایم اما جواب تماس ما را نمی‌دهند.
وی با اشاره به اینکه در دوران برجام ما شرایط فروش نفت‌مان خوب بود و صنعت نفت در حال توسعه بود گفت: اگر برجام نبود پالایشگاه ستاره خلیج فارس راه نمی‌افتاد که امروز بتواند 36 تا 37 میلیون لیتر بنزین در این پالایشگاه تولید شود.
زنگنه تصریح کرد: در اردیبهشت ماه سال 97، 2 میلیون و 800 هزار بشکه صادرات نفت و میعانات گازی ما بود که این‌ها از دستاوردهای برجام است.

* هر هفته نفت را در بورس عرضه می‌کنیم

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر تشکیل بورس نفت و ممانعتی که از سوی وزارت نفت برای خریداران نفت در بورس ایجاد شده است،‌گفت: من بارها اعلام کرده‌ام هر کس می‌‌تواند بورس نفت را عملیاتی کند جلو بیاید و ما اگر مشتری وجود داشته باشد هر هفته نفت را در بورس عرضه می‌کنیم.
وزیر نفت گفت: وظیفه ما فقط صدور اطلاعیه است و اگر کسانی هستند که می‌گویند فلان بند از اطلاعیه را اگر اصلاح کنید شرایط بهبود پیدا می‌کند خب بگویند و ما این کار را انجام می‌دهیم و اگر قرار است شرایط بهبود پیدا کند ما قطعاً هر هفته نفت را در بورس عرضه می‌کنیم.
وی ادامه داد: در قانون بودجه سال 98 آمده است که باید هر ماه باید عرضه نفت در بورس انجام شود که به این قانون نیز در صورت تصویب عمل خواهیم کرد.
زنگنه گفت: موضوع مهم نسبت عرضه‌های ریالی است که به ما گفته شده است باید عرضه‌ها به صورت ریالی باشد اما ما دلار هم نیاز داریم و نمی‌توانیم که تمام عرضه  خود را ریالی انجام دهیم.

* احتمال تحریم شرکت‌هایی که از بورس نفت می‌خرند زیاد است

وی خاطرنشان کرد: تک تک اعضای کمیته 7 نفره فروش نفت به تأیید نهادهای نظارتی رسیده‌اند و ما بسیار شفاف عمل می‌کنیم.
زنگنه گفت:‌در فروش نفت خارج از بورس فقط یک شرط دارم که پول نفت حتماً برگردد. در مورد بورس نفت نیز من بارها گفته‌ام که مشتریان ما در بوس نباید بازار سنتی ما را خراب کنند اما همین جا هم اعلام می‌کنم بورس نفت و شرکت‌هایی که در آن خرید نفت می‌کنند احتمال تحریم‌شان زیاد است زیرا به راحتی شناسایی می‌شوند بنابراین آنها باید هر سری به عنوان یک شرکت جدید در بورس حضور پیدا کنند و از ما نفت بخرند.
وزیر نفت در ادامه با اشاره به اکتشاف نفت در جزیره مینو گفت: ما از سال‌های پیش فعالیت اکتشافی خود را در این منطقه آغاز کرده بودیم که الان نیز توانستیم به نفت به درجه API35 برسیم و برای  اینکه بدانیم حجم این نفت چقدر است و اطلاعات دقیق‌تر برسیم نیازمند فعالیت‌های اکتشافی بیشتر هستیم.

*بعید است مجلس درباره بنزین تصمیم بگیرد

وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری با اشاره به تعیین تکلیف عرضه بنزین در سال 98 گفت: هر آنچه را که مردم بخواهند انجام خواهیم داد اما این موضوع نیز باید گفته شود که افزایش قیمت اثرات کلان اقتصادی دارد و ما نباید کاری کنیم که به مردم فشار وارد شود.
وی ادامه داد: من نیز بعید می‌دانم که مجلس در سال آینده تصمیمی برای نحوه عرضه بنزین در کشور بگیرد.

* درباره اجرای قرارداد فروش نفت به روسیه نمی‌توانم توضیح بدهم

زنگنه در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار فارس با اشاره به وضعیت قرارداد فروش نفت ایران به روسیه گفت:‌ ما قرارداد تهاتر با روسیه نداشتیم و یک قرارداد فروش نفت داشتیم که بر اساس این قرارداد 50 درصد به صورت پول نقد و 50 درصد به صورت کالا از منطقه اوراسیا قرار بود دریافت کنیم.
وی گفت: درباره اینکه آیا این قرارداد هم اکنون در حال اجرا است یا خیر نمی‌توانم توضیح بدهم.

* هندی‌ها پیشنهاد مستقلی درباره خرید گاز ایران ندارند

زنگنه در ادامه با اشاره به پیشنهاد هندی‌ها مبنی بر احداث یک خط لوله گاز دریایی گفت: هندی‌ها هیچ  پیشنهادی مبنی بر خرید گاز از ایران به طور مستقل نداشتند و این موضوع فقط در حد مذاکراتی بود که بین ما و روسیه انجام شد و یک یادداشت تفاهم در سال 96 به امضاء رسید.
وی گفت:‌روس‌ها گفته بودند می‌شود یک خط لوله گاز دریایی را با خرج خودشان بکشند که ما نیز از این موضوع استقبال کردیم، اما هرگز از سمت هندی‌ها پیشنهادی مبنی بر خرید مستقل گاز از ایران مطرح نشده بود.

وی همچنین در پاسخ به سوال این خبرنگار دوباره به نامه 72 نفر از نمایندگان مجلس اشاره کرد و گفت: من می‌شنوم که گفته شده است روس‌ها پیشنهاد داده‌اند که گاز ایران را به اروپا ببرند که برای اولین بار است این موضوع مطرح می‌شود و چرا این موضوع در حد سران عالی‌رتبه کشور مطرح نشد و مشخص نیست که این پیشنهاد از کجا درآمده که یک نماینده مجلس به آن اشاره می‌کند و این از دروغ‌های شاخداری است که من برای اولین بار آن را می‌شنوم.

* اقدامات آمریکا علیه ونزوئلا را محکوم می‌کنیم/ قیمت نفت بودجه محقق می‌شود

وی در ادامه با اشاره به اقدامات آمریکا در ونزوئلا گفت: ما اقدامات آمریکا را که موجب می‌شود حاکمیت یک کشور به هم بریزد محکوم می‌کنیم و از این موضوع نیز گله‌مند هستیم.
وی تصریح کرد: اما در مورد بازار نفت باید بگویم قطعاً قیمت نفتی که در بودجه سال 98 در نظر گرفته شده و به مبلغ 54 دلار است محقق خواهد شد و مشکلی برای آن وجود ندارد.

* هر کاری لازم بود را درباره صادرات گاز به پاکستان انجام دادیم

زنگنه در ادامه با اشاره به شرایط صادرات گاز ایران گفت: هم اکنون عراق یکی از مشتریان گاز ایران است، گاز ایران در حال صادرات به این کشور است و تا چند وقت دیگر رقم صادرات به 20 میلیون مترمکعب در روز می‌رسد؛ در مورد پاکستان نیز باید بگویم ما هر کاری که لازم باشد برای صادرات گاز به پاکستان انجام داده‌ایم و این پاکستانی‌ها هستند که هنوز یک کیلومتر هم خط لوله هم نکشیده‌اند و خط لوله ما به نزدیکی پاکستان رسیده است و آنها هستند که باید بخواهند گاز ایران را وارد کنند.
وی ادامه داد: قرارداد صادرات گاز به ترکیه، عراق و ارمنستان نیز ادامه دارد و موضوع ایران‌ال‌ان‌جی نیز گرفتار تحریم‌ها است.

*۸۰ درصد نفت کوره بانکرینگ ما از امارات صادرات مجدد می‌شود

این مقام مسئول  همچنین با اشاره به میزان بانکرینگ گفت: مشکل ما در بانکرینگ برگشت پول است. الان شرکت‌های بانکر فرآورده را به صورت ریالی می‌خرند در صورتی که ما نیاز به دلار هم داریم.
وی ادامه داد: نکته مهم در بانکر این است که 80 درصد نفت کوره بانکرینگ ما صادرات مجدد می‌شود یعنی نفت کوره ما به فجریه می‌رود و از آنجا دوباره صادر می‌شود. با این شرایط این موضوع برای ما منافع ارزی دارد  جلویش را نمی‌گیریم اما موضوع مهم در بانکرینگ این است که شرکت‌ها به ما ریال می‌دهند در صورتی که ما نیازمند دلار هم هستیم.

مرتبط‌ها

بیشترین سقوط ارزش سهام وال استریت در یک روز

دولت آمریکا به کشتن شهروندان ایرانی افتخار می‌کند

مقابله با کرونا از منظر حکمرانی (1)

آمریکا برای آزادی مزدور اسرائیلی، دست به تهدید و ارعاب زد

افشای نام‌های جدید از شاهزادگان بازداشت‌شده

استیصال رسانه‌ای ائتلاف در یمن