دیدبان

احضار کمیته تحلیف ترامپ

احضار کمیته تحلیف ترامپ

دیدبان؛ دادستان‌های فدرال در نیویورک کمیته تحلیف «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا را احضار کرده و خواستار ارائه اسناد مربوط به کمک‌های ارائه‌شده برای برگزاری مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری در ابتدای سال ۲۰۱۷ شده‌اند.

یک سخنگوی کمیته تحلیف ترامپ به ای‌بی‌سی نیوز گفت: «ما احضاریه‌ای برای ارائه اسناد دریافت کرده‌ایم. هنوز در حال بررسی این احضاریه هستیم اما هدف ما این است که با تحقیقات همکاری کامل داشته باشیم.»
منابع مطلع گفته‌اند دادستان‌ها به دنبال اسناد و سوابقی در ارتباط با کمک‌های این کمیته به «صندوق مراسم تحلیف» ترامپ هستند. این صندوق، یک نهاد غیرانتفاعی بود که مسئولیت سازمان‌دهی مراسم مربوط به مراسم تحلیف ترامپ را بر عهده داشت.
شبکه خبری سی‌ان‌ان در جزئیات بیشتر نوشته این اسناد خواستار دریافت اطلاعاتی درباره کمک‌هایی است که توسط اتباع کشورهای خارجی یا به نیابت از طرف آنها به صندوق تحلیف ترامپ ارائه شده است.
این احضاریه طبق تحلیل سی‌ان‌ان، نشان می‌دهد فراتر از تحقیقاتی که «رابرت مولر»، بازرس پرونده تبانی احتمالی ترامپ با کشورهای خارجی در انتخابات ۲۰۱۶ در حال انجام آنها است، افراد مرتبط با ترامپ هم تحت نظر قرار گرفته‌اند، اگرچه هنوز هیچ نشانه‌ای از ارتباط مستقیم این پرونده با شخص ترامپ وجود ندارد.  
تحقیقات در این باره احتمالاً به پرونده تخلفات مالی ۱۰۰ میلیون دلاری در کمک‌های ارائه‌شده برای برگزاری مراسم تحلیف ترامپ مربوط می‌شود که وال‌استریت‌ژورنال در ماه دسامبر آن را گزارش داد.

مرتبط‌ها

احمد دستمالچیان، کاردار پیشین ایران در عربستان

فادی جونی فعال فضای مجازی درباره آمار متبلایان به کرونا

آیا حملات اخیر آمریکا به عراق، غیر عادی و غیرقابل پیش‌بینی بود؟

دلیل اصلی کاهش مشارکت در  انتخابات مشکلات معیشتی بود نه کرونا

کاهش قیمت نفت بیشتر از همه ضرر عربستان و روسیه است نه ایران

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»