دیدبان

نتیجه سازش با استکبار به ذلت ملت‌ها انجامیده است

نتیجه سازش با استکبار به ذلت ملت‌ها انجامیده است

دیدبان؛ ابوالحسن هانی زاده در خصوص تلاش برخی از جریان‌ها برای سازش با غرب در کنار افول قدرت آمریکا، اظهار داشت: افول و کاهش قدرت آمریکا در چشم‌انداز نه‌چندان دور برای همه آشکار شده است و رفتار تهاجمی دونالد ترامپ نسبت به نخبگان داخلی این کشور و مردم آن موجب شده که امروز آمریکا در شرایط فروپاشی مانند اتحاد جماهیر شوروی قرار بگیرد. در حقیقت شرایط امروز آمریکا مانند شوروی در اوایل دهه نود از قرن گذشته میلادی است.

وی در ادامه افزود: اختلاف بین کنگره آمریکا و کاخ سفید در شرایط فعلی به بالاترین حد از خود رسیده و رفتار تند آمریکا با کشورهای مختلف جهان به‌ویژه کشورهای منطقه، این کشور را در آستانه یک فروپاشی کامل نظام سیاسی قرار داده است.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه برخی از جریانات سیاسی داخل کشور به دنبال سازش با غرب به‌ویژه آمریکا هستند، عنوان کرد: این جریانات سیاسی تصور می‌کنند که کلید حل مشکلات ایران و جهان در دست آمریکاست و این کشور همچنان یک ابرقدرت است، درحالی‌که فعلاً آمریکا از داخل نیز مشکلاتی داشته و به لحاظ سیاسی، اجتماعی و اقتصادی هم با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کند.

هانی زاده در ادامه بیان کرد: بسیاری از کارشناسان بین‌الملل معتقد هستند که طی پنج سال آینده مشکلات آمریکا تا جایی ادامه پیدا می‌کند که از درون فرو می‌پاشد؛ اما متأسفانه هنوز هم جریاناتی که دل‌بسته آمریکا هستند، تصور می‌کنند که سازش با آمریکا همه مشکلات داخلی و خارجی کشور را حل خواهد کرد.

وی ضمن برشمردن برخی از بدعهدی‌‌های آمریکا تصریح کرد: تجربه نشان داده است که حتی مذاکره با آمریکا هم هیچ دستاوردی برای ایران نداشته است و در موضوع سازش بدیهی است که آمریکا تا جایی که به تعهدات خود پایبند نیست طرح موضوع «سازش» نیز بی‌پایه و اساس است.

این کارشناس مسائل سیاسی یادآور شد: در سال‌های گذشته شاهد بودیم که آمریکا در موضوع برجام علیرغم پایبندی ایران، به هیچ‌یک از تعهدات خود پایبند نبوده و از همین جهت این جریان‌های سیاسی یا نسبت به سیاست‌های جهان بی‌اطلاع هستند و یا سعی دارند ایران را در دامان آمریکا قرار بدهند.

هانی زاده با تأکید بر اینکه سیاست‌های غلط آمریکا این کشور را در آستانه فروپاشی قرار داده، تصریح کرد: جریان سیاسی «سازش» در کشور باید در رفتار و گفتمان خود تجدیدنظر کرده و باید متوجه شوند که ایران ظرفیت بسیار بالایی برای تبدیل به یک قدرت جهانی را دارد اما لازمه‌ی آن این است که همه جریان‌های سیاسی از رهنمودهای مقام معظم رهبری پشتیبانی کرده و پیروی کنند.

وی در خصوص علت تلاش برخی جریان‌ها برای القای سازش با آمریکا هم عنوان کرد: این افراد یا جاهل بوده و از سیاست‌های بین‌المللی اطلاعی ندارند و یا اینکه به دنبال منافع خود هستند؛ چراکه این افراد منافع خود را با تسلط آمریکا به کشور گره زده‌اند.

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه تصریح کرد: جریان سازش در چند سال گذشته سعی کرده است مسائل و مشکلات داخلی کشور را بزرگ‌تر از آنچه هست جلوه بدهند؛ این جریان همچنین سعی کرده است حل این مشکلات را منوط به رفتار سازشکارانه با آمریکا کند. هر دو گروه با هر نیتی پیگیر سازش با آمریکا هستند در اساس تفکر اشتباهی دارند.

هانی زاده همچنین بیان داشت: به نظر می‌رسد همچنان که رهبر انقلاب بارها فرموده‌اند، هزینه تقابل با آمریکا بسیار کمتر از هزینه سازش با این کشور است و یکی از تجارب ارزنده‌ای که ایران می‌تواند از عاقبت سازش بگیرد، تجربه سازش عربستان با آمریکاست.

وی با بیان اینکه بارها آمریکایی‌ها اعلام کرده‌اند عربستان یک گاو شیرده است، تأکید کرد: حدود ۵۰۰ میلیارد دلار بودجه عربستان به جیب دولت آمریکا رفته است تا آمریکا بقای این رژیم را تأمین کند این در حالی است که ایران از تقابل با آمریکا هزینه کمتری می‌پردازد.

این کارشناس مسائل سیاسی در خصوص رویکرد نهایی جریان سازش در کشور نیز گفت: جریان‌های سیاسی که شیفتگی خاصی نسبت به آمریکا دارند، باید تغییر رویه داده و واقعیت آمریکا در جامعه بین‌الملل را ببینند و بر اساس این واقعیت‌ها رفتار خود را تغییر بدهند.

هانی زاده در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا دشمنی آمریکا با ایران از طریق رویکرد سازش هم پایان نمی‌پذیرد، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی یک واقعیت انکارناپذیر و قدرتی بزرگ در منطقه به شمار می‌رود و از همین جهت است که آمریکا با انقلاب اسلامی و ارزش‌های انقلاب در تقابل قرار گرفته و هرچه ایران کوتاه بیاید، خواسته‌ها و زیاده‌خواهی‌های استکبار جهانی تا ذلیل کردن کشور از بین نخواهد رفت.

وی در پایان تأکید کرد: به نظر می‌رسد علت عدم سازش ایران با آمریکا این است که این کشور یک سری خواسته‌های غیرمنطقی از ایران داشته که این خواسته‌ها باهدف کوتاه آمدن و دست کشیدن ایران از همه ارزش‌های خود اعم از انقلاب اسلامی و آرمان‌های آن است که البته ایران تاکنون تسلیم این خواسته‌های آمریکا نشده است.

مرتبط‌ها

بیشترین سقوط ارزش سهام وال استریت در یک روز

دولت آمریکا به کشتن شهروندان ایرانی افتخار می‌کند

مقابله با کرونا از منظر حکمرانی (1)

آمریکا برای آزادی مزدور اسرائیلی، دست به تهدید و ارعاب زد

افشای نام‌های جدید از شاهزادگان بازداشت‌شده

استیصال رسانه‌ای ائتلاف در یمن