دیدبان

مذهب افراد را خوشبخت‌تر می‌کند

مذهب افراد را خوشبخت‌تر می‌کند

دیدبان؛ به نقل از مرکز پژوهش پیو، نتایج یک بررسی جدید بیانگر آن است که مردم مذهبی بیش از افراد غیر مذهبی شاد هستند و احساس خوشبختی بیشتری می‌کنند.
مرکز تحقیقات پیو  یک اندیشکده آمریکایی مستقر در واشنگتن دی.سی. است که به ارائه اطلاعات درباره مسائل، نگرش‌ها و روندهای شکل‌دهنده ایالات متحده و جهان می‌پردازد.
این تحقیقات پیرامون اینکه آیا افراد مذهبی فعال نسبت به آنهایی که مذهبی غیر فعال هستند یا هیچ دینی ندارند خوشحال‌تر، سالم‌تر و خوشبخت‌تر هستند یا خیر صورت گرفته است.
پیو در تحقیقات خود به شواهدی دست یافته است که براساس آن افراد مذهبی فعال زندگی سالم‌تر و احساس خوشبختی بیشتری به نسبت دیگران دارند.
پیو تأکید می‌کند، بین دین و سلامتی، شادی و مشارکت مدنی ارتباط مستقیم وجود دارد.

نتایج منتشر شده از بررسی‌ها حاکی از آن است که افراد مذهبی دست کم بیش از نیمی از کشورها احساس خوشبختی بیشتری دارند؛ ضمن اینکه افراد مذهبی خود را با عنوان «بسیار خوشحال» توصیف می‌کنند.
36 درصد از مردم آمریکا که مذهبی فعال هستند و به خداوند اعتقاد قلبی دارند و پیرو دستورات دین هستند، خود را با عنوان «بسیار خوشحال» معرفی می‌کنند؛ میزان خوشحالی افرادی که صرفا پیرو یک دین هستند یا افرادی که به هیچ دینی باور ندارند به میزان قابل توجهی کمتر از افراد مذهبی معتقد است.

شکاف شادی و افسردگی در میان افراد مذهبی معتقد در کشورهای ژاپن، استرالیا و آلمان قابل توجه است.
نکته دیگری که در تحقیقات پیو محرز شده است، سلامت فیزیکی و روحی بهتر افراد مذهبی است، به طور کلی افراد مذهبی بدن سالم‌تری دارند و از روحیه بالاتری  نسبت به افراد مذهبی غیر فعال و غیر مذهبی برخوردارند.
چاقی در افراد مذهبی کمتر دیده می‌شود و آنان بیش از دیگران برای حفظ سلامتی ورزش می‌کنند. علاوه بر این، کارشناسان مرکز پژوهش پیو دریافتند، اعتقاد انسان به خدا او  را امیدوارتر، صادق‌تر و بخشنده‌تر می‌کند.
مطالعات انجام شده میان ارتباط بین مذهب و رفتارهای اجتماعی نشان می‌دهد، افراد مذهبی که دارای افکار معنوی هستند کمتر تقلب می‌کنند و احساس اطمینان بین غریبه‌ها را در یک جمع افزایش می‌دهند.
همچنین افرادی که مرتب دعا می‌خوانند و در مراسم مذهبی شرکت می‌کنند، بیش‌تر از دیگران در فعالیت‌های خیریه حضور دارند و برای کمک به دیگران داوطلب می‌شوند.

پیو تأکید می‌کند: افراد مذهبی به میزان قابل توجهی کمتر از دیگران دخانیات استعمال می‌کنند و به سراغ الکل می‌روند.
کارشناسان باور دارند، مذهب برخی از رفتارهای ناسالم را از بین می‌برد.
بررسی‌ها همچنین بیانگر آن است که افراد مذهبی و معتقد معمولا بیش از سایرین رأی می‌دهند؛ در اسپانیا بیش از 83 درصد افراد مذهبی همیشه در انتخابات ملی شرکت می‌کنند؛ این رقم در ایالات متحده برابر با 69 درصد است.
کارشناسان پیو تأکید می‌کنند، به طور کلی هیچ کشوری وجود ندارد که افراد مذهبی، معتقد و فعال آن کمتر از دیگران از سلامت روحی و فیزیکی برخوردار باشند.

مرتبط‌ها

احمد دستمالچیان، کاردار پیشین ایران در عربستان

فادی جونی فعال فضای مجازی درباره آمار متبلایان به کرونا

آیا حملات اخیر آمریکا به عراق، غیر عادی و غیرقابل پیش‌بینی بود؟

دلیل اصلی کاهش مشارکت در  انتخابات مشکلات معیشتی بود نه کرونا

کاهش قیمت نفت بیشتر از همه ضرر عربستان و روسیه است نه ایران

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»