دیدبان

تجهیز شهرهای ایران به شبکه نسل سوم و چهارم

تجهیز شهرهای ایران به شبکه نسل سوم و چهارم

دیدبان؛ محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: از حدود یک ماه گذشته بهره‌برداری از پروژه ارتقا هسته شبکه ملی آغاز شده که بر این اساس ظرفیت هسته ملی شبکه اطلاعات 3 برابر شد.

وی افزود: از سال گذشته تاکنون نیز ارتقا بسیاری در لایه‌های مختلف شبکه ملی اطلاعات صورت گرفته است و در لایه زیرساخت که وظیفه اصلی وزارت ارتباطات است از 50 درصد شهرهای ایران که زیر پوشش نسل 3 و 4 بوده‌اند امروز به 100 درصد پوشش رسیده و همه 1242 شهر ایران به پوشش نسل 3 و 4 مجهز هستند.

وزیر ارتباطات افزود: پیشرفت در این حوزه بهترین شاهد تقویت زیرساخت‌های ارتباطات در یک کشور است که این زمینه با توجه به اینکه چند روز پیش یک شرکت اروپایی که بسیاری از شرکت‌‌های ایرانی از زیرساخت‌های آن استفاده می‌کردند خدمات ابری خود را در ایران تحریم کرد اما ظرف مدت کمتر از 24 ساعت شرکت‌های ایرانی آن خدمات را جایگزین کردند.

آذری جهرمی تصریح کرد: امروز هیچ نقطه‌ای در کشور وجود ندارد که کیفیت ارتباطات داخل آن بهتر از کیفیت ارتباطات به سمت بین‌الملل نباشد بنابراین در زیرساخت‌ ایجاد شده به لحاظ کیفیت، خدمات داخلی ارجحیت دارد ضمن اینکه در لایه قیمتی نیز زیرساخت خدمات داخلی برای مصرف کننده نیم‌بها است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به خدمات و زیرساخت‌های ایجاد شده برای پیام‌رسان‌ها تصریح کرد: این خدمات نیز رشد قابل توجهی داشته و در یک سال گذشته از 130 هزار اپلیکیشن ایرانی به 250 هزار اپلیکیشن در سال 97 رسیده است.

آذری جهرمی همچنین افزود: نرخ رشد توسعه پهنای باند داخلی 317 درصد بود در صورتی که نرخ رشد استفاده از اینترنت 55 درصد بوده که بخش خدمات با استفاده از ظرفیت جوانان یک جریان خدماتی نرم‌افزاری در لایه شبکه ملی ارتباطات شکل گرفت که هر چند انحصارگری در این لایه بسیار زیاد است و برخی افراد اجازه ورود جوانان در این لایه را نمی‌دهند اما تلاش ما بر این است که این موانع را برطرف کنیم.

مرتبط‌ها

بیشترین سقوط ارزش سهام وال استریت در یک روز

دولت آمریکا به کشتن شهروندان ایرانی افتخار می‌کند

مقابله با کرونا از منظر حکمرانی (1)

آمریکا برای آزادی مزدور اسرائیلی، دست به تهدید و ارعاب زد

افشای نام‌های جدید از شاهزادگان بازداشت‌شده

استیصال رسانه‌ای ائتلاف در یمن