دیدبان

سازش و مذاکره با آمریکا، رسمیت بخشیدن به بدعهدی‌های آن‌هاست

سازش و مذاکره با آمریکا، رسمیت بخشیدن به بدعهدی‌های آن‌هاست

دیدبان؛ سید محمد مرندی در خصوص تلاش برخی جریان‌ها برای سازش با غرب به‌ویژه آمریکا اظهار داشت: آنچه مشخص است، شرایط فعلی منطقه برای آمریکا و غرب مساعد نیست و موازنه قدرت در منطقه به سمت ایران است.

وی با بیان اینکه آمریکا دچار افول قدرت شده تصریح کرد: نمی‌توانیم بگوییم آمریکا ابرقدرت نیست اما قدرت جهانی این کشور به‌شدت کاهش پیدا کرده و حتی در منطقه عملاً مانند قبل نمی‌تواند اهداف خود را پیگیری کند.

این کارشناس مسائل آمریکا در ادامه افزود: طبیعی است که چانه‌زنی برای تعامل و مذاکره با آمریکا با چنین شرایطی بسیار متفاوت از زمانی است که این کشور قدرت بزرگی در منطقه بود.

مرندی با اشاره به تجربه برجام و بدعهدی‌های طرف غربی به‌ویژه آمریکایی‌ها بیان داشت: ما نمی‌توانیم با آمریکا از مسیر گفتگو و سازش مشکلات را حل کنیم چراکه ماهیت دولت آمریکا بدعهدی است.

وی در ادامه افزود: نهایت برجام این شد که ایران تمام تعهدات خود را انجام داد اما آمریکا به بهانه واهی از برجام خارج شد، طبیعی است که اگر ایران در چنین شرایطی وارد مذاکره مجدد شود یعنی به همه بدعهدی‌های قبلی نیز رسمیت بخشیده است.

این کارشناس سیاسی همچنین تأکید کرد: طرح موضوع سازش با آمریکا از این‌جهت به نفع کشور نیست چراکه این تلقی برای طرف غربی به وجود می‌آید که اگر در مراحل بعدی هم عهدشکنی کنند بازهم ایران سر میز مذاکره خواهد آمد.

مرندی ضمن طرح چند مثال عنوان کرد: این رفتارها مانند این است که دو نفر معامله کنند و یک‌طرف علیرغم دریافت پول جنسی را تحویل ندهد ولی بازهم طرف دوم اقدام به خرید اجناس دیگر کند که این کار خارج از قوه عقلانیت هر انسانی است.

وی با انتقاد از رویکرد سازشکارانه برخی از جریان‌ها در قبال آمریکا تشریح کرد: کسانی که بر نظر خود مبنی بر مذاکره مجدد و حتی سازش با آمریکا اصرار می‌کنند، درک واضحی از فضا و شرایط آمریکا و دولتمردان آن‌ها ندارند.

این کارشناس حوزه آمریکا با تأکید بر اینکه سازش و یا اصرار بر مذاکره مجدد با آمریکا پیام ضعف ایران را به کشورها مخابره می‌کند، عنوان کرد: وقتی عده‌ای صحبت از مذاکره می‌کنند این اظهارات آن‌ها از سوی آمریکا به‌عنوان نقطه‌ضعف کشور برداشت می‌شود و فشارهای خود را به مردم ایران بیشتر می‌کنند.

مرندی در ادامه همچنین گفت: تا زمانی که آمریکا عاقل نشود و به همه تعهدات قبلی خود در قبال ایران عمل نکند مذاکره کاملاً بی‌معناست و صحبتی از سازش نباید مطرح کرد.

مرتبط‌ها

بیشترین سقوط ارزش سهام وال استریت در یک روز

دولت آمریکا به کشتن شهروندان ایرانی افتخار می‌کند

مقابله با کرونا از منظر حکمرانی (1)

آمریکا برای آزادی مزدور اسرائیلی، دست به تهدید و ارعاب زد

افشای نام‌های جدید از شاهزادگان بازداشت‌شده

استیصال رسانه‌ای ائتلاف در یمن