دیدبان

وال‌استریت‌ژورنال: اختلافات اتحادیه اروپا در «جمع‌بندی» درباره ایران/ ابهام در اعلام SPV

وال‌استریت‌ژورنال: اختلافات اتحادیه اروپا در «جمع‌بندی» درباره ایران/ ابهام در اعلام SPV

دیدبان؛ "لارنس نورمن"، خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال در بروکسل که اخبار مربوط به سیاست خارجی اتحادیه اروپا را پوشش می‌دهد از اختلافات میان ایتالیا و اسپانیا در بیانیه جمع‌بندی اتحادیه اروپا در خصوص ایران خبر داده است. 

پیش از این منابع خبری مدعی شده بودند شورای اروپا قرار است امروز، 8 بهمن‌ماه همزمان با اعلام ثبت ساز و کار ویژه مالی اتحادیه اروپا (SPV) برای تجارت با ایران، جمع‌بندی این شورا درباره مسائل مرتبط با ایران را هم اعلام کند. منابع اتحادیه اروپا به «رادیو فردا» گفته‌اند این بیانیه ضمن ابراز نگرانی از فعالیت‌های منطقه‌ای برنامه موشکی ایران همچنان بر همکاری با ایران و حمایت از برجام تأکید می‌کند.

بیانیه جمع‌بندی اتحادیه اروپا درباره ایران، جدا از ساز و کار ویژه مالی است که گفته می‌شود ثبت آن امروز اعلام خواهد شد. اتحادیه اروپا ادعا کرده هدف از ایجاد این ساختار، دور زدن تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران و تسهیل مراودات تجاری با تهران است. 

نورمن نوشته اطلاعات او حاکی از آن است که اتحادیه اروپا قرار است در بیانیه جمع‌بندی درباره برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کند. او در توئیترش نوشت: "به نظر می‌رسد به دلیل اختلافات بر سر [مذاکرات گروه 4] و جدال میان ایتالیا و اسپانیا امروز صبح هم جمع‌بندی مربوط به ایران یا تأییدیه SPV اعلام نشود."

نورمن توضیح بیشتری درباره این اختلافات ادعایی ارائه نکرده اما او روز 25 ژوئن هم در توئیترش نوشته اختلافات ایتالیا و اسپانیا بر سر اشاره به مذاکرات چهار کشور اروپایی با ایران در خصوص یمن در بیانیه جمع‌بندی است. طبق توضیحات او، ایتالیا که جزء کشورهای مذاکره‌کننده با ایران بوده خواستار اشاره به این گفت‌وگوها است در حالی که اسپانیا به دلیل عدم حضور در آن مذاکرات، از اشاره به آن حمایت نمی‌کند.

ایران و نمایندگان اتحادیه اروپا و  چهار کشور اروپایی (آلمان،‌فرانسه، انگلیس و ایتالیا) آذرماه سال جاری چندین دور گفت‌وگو با یکدیگر بر سر مسائل یمن برگزار کردند. 

خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال در یکی دیگر از توئیت‌های امروز خود نوشته است: "جالب‌ترین نکته درباره بیانیه اتحادیه اروپا در خصوص ایران نه واژه‌پردازی‌های آن بر سر SPV است و نه جدال‌های کم‌‌اهمیت بر سر مذاکرات گروه چهار کشور؛ بلکه لحن آن درباره برنامه موشکی ایران [جالب‌ترین خواهد بود.] طبق اطلاع من، این بیانیه خواهد گفت اتحادیه اروپا درباره اقدامات موشکی ایران نگرانی‌های جدی دارد."   

وی همچنین نوشته است: "سردرگمی‌های زیادی درباره جمع‌بندی ایران، اتحادیه اروپا و SPV وجود دارند. (این موضوع با توجه به آشفتگی ایجادشده بر سر بیانیه جمع‌بندی قابل درک است). SPV یک پروژه فرانسوی-انگلیسی-آلمانی است که مورد حمایت اتحادیه اروپا است. جمع‌بندی اتحادیه اروپا کاملاً جداگانه است و تنها ارتباط میان این دو آن است که از انتشار این جمع‌بندی تا زمان راه‌اندازی SPV جلوگیری شد."  

مرتبط‌ها

احمد دستمالچیان، کاردار پیشین ایران در عربستان

فادی جونی فعال فضای مجازی درباره آمار متبلایان به کرونا

آیا حملات اخیر آمریکا به عراق، غیر عادی و غیرقابل پیش‌بینی بود؟

دلیل اصلی کاهش مشارکت در  انتخابات مشکلات معیشتی بود نه کرونا

کاهش قیمت نفت بیشتر از همه ضرر عربستان و روسیه است نه ایران

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»