دیدبان

آمادگی ترامپ برای تعطیلی مجدد دولت

آمادگی ترامپ برای تعطیلی مجدد دولت

دیدبان؛ به نقل از آسوشیتدپرس، کاخ سفید روز یکشنبه اعلام کرد: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا آماده است تا دولت را مجددا تعطیل کند، در صورتی که کنگره با درخواست وی برای تامین منابع مالی مورد نیاز ساخت دیوار مرزی مکزیک موافقت نکند.

گرچه ترامپ و دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا با بازگشایی موقت دولت تا اواسط فوریه موافقت کرده‌اند ولی هنوز هیچگونه پیشرفتی در مذاکرات دو طرف برای حل و فصل اختلافات موجود به چشم نمی‌خورد.

پافشاری ترامپ بر درخواست خود مبنی بر اختصاص 5.7 میلیارد دلار بودجه برای ساخت دیوار مرزی و مخالفت دموکرات‌ها موجب شد تا دولت آمریکا بیش از یک ماه تعطیل شود. این طولانی ترین زمان تعطیلی دولت آمریکا در تاریخ این کشور به شمار می‌رود.

میک مولوانی رئیس کارکنان کاخ سفید در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی بی اس گفت: هدف ترامپ همکاری با کنگره است. چیزی که او می‌خواهد، حل و فصل اختلافات موجود و کمک به دولت است، آن هم از طریق قانون. رئیس جمهور آمریکا به دنبال تعطیلی مجدد دولت نیست ولی در صورت لزوم این کار را انجام خواهد داد. به یاد داشته باشید که رئیس جمهور آمریکا برای تقویت امنیت مرزها هر کاری را انجام خواهد داد.

برخی تحلیلگران بر این باورند که عقب نشینی ترامپ از مواضع خود پس از تعطیلی 35 روزه دولت و موافقت با بازگشایی فعالیت‌های دولت یک شکست بزرگ برای وی به شمار می‌رود.

حکیم جفریس نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در این باره گفت: ساخت یک دیوار مرزی بلند و طولانی، بیهوده است و تنها موجب حیف و میل شدن پول مالیات دهندگان آمریکایی خواهد شد. دموکرات‌ها از سرمایه گذاری دولت در سایر زیرساخت‌ها حمایت خواهند کرد.

مرتبط‌ها

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»

هزینه‌تراشی برای دشمن؛ مانعی برای تحریم بیشتر

استراتژی آمریکا و اعراب برای مقابله با جنگ نامنظم در خاورمیانه

ایران نباید منتظر اروپا بماند

چالشها و تجارب همکاری آمریکا با شُرکای عرب

معرفی و ذکر چالشهای مُدل «به وسیله، با و از طریق» (By, With, and Through)