دیدبان

نتیجه سازش کشورها با آمریکا

نتیجه سازش کشورها با آمریکا

دیدبان؛ جعفر قنادباشی با اشاره به مطرح شدن زمزمه های سازش با آمریکا و غرب از سوی برخی جریان های سیاسی، اظهار داشت: چند دلیل محکم و قوی وجود دارد که سازش با آمریکا به ضرر کشور تمام شده و کاملاً غیر منطقی و عقلانی است.

وی با بیان اینکه سازش زیان‌های جبران‌ناپذیری به کشور وارد می‌کند، تصریح کرد: تجربه ما در موضوع برجام یکی از دلایل اصلی برای رد هرگونه سازش با آمریکا است، در طی چند سال مذاکره امتیازات زیادی از سمت ایران به غرب داده شد تا جایی که حتی برخی اقدامات به‌صورت داوطلبانه از سوی ایران انجام گرفت؛ اما در ادامه شاهد بودیم که آمریکا به هیچ‌یک از تعهدات خود عمل نکرد و از برجام خارج شد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در ادامه افزود: فرهنگی دینی ما این اجازه را به ما نمی‌دهد که تجربیات گذشته خود را نادیده بگیریم، یک انسان نباید محاسبات قبلی خود را کنار بگذارد و به آن‌ها بی‌توجه باشد و از یک مسیر اشتباه دو بار عبور کند.

قنادباشی خاطرنشان کرد: هنوز یک سال هم از بدعهدی آمریکا نگذشته است که عده‌ای از مذاکره صحبت می‌کنند؛ عجیب است که این افراد تجربه چند ماه قبل را فراموش کرده و بازهم حرف از سازش با آمریکا می‌زنند، لذا تجربه برجام مربوط به یک یا دو دهه قبل نیست بلکه مربوط به همین دیروز بوده و هنوز از افکار عمومی پاک نشده است.

وی ضمن اشاره به اینکه مردم ما هنوز هم از این تجربه در حال آسیب دیدن هستند، عنوان کرد: مسئله سازش حتی اگر روزی بخواهد اتفاق بیفتد، دولت کنونی آمریکا نمی‌تواند برای این موضوع قابل‌اعتماد باشد چراکه حتی کارشناسان و سیاست‌مداران داخلی آمریکا این دولت را قبول نداشته و آن را علت اصلی افول قدرت این کشور می‌دانند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل همچنین گفت: حتی سیاست‌مداران داخلی آمریکا به اظهارات ترامپ و اطرافیانش اعتمادی ندارند و از همین جهت عموم دولت‌های دنیا در دو سال گذشته از آمریکا فاصله گرفته و سعی کرده‌اند کمتر وارد بازی‌های دولت‌مردان آن شوند. طبیعی است که نزدیک شدن به سیاست‌های دولت آمریکا در شرایط فعلی مسیری جز افول و کاهش قدرت برای کشورها در پی نخواهد داشت.

قنادباشی با تأکید بر اینکه به نفع همه است تا از ورود به مبحث سازش با آمریکا پرهیز کنند، خاطرنشان کرد: آمریکا چندین معاهده بین‌المللی و محکم که دولت قبلی این کشور امضا کرده بود را به رسمیت نشناخت و آن‌ها را لغو کرد که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها، می‌توان به توافق برجام معاهده پاریس و غیره اشاره کرد که ترامپ با گستاخی از آن‌ها خارج شد.

وی بیان داشت: امروز ایران در شرایط بسیار مطلوبی به سر می‌برد تا جایی که به اذعان کشورهای منطقه قدرت برتر منطقه است و حتی قدرت آمریکا در منطقه از قدرت ایران بسیار کمتر شده است و در چنین شرایطی عقلانی نیست که قدرت برتر با قدرت کمتر از خود وارد سازش شود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در ادامه افزود: معمولاً کشوری که در حال قدرتمند‌تر شدن است وارد مذاکره با کشوری که در حال ضعیف‌تر شدن است نمی‌شود و این یکی از اصول روابط دیپلماتیک میان کشورها است. با شواهد مختلف می‌توان گفت که آمریکایی‌ها دیگر نفوذ و قدرت خود در منطقه را ندارند و حتی پایگاه‌های نظامی خود در کشورها را از دست داده‌اند.

*تقابل با آمریکا همه ملت‌ها به ویژه ایران را قدرتمندتر کرد

قنادباشی با بیان اینکه افول قدرت آمریکا در منطقه به افول قدرت کشورهای هم‌پیمان با او هم منجر شده است، خاطرنشان کرد: امروز شاهد هستیم آمریکا به‌جز تحریم و تحت‌فشار قرار دادن کشورها اهرمی برای پیشبرد سیاست‌های خود ندارند و کشورها هم راه‌های مقابله با این فشارها را پیدا کرده‌اند و از همین رو کشورهایی که سال‌ها تحت این فشارها بوده‌اند قدرتمند‌تر شده‌اند. به همین دلیل است که آمریکا باید راهی برای ارتباط با ایران و سازش با کشورهای در حال قدرتمند‌تر شدن پیدا کند.

وی در پاسخ به این سؤال که چه دلیلی دارد برخی همچنان به دنبال سازش با آمریکا هستند، عنوان کرد: شاید برخی از این گروه‌های سازش از جایگاه، توانمندی و قدرت ایران در منطقه مطلع نیستند؛ این افراد تصور غلطی از قدرت آمریکا دارند و گمان می‌کنند همچنان آمریکا حرف اول را در دنیا می‌زند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با تأکید بر اینکه سازش کاران غالباً فریب جنگ رسانه‌ای را می‌خورند، تأکید کرد: همین سازش کاران در ابتدا تصور می‌کردند تحریم‌های اقتصادی در ماه‌های نخست کشور را از پا در می‌آورد اما واقعیت این است که بر اساس دورنمایی که وجود دارد کشور ما می‌تواند سال‌های سال این تحریم‌ها را تحمل کرده و راه‌های مقابله با آن را در پیش بگیرد.

قنادباشی با اشاره به این نکته که تحریم «اقتصاد ایران» را قدرتمندتر کرد، یادآور شد: در حال حاضر آمریکایی‌ها ناراضی‌ترین افراد از عواقب تحریم‌های ایران هستند چرا که به اعتراف خودشان نتوانستند اقتصاد ایران را فلج کنند و یا مردم را علیه نظام به شورش وادارند.

*منافع برخی گروه‌ها در سازش با آمریکا تعریف شده است

وی همچنین در ادامه گفت: جریان سازش خواسته یا ناخواسته، قادر به درک قدرت ایران نیست و همین مسئله روحیه ترس و بزدلی را در آن‌ها به وجود آورده که در صورت سازش با غرب به‌ویژه آمریکا این روحیه به همه اقشار جامعه منتقل می‌شود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ضمن اشاره به سایر دلایل سازش کاران برای مذاکره با آمریکا تأکید کرد: متأسفانه بخشی از بدنه جریان سازش از مهره‌ها و وابستگان آمریکا در کشور هستند و طبیعی است که برای پیشبرد اهداف غرب و همچنین منفعت شخصی خود در حال القای مذاکره و سازش با غرب به بدنه و نخبگان کشور هستند.

قنادباشی در ادامه افزود: طبیعی است که سازش با آمریکا تنها برای این عده معدود که منافع آن‌ها در این مسیر تعریف‌شده، دارای منفعت است اما مردم و بدنه نظام از این سازش متضرر می‌شود.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه نتیجه سازش با آمریکا چه خواهد بود، تأکید کرد: سازش در شرایطی که ایران در حال قدرتمند‌تر شدن است و آمریکا جایگاه خود در منطقه را از دست داده تنها به ضرر کشور ما است و این موضوع بر اساس قوانین دیپلماتیک گفته می‌شود و فقط از روی حدس و گمان نیست.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پایان تصریح کرد: سازش با آمریکا در شرایط فعلی به ضرر کشور بوده و هزینه‌های بیشتری به کشور تحمیل می‌کند چراکه آمریکا تا مطیع و ذلیل کردن ایران در مقابل خود از دشمنی با کشورمان دست نخواهد کشید.

مرتبط‌ها

بیشترین سقوط ارزش سهام وال استریت در یک روز

دولت آمریکا به کشتن شهروندان ایرانی افتخار می‌کند

مقابله با کرونا از منظر حکمرانی (1)

آمریکا برای آزادی مزدور اسرائیلی، دست به تهدید و ارعاب زد

افشای نام‌های جدید از شاهزادگان بازداشت‌شده

استیصال رسانه‌ای ائتلاف در یمن