دیدبان

توصیه‌های ریچارد هاس  برای سرنگونی دولت ونزوئلا

توصیه‌های ریچارد هاس  برای سرنگونی دولت ونزوئلا

دیدبان؛ رئیس اندیشکده "شورای روابط خارجی" آمریکا در واکنش به تحولات چندروزه اخیر ونزوئلا، توصیه‌های براندازانه در قبال دولت نیکلاس مادورو به دولت ترامپ ارائه کرده است.

ریچارد هاس، از سال 2003 رئیس اندیشکده مشهور "شورای روابط خارجی" آمریکا است. وی پیش از آن مدیر برنامه‌ریزی سیاست‌گذاری‌های وزارت خارجه آمریکا و از مشاوران نزدیک کالین پاول، وزیر خارجه ایالات متحده در دولت جورج بوش پسر بود.

ریچارد هاس با چنین پیشینه و اعتباری که طی سالیان اخیر برای خود تدارک دیده است، اما در ماجرای ونزوئلا ترجیح داد کمی صریح‌تر از هر موقع دیگری توصیه‌هایی را برای سرنگونی دولت نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری منتخب ونزوئلا به دولت آمریکا ارائه کند.

در پیام‌های توئیتری ریچارد هاس، رئیس اندیشکده آمریکایی "شورای روابط خارجی" در خصوص ونزوئلا آمده است:

دولت آمریکا خوب است که دولت مادورو در ونزوئلا را غیرمشروع بینگارد و از مخالفان حمایت کند. [دولت آمریکا] باید به‌دنبال [راه‌هایی] برای قطع واردات نفت و صادرات محصولات پتروشیمی [فرآوری‌شده] باشد. [دولت آمریکا] همچنین باید تصریح کند که پس از تغییر حکومت، کمک‌هایش [به ونزوئلا] سرازیر می‌شود تا ارتش را برای روی برگرداندن از مادورو تشویق کند.

مهم است که دولت ترامپ همسایگان [ونزوئلا] را در خط مقدم [مخالفت با مادورو] حفظ کند و بحران ونزوئلا را به تقابل ایالات متحده ــ مادورو ... تبدیل نکند. [دولت آمریکا] باید دیپلمات‌های آمریکایی را خارج کند اگر در امنیت نباشند زیرا نجات آن‌ها دشوار خواهد بود. بهترین گزینه تأکید بر دیپلماسی عمومی و خصوصی و ابزارهای اقتصادی است.

بررسی توصیه‌های رئیس اندیشکده آمریکایی "شورای روابط خارجی" در قبال دولت ونزوئلا و عملکرد دولت ترامپ طی هفته‌های اخیر نوعی همگرایی و یک الگوی مشترک را نشان می‌دهد.

مرتبط‌ها

احمد دستمالچیان، کاردار پیشین ایران در عربستان

فادی جونی فعال فضای مجازی درباره آمار متبلایان به کرونا

آیا حملات اخیر آمریکا به عراق، غیر عادی و غیرقابل پیش‌بینی بود؟

دلیل اصلی کاهش مشارکت در  انتخابات مشکلات معیشتی بود نه کرونا

کاهش قیمت نفت بیشتر از همه ضرر عربستان و روسیه است نه ایران

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»