دیدبان

حاضریم به دولت منصور هادی فشار بیاوریم

حاضریم به دولت منصور هادی فشار بیاوریم

دیدبان؛ «محمد آل جابر»، سفیر عربستان سعودی در یمن می‌گوید ائتلاف عربی تحت امر این کشور حاضر است به دولت منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن برای پذیرش راهکار سیاسی در این کشور اعمال فشار کند.

او جمعه (پنجم بهمن) در گفت‌وگو با خبرگزاری حقوق بشری «ایرین» مدعی شد که اگر توافق سوئد اجرا شود، شخصا مسئولیت اعمال فشار بر منصور هادی را به دست خواهد گرفت تا او را به پذیرش چارچوب راه‌ حل سیاسی در یمن مجبور کند، حتی اگر این فشارها به قدرت دولت مستعفی وی آسیب بزند.

سفیر سعودی ادعا کرد که اگر انصارالله یمن مسیر راه حل سیاسی را در پیش بگیرند و گفت‌وگو با دولت مستعفی را قبول کنند، بخشی از فرآیند سیاسی در آینده خواهند بود.

آل جابر همچنین گفت که کشورش اجازه نخواهد داد یمن به عراق جدید و بعد از سقوط صدام و اشغال این کشور به دست آمریکایی تبدیل شود.

سفیر سعودی در حالی مدعی آمادگی ریاض برای گفت‌وگو با انصارالله است که سید بدر الدین الحوثی، رهبر این جنبش طی سخنرانی دیشب خود بار دیگر اعلام کرد که دولت نجات ملی و انصارالله حاضر به ایجاد صلح شرافتمندانه است.

محمد آل جابر در مورد سلسله عملیات‌های نظامی ائتلاف ضد یمن به سرکردگی کشورش جهت اشغال شهر بندری الحدیده نیز به فشارهای غرب در این عملیات‌ها اشاره کرد.

او گفت که ائتلاف مشترک سعودی و اماراتی از سوی متحدان اروپایی و و آمریکایی تحت فشار بودند که عملیات اشغال حدیده آغاز نشود.

آل جابر در این باره مدعی شد که این متحدان به ریاض و ابوظبی گفته بودند که اگر این عملیات شروع شود، آن‌ها را در شرایط بدی نسبت به مردم خود قرار خواهد داد.

او افزود: «آن‌ها دو گزینه بیشتر پیش رو نداشتند؛ شنیدن صدای مردم خود که طبیعتا این به ضرر ائتلاف بود و دوم هم‌گام شدن با ائتلاف در عملیات سیطره بر الحدیده که این نیز باعث می‌شد دولت های متحدان اروپایی و آمریکا در برابر مردم خود خجالت زده کرده و باعث کاهش قدرت و نفوذ آن‌ها خواهدشد».

سفیر سعودی در ادامه اعتراف  کرد که کشورهای اروپایی و آمریکا به رغم این نگرانی‌ها به ائتلاف همراه شدند و بین آن‌ها تفاهم‌نامه جهت حفظ منافع و مصالح بین ائتلاف سعودی و این کشورها منعقد شد. او در این ارتباط گفت: «از این رو، آن‌ها به ما کمک کردند و ما هم به آن‌ها کمک کردیم و به فشار نظامی به [انصارالله] حوثی آوردیم تا حاضر به پذیرش مذاکرات شوند».

آل جابر به صورت تلویحی به اشغالگری کشورش و امارات در یمن اشاره کرد و گفت که ائتلاف مشترک سعودی و اماراتی در استان‌های المَهره و حضرموت یمن، قدرت را به دولت مستعفی بازگردانده است.

طی چند مال گذشته این استان‌ها شاهد تظاهرات ضد اشغالگری سعودی و اماراتی بود و اهالی از اشغالگران خواستند کشورشان را ترک کنند.

مرتبط‌ها

احمد دستمالچیان، کاردار پیشین ایران در عربستان

فادی جونی فعال فضای مجازی درباره آمار متبلایان به کرونا

آیا حملات اخیر آمریکا به عراق، غیر عادی و غیرقابل پیش‌بینی بود؟

دلیل اصلی کاهش مشارکت در  انتخابات مشکلات معیشتی بود نه کرونا

کاهش قیمت نفت بیشتر از همه ضرر عربستان و روسیه است نه ایران

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»