دیدبان

اتهام زنی نماینده امارات در شورای امنیت به ایران

اتهام زنی نماینده امارات در شورای امنیت به  ایران

دیدبان؛«سعود حمد الشامسی» معاون نماینده دائم امارات در سازمان ملل سه‌شنبه‌شب (دیشب) در نشست شورای امنیت درباره غرب آسیا ایران را آماج اتهامات قرار داد.

این نشست شورای امنیت به بررسی وضع خاورمیانه اختصاص داشت و الشامسی ضمن متهم کردن ایران به «دخالت توسعه‌طلبانه و بی‌ثبات‌کننده در منطقه» و «حمایت از گروه‌های تروریستی و طائفی در کشورهای عربی»، ایران را «وجه مشترک کشمکش در سوریه و یمن و مسبب خلق تهدیدها، تنش و بی‌ثباتی در منطقه» توصیف کرد. 

مقصود نماینده امارات از گروه‌های تروریستی در کشورهای عربی، گروه‌های مقاومت مثل حزب الله لبنان و انصارالله در یمن است که اولی در مقابل جنگ‌های رژیم صهیونیستی از لبنان حمایت کرده و دومی در حال دفاع از یمن در مقابل جنگ سعودی-اماراتی علیه یمن است. 

به گزارش خبرگزاری امارات (وام)، الشامسی در خصوص حمایت از گروه انصارالله یمن، ادعا کرد: «ایران این گروه را به سلاح، موشک‌های بالستیک و پهپاد مجهز می‌کند و به این طریق این گروه مرتکب شنیع‌ترین جنایت‌ها علیه ملت یمن می‌شود و تهدیدی برای کشورهای همسایه و دریانوردی بین‌الملل و غارت کمک‌های انساندوستانه است».

جنگ امارات و عربستان علیه یمن که از فروردین 1394 آغاز شده، تاکنون بیش از پنجاه هزار کشته از مردم بر جا گذاشته است. میلیون‌ها یمنی نیز آواره شده‌اند و شمار زخمی‌ها از چهل هزار نفر فراتر رفته است. 

طبق گزارش خبرگزاری امارات (وام)، الشامسی همچنین اتخاذ موضع قاطع شورای امنیت در این باره را خواستار شد.

معاون نماینده دائم امارات در سازمان ملل همچنین بر پایبندی ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی بر اجرای توافقنامه استکهلم و قطعنامه‌های ۲۴۵۱ و ۲۴۵۲ شورای امنیت تأکید کرد؛ اما دولت یمن در صنعاء طی چند روز اخیر بارها اعلام کرده است که ائتلاف سعودی اماراتی، نتایج مذاکرات صلح در سوئد را در الحدیده و تبادل اسرا اجرا نمی‌کنند.

الشامسی ضرورت انتقال جامعه جهانی از مرحله مدیریت بحران‌ها به پیروی از خط‌مشی کامل برای حل منازعات و جلوگیری از وقوع درگیری‌ها و نیز تلاش برای برقراری صلح و احیای ثبات را مورد تأکید قرار داد.

وی درباره قضیه فلسطین نیز بر ضرورت پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی و دستیابی به راه‌حل عادلانه و فراگیر تأکید کرد و حل قضیه فلسطین را اساس تحقق ثبات در منطقه برشمرد.

حضور ایران در سوریه مانع راهکار سیاسی است

الشامسی که کشورش بعد از هفت سال قطع روابط، اخیرا سفارت خود در دمشق را راه‌اندازی کرد، درباره بحران سوریه نیز ایران را متهم کرد و گفت: « اثرگذاری منفی ایران عامل بر هم زدن ثبات و مانعی در برابر هر گونه راه‌حل سیاسی در سوریه است و خروج همه شبه‌نظامیان تروریستی و فرقه‌ای تحت حمایت ایران از سوریه ضروری است».

وی در ادامه بر حمایت امارات از تلاش‌های فرستاده سازمان ملل برای دستیابی به راهکار سیاسی تحت رهبری سوریه در چارچوب قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت و محوریت فعال‌سازی ایفای نقش عربی در این تلاش‌ها تأکید کرد.

الشامسی همچنین درباره خطرات گروه‌های تروریستی در لیبی ابراز نگرانی کرد و خواستار مقابله با این گروه‌ها و بیرون راندن آنها از مناطق و تأسیسات حیاتی در لیبی شد.

مرتبط‌ها

احمد دستمالچیان، کاردار پیشین ایران در عربستان

فادی جونی فعال فضای مجازی درباره آمار متبلایان به کرونا

آیا حملات اخیر آمریکا به عراق، غیر عادی و غیرقابل پیش‌بینی بود؟

دلیل اصلی کاهش مشارکت در  انتخابات مشکلات معیشتی بود نه کرونا

کاهش قیمت نفت بیشتر از همه ضرر عربستان و روسیه است نه ایران

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»