دیدبان

تصویب طرح تحریم حامیان سوریه در مجلس نمایندگان آمریکا

تصویب طرح تحریم حامیان سوریه در مجلس نمایندگان آمریکا

دیدبان؛ مجلس نمایندگان آمریکا بامداد چهارشنبه به بهانه‌های حقوق بشری، طرح اعمال تحریم‌های جدید علیه دولت سوریه و «بشار اسد» رئیس‌جمهور این کشور را تصویب کرد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» این طرح از دولت آمریکا می‌خواهد که به بهانه‌های حقوق بشری، تحریم‌های جدیدی را علیه حامیان دولت سوریه و هر شخص یا نهادی که بخواهد با بخش‌های انرژی، هوافضا و تجاری این کشور همکاری داشته باشد، تحریم کند.

کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با صدور بیانیه‌ای در این باره توضیح داد: «این قانون رئیس‌جمهور آمریکا را ملزم می‌کند که علیه حامیان مالی یا تجاری دولت سوریه، شامل دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی، بانک مرکزی، فروشندگان هواپیما و قطعات یدکی به خطوط هوایی سوریه، پیمانکاران ساختمانی و مهندسی، تحریم‌هایی را وضع کند».

این بیانیه اما شرطی را برای امکان تسهیل و لغو تحریم‌ها به صورت موردی قرار می‌دهد و آن بدین شرح است که طرف‌های متعامل با دولت سوریه، ابتدا «مذاکرات معنی‌دار» با دولت آمریکا انجام دهند و همچنین «خشونت‌ها علیه غیرنظامیان» متوقف شود.

این طرح هنوز در مجلس سنا به دلیل اعتراض سناتورهای دموکرات به تعطیلی دولت فدرال آمریکا، تصویب نشده اما کاخ سفید وعده داده که در صورت موافقت سنا، با هر طرحی که دسترسی دولت سوریه به سیستم مالی بین‌المللی و صدور روادید برای مقامات سوری را محدود نماید، حمایت می‌کند.

این در حالی است که پیشتر شورای اروپا نیز به بهانه‌های مشابه،از افزودن نام 20 فرد و 6 نهاد به فهرست تحریم‌های اروپا علیه سوریه و روسیه خبر داده بود. 

مرتبط‌ها

احمد دستمالچیان، کاردار پیشین ایران در عربستان

فادی جونی فعال فضای مجازی درباره آمار متبلایان به کرونا

آیا حملات اخیر آمریکا به عراق، غیر عادی و غیرقابل پیش‌بینی بود؟

دلیل اصلی کاهش مشارکت در  انتخابات مشکلات معیشتی بود نه کرونا

کاهش قیمت نفت بیشتر از همه ضرر عربستان و روسیه است نه ایران

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»