دیدبان

پامپئو: خروج نیروها از افغانستان تغییری تاکتیکی است

پامپئو: خروج نیروها از افغانستان تغییری تاکتیکی است

دیدبان؛ «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با «سینکلر» یکی از بزرگترین شبکه‌های تلویزیونی آمریکا با اشاره به گزارش‌ها درباره کاهش نظامیان آمریکایی در افغانستان و خروج این نیروها از سوریه گفت: جنگ علیه تروریسم مبارزه طولانی است و آمریکا خواستار آن است تا با حمایت جامعه جهانی حضور در این مبارزه را ادامه دهد.

به گزارش «داون نیوز»، وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت: تغییری تاکتیکی در یک منطقه، افزایش شماری نظامی، کاهش شماری دیگر؛ این‌ها تغییراتی تاکتیکی هستند و تغییری در ماموریت بوجود نمی‌آورند.

پامپئو افزود که اظهارات اخیر ترامپ درباره آمادگی برای خروج نیروها از سوریه و افغانستان نشان دهنده کاهش تعهد واشنگتن برای مبارزه با تروریسم نیست و تاثیری بر ماموریت و تلاش‌ها برای شکست تروریسم نخواهد داشت.

«زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان نیز اخیرا در توئیتی نوشت: بسیاری از این نگران هستند که واشنگتن تمایل دارد جنگ و گفت‌وگو با طالبان را بطور همزمان انجام دهد. البته پیشبرد گفت‌وگوهای صلح با طالبان به معنی توقف درگیری‌ها با این گروه نیست و آمریکا هر وقت نیاز باشد با طالبان می‌جنگد.

کارشناسان معتقدند یکی از دلیل ناکامی مذاکرات آمریکا با طالبان خودداری این کشور برای گفت‌وگو درباره خروج نظامیان خارجی از افغانستان است که همواره به عنوان پیش‌شرط‌های اصلی طالبان برای پیوستن به روند صلح مطرح بوده است.

طالبان اخیرا نیز با اشاره به اصرار برخی از کشورها به لزوم آغاز مذاکرات بین‌الافغانی تاکید کرد که اعمال فشارهای مستقیم و غیر مستقیم از طریق برخی از کشورها توسط آمریکا به روند مذاکرات صلح آسیب می‌زند.

این گروه هشدار داده است که در صورت ادامه این وضعیت طالبان روند مذاکرات صلح با آمریکا را متوقف خواهد کرد.

مرتبط‌ها

20 میلیون نفر در فقر مطلق

معامله قرن علیه ایران است

ادامه خرید نفت ایران از جانب چین

نانسی پلوسی؛ رویکرد دولت ترامپ در قبال ایران کاملاً اشتباه است

آمریکا به دنبال تکه‌تکه کردن سوریه است

توصیه برهم صالح؛ اختلافات سیاسی را کنار بگذارید