دیدبان

مقامات پنتاگون درس هایشان را خوب یاد گرفته اند

مقامات پنتاگون درس هایشان را خوب یاد گرفته اند

دیدبان؛ اخیرا برخی رسانه های غربی در مورد تقاضای آقای جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید از پنتاگون برای تهیه یک نقشه جهت انجام عملیات نظامی بر علیه جمهوری اسلامی صحبت کرده اند.
در پاسخ برخی مسولین سیاسی جمهوری اسلامی ترجیح دادند در مورد این خبر که صحت و سقم آن معلوم نیست واکنش نشان ندهند و به قول معروف ترجیح دادند بگویند جواب ابلهان خاموشی است.
از سوی دیگر دکتر محمد جواد ظریف این تفکر آقای بولتون را تفکر گاوچرانی دانست که سالهاست فکر می کند با قلدری می تواند نظر آمریکا را بر دیگران تحمیل کند.

دکتر امیر محبیان استاد دانشگاه و از سیاستمداران برجسته ای که نظرش در میان طیف های مختلف سیاسی مقامات ایرانی بسیار مورد قبول است در یک مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری اسپوتنیک در این باره اظهار داشت:"اقدام علیه ایران اقدامی پیچیده است که حوزه های بسیاری را درگیر خود خواهد کرد".
وی افزود:"شرایط آمریکا در حال حاضر به گونه ای نیست که مایل باشد درگیر نبردی با عواقب و بالاتر از همه هزینه های نامعلوم شود."
دکتر محبیان گفت:"هر چند ظاهرا اکنون عربستان در کنار آمریکا و اسراییل بر آتش فشار برایران می دمند اما آنها هم مایل نیستند منطقه وارد شعله هایی برافروخته شود که کنترل آن در دست هیچکس نیست."
به گفته این استاد دانشگاه: "واکنش رهبران ایران و عمق و شدت واکنش آنها اصلا قابل محاسبه نیست. اروپایی ها در درگیری با ایران، همسو با رادیکال ها فکر نمی کنند. آشوب در خاورمیانه و آتش روی چاه های منطقه همه را نگران می کند. فراتر از همه روانشناسی ترامپ نشان می دهد او در پی نفع و گریزان از هزینه است. شعارهای تند و فشارهای او با هدف معامله صورت می گیرد و نه جنگ".
در پایان دکتر محبیان اظهار داشت:" امثال بولتون با این اقدامات قصد دارند قیمت خود را نزد لابی های اسراییل و عرب بالا ببرند. در پنتاگون کسانی نشسته اند که درسشان را خوب خوانده اند و معنای ورود به جنگی با نتیجه نامعلوم را می دانند".

مرتبط‌ها

احمد دستمالچیان، کاردار پیشین ایران در عربستان

فادی جونی فعال فضای مجازی درباره آمار متبلایان به کرونا

آیا حملات اخیر آمریکا به عراق، غیر عادی و غیرقابل پیش‌بینی بود؟

دلیل اصلی کاهش مشارکت در  انتخابات مشکلات معیشتی بود نه کرونا

کاهش قیمت نفت بیشتر از همه ضرر عربستان و روسیه است نه ایران

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»