دیدبان

کارشناسان آمریکایی: ایران به تعهداتش در برجام پایبند بوده است

کارشناسان آمریکایی:  ایران به تعهداتش در برجام پایبند بوده است

دیدبان؛ گزارش کارشناسان «گروه بحران بین‌المللی» در واشنگتن نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران به‌طور کامل تمامی تعهدات خویش در قبال توافق‌نامه هسته‌ای را اجرا کرده است، ولی تحریم‌های یکجانبه برقرارشده از سوی آمریکا برای این کشور بسیار قابل توجه هستند.

در این گزارش که نسخه‌ای از آن به این خبرگزاری رسیده، کارشناسان این مرکز بر اساس مصاحبه‌های ده‌ها مقام بلندپایه آمریکایی، اروپایی و ایرانی تأثیر خروج یکجانبه آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را مورد ارزیابی قرار داده همچنین توصیه‌هایی را برای همه طرف‌ها به‌منظور اجتناب از ادامه وخامت اوضاع در این باره تهیه کردند.

در این گزارش آمده است: «در حال رسیدن به چهارمین سال اجرای توافق هسته‌ای  با ایران هستیم و مقامات تهران همچنان به اجرای تعهدات خویش در قبال آن ادامه می‌دهند، در عین حال دولت دونالد ترامپ که به‌طور یک‌جانبه در ماه مه سال 2018 از برجام خارج شده، تحریم‌های شدیداللحن را علیه ایران اعمال کرده که عواقب این تحریم‌ها برای ایران قابل توجه است».

این کارشناسان یادآور شده‌اند که آمریکا احتمالاً با اعمال فشارهای اقتصادی و سیاسی سعی دارد مقامات تهران را پای میز مذاکره بنشاند تا برنامه موشکی این کشور و همچنین حضور نظامی ایران در خاورمیانه که موجب نگرانی‌هایی در واشنگتن شده نیز مورد بررسی قرار بگیرند. البته پاسخ ایران به این درخواست‌های آمریکا منفی بوده است. در عین حال این حقیقت را نباید نادیده گرفت که ایران در حال از دست دادن صبر خود است و ممکن است از توافق هسته‌ای خارج شده یا به اقدامات آمریکا در منطقه پاسخ بدهد»

این گروه از کارشناسان توصیه کرده‌اند که برای ممانعت از وخامت بیشتر مقامات تهران همچنان باید توافق هسته‌ای را اجرا و مواضعی خویشتندارانه اتخاذ و به حل‌وفصل مناقشات منطقه‌ای کمک کنند. برای بهبود شرایط اقتصادی ایران نیز باید اصلاحاتی در سیستم بانکی انجام شود. سایر طرف‌های شرکت‌کننده در برجام نیز باید شرایط دیپلماتیک و اقتصادی را برای مقابله با تحریم‌های آمریکا در نظر بگیرند. این کارشناسان اطمینان دارند که رقابت‌های انتخاباتی و اظهارات نامزدهای پست ریاست‌جمهوری آمریکا برای سال 2020در این شرایط اهمیت زیادی برای ایران خواهند داشت.

مرتبط‌ها

بیشترین سقوط ارزش سهام وال استریت در یک روز

دولت آمریکا به کشتن شهروندان ایرانی افتخار می‌کند

مقابله با کرونا از منظر حکمرانی (1)

آمریکا برای آزادی مزدور اسرائیلی، دست به تهدید و ارعاب زد

افشای نام‌های جدید از شاهزادگان بازداشت‌شده

استیصال رسانه‌ای ائتلاف در یمن