دیدبان

نقش کلیدی لابی صهیونیستی «اف‌دی‌دی» در تحریم نفتی ایران

خبرگزاری «رویترز» با اشاره به نگرانی ترامپ از افزایش قیمت جهانی نفت در پی تحریم ایران، نوشته است که یک عضو سابق اندیشکده «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» در خودداری آمریکا از تمدید معافیت‌های نفتی ایران نقش مهمی داشته است.

به جز ترکیه باقی کشورهای اروپایی از ما نفت نمیخرند

هنگامی که آمریکا از برجام خارج شد ترامپ اعلام کرد که تحریم های نفتی ایران در مدت 180 روزه باز خواهند گشت. هدف این تحریم ها به صفر رساندن صادرات نفت ایران بود. هر چند آمریکا در زمان اعلام شده نتوانست صادرات نفت ایران را به صفر برساند و هشت کشور را از تحریم های نفتی معاف کرد اما وزیر نفت در نشست خبری خود از نامساعد بودن شرایط صادرات و فروش نفت گفت.
آیا تحریم های غرب علیه ایران به سرانجام خواهد رسید؟

جریان شناسی تحریم های غرب علیه ایران1

آنچه در فقره فوق، پیرامون رهیافت های نظریه سازه انگاری در روابط بین الملل ارائه شد، در مقام یک چارچوب نظری، می بایست قابلیت ارائه ی تحلیلی درست برای مسائل گوناگون این عرصه را دارا باشد. در ادامه این یادداشت و در دو یادداشت آینده از این مجموعه، مسئله ی «تحریم های بین المللی علیه ایران» - به عنوان یکی از مهمترین مسائل سیاسی روز - را از دیدگاه نظریه برسازی در روابط بین الملل ارزیابی می کنیم و تلاش خواهیم کرد تا مطابق این نظریه، روایتی جدید از توازن قوای ایران و غرب بر سر مسئله ی تحریم ارائه دهیم.