دیدبان

پاکستان: حمله به هتل گوادر خرابکاری در طرحهای اقتصادی است

پاکستان: حمله به هتل گوادر خرابکاری در طرحهای اقتصادی است

دیدبان؛ عمران خان نخست وزیر پاکستان روز یکشنبه اعلام کرد حمله به یک هتل لوکس در گوادر جایی که چین در چارچوب یک برنامه گسترده سرمایه گذاری دو جانبه بندری در آب‌های عمیق ساخته است به منظور خرابکاری در طرح‌های اقتصادی و شکوفایی کشور صورت گرفته است.

یک منبع امنیتی در اسلام آباد اعلام کرد چهار مهاجم کشته شدند و ماموران امنیتی کنترل هتل را به طور کامل به دست گرفتند. روز شنبه ارتش پاکستان اعلام کرد یک محافظ که در برابر ورود سه تروریست به هتل پیرل کنتینانتال مقاومت کرده بود کشته شده است. یکی از نیرو‌های پلیس گوادر هم از مجروح شدن سه نفر خبر داد که همگی از کارکنان هتل بودند.

گروهی موسوم به ارتش آزادیبخش بلوچستان در پیامی توئیتری مسئولیت این حمله را برعهده گرفت. بلوچستان یکی از بی ثبات‌ترین ایالات پاکستان است. عمران خان با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز تاسف گفت این گونه تلاش‌ها به ویژه در بلوچستان، تلاش برای خرابکاری در طرح‌های اقتصادی و شکوفایی کشور است. وی یاد کشته شدگان و مجروحان این حمله را گرامی داشت.

سفیر چین در اسلام آباد که به شدت این حمله را محکوم کرد از اقدامات قهرمانانه نیرو‌های امنیتی پاکستان قدردانی کرد. در این حمله هتل گوادار به عنوان مکانی نمادین مورد حمله قرار گرفت که مشرف به بندری در آب‌های عمیق است که توسط چین ساخته شده است. چین در این طرح ده‌ها میلیارد یورو سرمایه گذاری کرده است.

ایالت بلوچستان که در مرز افغانستان و ایران واقع شده است با وجود میادین نفتی و معدنی یکی از فقیرترین ایالات پاکستان است. به علاوه این منطقه به دلیل شورش جدایی طلبی و خشونت تندرو بی ثبات‌ترین منطقه است. این درگیری‌ها در سال‌های اخیر صد‌ها کشته برجای گذاشته است.

مرتبط‌ها

بریز و بپاش خاندان حاکم امارات برای یک شب خوشگذرانی در کرواسی

واکنش قاطع رهبر انقلاب به تهدید‌های آمریکا

تاجیکستان: روابط با «تهران» در چارچوب «سیکا» توسعه می‌یابد

یمن: بُرد موشکهای یمن تا اراضی اشغالی می‌رسد

شورای نگهبان: قانون انتخابات یکی از درد‌های قدیمی ماست

لاریجانی: مکانیزم اینستکس روی کاغذ مانده است