دیدبان

تجمع بیش از 6 هزار شبه‌نظامی در مرز افغانستان و تاجیکستان

تجمع بیش از 6 هزار شبه‌نظامی در مرز افغانستان و تاجیکستان

دیدبان؛ «رجبعلی رحمانعلی» فرمانده نیروهای مرزبانی تاجیکستان در چهارمین نشست شورای سران نهادهای مرزبانی کشورهای آسیای مرکزی، روسیه و افغانستان در شهر «دوشنبه» از تجمع گروه‌های تروریستی در مناطق «بدخشان»، «قندوز» و «تخار» افغانستان اظهار نگرانی کرد.

وی در این باره اظهار داشت: در این مناطق مرزی 16 هزار و 770 شبه‌نظامی که 6 هزار و 370 نفر از آنها را مزدوران خارجی تشکیل می دهند، گرد هم آمده و 36 اردوگاه آموزشی ایجاد کردند.

رحمانعلی گفت: این افراد عمدتاً مربوط به گروه طالبان، انصارالله، حرکت اسلامی ترکستان و داعش می‌باشند.

«عبدالرحیم قهاراف» دبیر شورای امنیت تاجیکستان نیز گفت: گروه‌های تروریستی معمولا با فرارسیدن فصل بهار فعال می‌شوند، لذا ارگان‌های امنیتی و مرزی کشورهای منطقه باید همکاری در این مسیر را تقویت کنند.

اظهارات طرف تاجیکی در این راستا در حالی است که طی ماه‌های گذشته برخی از مقامات روسیه وضعیت در مرز این کشور با افغانستان را دشوار و خطرناک خواندند.

برخی کارشناسان معتقدند هدف داعش حمله به قلمرو کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی است.

«ایگور زوباف» معاون وزارت کشور روسیه یک ماه قبل در نشستی در مورد حضور داعش گفت: این افراد به طور گسترده از جنوب به مرزهای تاجیکستان منتقل می‌شوند.

اما «سراج الدین مهر الدین» وزیر امور خارجه تاجیکستان در نشست اخیر مطبوعاتی خود در مورد تجمع گروه‌های تروریستی و حرکت آنان از جنوب به شمال افغانستان اظهار بی اطلاعی کرده و گفت: در مورد مسائل امنیتی با دولت افغانستان همکاری بسیار خوبی داریم و وضعیت در مرزهای تاجیکستان مطلوب است.

تاجیکستان و افغانستان یک هزار 400 کیلومتر مرز مشترک دارند و از سال 2005 میلادی مسئولیت حفاظت از مرزهای این کشور به طور کامل بر عهده مرزبانان تاجیک است.

مرتبط‌ها

نتیجه کنترل قیمت ماسک نایاب شدن آن بود

دانشمندان چینی:‌ "مورچه خوار پولکدار"؛ ناقل احتمالی ویروس کرونا به انسان است

بیانیه فرماندهی عملیات مشترک عراق درباره حمله امروز به پایگاه «التاجی»

۸۵ درصد افرادی که کرونا می‌گیرند، بدون آنکه متوجه شوند خوب می‌شوند

ایرانیان مقیم چین، درگیری با بیماری کرونا

دستور رئیس‌جمهور افغانستان برای آزادی 1500 زندانی وابسته به طالبان