دیدبان

اروپایی‌ها جواب تماس‌های ما را نمی‌دهند

اروپایی‌ها جواب تماس‌های ما را نمی‌دهند

دیدبان؛ بیژن زنگنه در نشست خبری صبح امروز خود به پرسش خبرنگاران پاسخ داد.

* افزایش قیمت بنزین منوط به موافقت مردم

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر وضعیت عرضه بنزین در سال آینده، گفت: بنزین یا باید افزایش قیمت پیدا کند یا سهمیه‌بندی شود. من در هفته‌های اخیر در مورد این موضوع صحبت کرده بودم و دیدم در فضای مجازی برخوردهای بدی با صحبت‌های من شد و ظاهراً صحبت‌های من را متوجه نشده بودند. منظورم از افزایش قیمت این بود که قیمت را اگر مردم قبول دارند بالا ببریم و اگر قبول ندارند که دست به آن نخواهیم زد.

ور گفت: در مورد نحوه عرضه بنزین در سال ۹۸ تا کنون ۱۰ سناریوی مختلف در کمیسیون تلفیق مطرح شده که هیچکدام نیز رأی نیاورده است.

* سال آینده واردات بنزین نخواهیم داشت

وی ادامه داد: هدف دولت از ارائه عرضه بهینه بنزین کنترل مصرف و صفر کردن قاچاق سوخت است. خوشبختانه امسال از مهر ماه واردات بنزین صفر شد و سال آینده هم قطعاً بنزین وارد نمی‌شود.

وی تصریح کرد: موضوع مهم قاچاق گازوئیل و بنزین است که البته قاچاق گازوئیل بسیار بیشتر از بنزین است و باید برای آن تدبیری صورت گرفت.

* رای داوری بین‌المللی به نفع کرسنت خواهد بود

زنگنه در پاسخ به سوالی با اشاره به وضعیت قرارداد کرسنت گفت: موضوع کرسنت در رأی اعتماد اول من در مجلس مطرح شد و همان موقع هم موضوع تمام شد، اما الان مشخص نیست که چرا دوباره این موضوع را مطرح می‌کنند؛ در گذشته عده‌ای ما را به یک چاه عمیقی انداختند که من سعی می‌کنم که از این چاه در بیاییم.

وی ادامه داد: در فرآیند داوری خوب عمل کردیم اما هر چه نزدیک به صدور رأی بود مشکلاتی از سوی عده‌ای ایجاد شد که منجر شد تا شرایط به نفع ایران نباشد.

وی خاطرنشان کرد: اگر رأیی صادر شود با این شرایط همه آن به نفع کرسنت است.

این مقام مسئول ادامه داد: معمولاً در موارد مختلف یک بار در مورد داوری و دادگاه کرسنت ممکن است ادعاهایی مطرح شود اما اگر این ادعاها همواره تکرار شود آنگاه باید پرسید دلیلش چیست و چرا از جریان‌های مختلف سعی می‌کنند که این ادعاها مطرح شود.

* قانون به دولت اجازه پالایشگاه‌سازی نداده است

وزیر نفت همچنین با اشاره به ابهاماتی که در خصوص پالایشگاه‌سازی وجود دارد گفت: در نامه‌آی که ۷۲ نفر از نمایندگان نوشته بودند این موضوع اشاره شده بود که من باید بگویم من دشمن پالایشگاه‌سازی نیستم اما قانون به ما اجازه ساخت پالایشگاه نمی‌دهد و فقط بخش خصوصی است که می‌تواند پالایشگاه احداث کند.

وی تصریح کرد: الان ظرفیت پالایشگاه‌های کشور به ۲ میلیون بشکه رسیده و مجوزهای جدیدی هم برای ساخت پالایشگاه صادر شده است.

وی همچنین با اشاره به موضوع شیرین‌سازی میعانات گازی گفت: جالب است می‌گویند که وزیر نفت مخالف شیرین‌سازی میعانات گازی است برای همین اجازه سرمایه‌گذاری در آن را نمی‌دهد اما باید پرسید آیا برای آمریکا میعانات گازی شیرین و ترش فرقی می‌کند. پالایشگاه ستاره خلیج فارس همین الان میعانات را شیرین و بعد مصرف می‌کند.

وی ادامه داد: در همین نامه می‌بینیم که گفته شده است مانع صادرات انواع فرآورده به کشورهای همسایه مخصوصاً افغانستان شده‌اند که باید بگویم افغانستان کلاً ۴ یا ۵ هزار تن فرآورده مصرف می‌کند و رقم بالایی ندارد.

زنگنه ادامه داد: بر این اساس می‌بنیم که خوراک پالایشگاه‌ها بالا رفته بنابر این من مخالف ساخت پالایشگاه در داخل کشور نیستم و فقط قانون دست ما را بسته و این حق را به بخش خصوصی داده است.

* سهم ایران از بهره‌برداری از میادین خارجی تحویل داده نمی‌شود

وی همچنین با اشاره به میادین نفتی خارج از کشور که برخی از سهام آن در اختیار ایران است گفت: ما درصدی از سهام میدان رام در دریای شمال را در اختیار داریم و ۱۰ درصد از سهام میدان شاه‌دنیز در اختیار ایران است، اما می‌بینیم که آنها نفت و یا میعانات گازی متعلق به ایران را خودشان می‌فروشند و پولش را در یک حسابی بلوکه می‌کنند و حتی این پول را به ایران هم تحویل نمی‌دهند.

زنگنه گفت: من می‌بینیم صحبت‌هایی مطرح می‌شود در خصوص خرید سهام پالایشگاه‌های خارجی که باید بگویم بحث مالکیت با حاکمیت تفاوت می‌کند؛ فرض کنیم ما سهام برخی از پالایشگاه‌های خارجی را هم خریده بودیم آیا آمریکا اجازه می‌داد که فرآورده‌های تولید شده صادر شود؟ زیرا که بخشی از سهام آنها در اختیار ایران است الان همین مشکل برای روسیه وجود دارد که آمده است و درصدی از سهام یک پالایشگاه نفتی را خریده است اما می‌بینیم مشکلاتی برای صادرات فرآورده وجود دارد.

وی ادامه داد: موضوع مهم این است که ما می‌توانیم ۵درصد تخفیف بابت خوراک بدهیم و هر کسی که تمایل داشته باشد پالایشگاه در داخل کشور بسازد می‌تواند با ما مذاکره کند ما مانع ساخت پالایشگاه در داخل کشور نیستیم. من فکر می‌کنم الان ظرفیت ۲ میلیون و ۳۰۰ بشکه‌ای پالایش در داخل کشور ظرفیت خوبی است.

* اروپایی‌ها جواب تماس‌های ما را نمی‌دهند

وزیر نفت در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر صادرات نفت به اروپا گفت: بعد از تحریم فقط کشور ترکیه است که از جمع کشورهای اروپایی از ما نفت می‌خرد و اروپایی‌ها به هیچ عنوان نفت از ایران برداشت نمی‌کنند با اینکه دو کشور اروپایی عملاً مجوز خرید نفت از ایران را دارند و ما بارها با آنها تماس گرفته‌ایم اما جواب تماس ما را نمی‌دهند.

وی با اشاره به اینکه در دوران برجام ما شرایط فروش نفت‌مان خوب بود و صنعت نفت در حال توسعه بود گفت: اگر برجام نبود پالایشگاه ستاره خلیج فارس راه نمی‌افتاد که امروز بتواند ۳۶ تا ۳۷ میلیون لیتر بنزین در این پالایشگاه تولید شود.

زنگنه تصریح کرد: در اردیبهشت ماه سال ۹۷، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه صادرات نفت و میعانات گازی ما بود که این‌ها از دستاوردهای برجام است.

* هر هفته نفت را در بورس عرضه می‌کنیم

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر تشکیل بورس نفت و ممانعتی که از سوی وزارت نفت برای خریداران نفت در بورس ایجاد شده است، گفت: من بارها اعلام کرده‌ام هر کس می‌تواند بورس نفت را عملیاتی کند جلو بیاید و ما اگر مشتری وجود داشته باشد هر هفته نفت را در بورس عرضه می‌کنیم.

وزیر نفت گفت: وظیفه ما فقط صدور اطلاعیه است و اگر کسانی هستند که می‌گویند فلان بند از اطلاعیه را اگر اصلاح کنید شرایط بهبود پیدا می‌کند خب بگویند و ما این کار را انجام می‌دهیم و اگر قرار است شرایط بهبود پیدا کند ما قطعاً هر هفته نفت را در بورس عرضه می‌کنیم.

وی ادامه داد: در قانون بودجه سال ۹۸ آمده است که باید هر ماه باید عرضه نفت در بورس انجام شود که به این قانون نیز در صورت تصویب عمل خواهیم کرد.

زنگنه گفت: موضوع مهم نسبت عرضه‌های ریالی است که به ما گفته شده است باید عرضه‌ها به صورت ریالی باشد اما ما دلار هم نیاز داریم و نمی‌توانیم که تمام عرضه خود را ریالی انجام دهیم.

* احتمال تحریم شرکت‌هایی که از بورس نفت می‌خرند زیاد است

وی خاطرنشان کرد: تک تک اعضای کمیته ۷ نفره فروش نفت به تأیید نهادهای نظارتی رسیده‌اند و ما بسیار شفاف عمل می‌کنیم.

زنگنه گفت: در فروش نفت خارج از بورس فقط یک شرط دارم که پول نفت حتماً برگردد. در مورد بورس نفت نیز من بارها گفته‌ام که مشتریان ما در بوس نباید بازار سنتی ما را خراب کنند اما همین جا هم اعلام می‌کنم بورس نفت و شرکت‌هایی که در آن خرید نفت می‌کنند احتمال تحریم‌شان زیاد است زیرا به راحتی شناسایی می‌شوند بنابراین آنها باید هر سری به عنوان یک شرکت جدید در بورس حضور پیدا کنند و از ما نفت بخرند.

وزیر نفت در ادامه با اشاره به اکتشاف نفت در جزیره مینو گفت: ما از سال‌های پیش فعالیت اکتشافی خود را در این منطقه آغاز کرده بودیم که الان نیز توانستیم به نفت به درجه API35 برسیم و برای اینکه بدانیم حجم این نفت چقدر است و اطلاعات دقیق‌تر برسیم نیازمند فعالیت‌های اکتشافی بیشتر هستیم.

*بعید است مجلس درباره بنزین تصمیم بگیرد

وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری با اشاره به تعیین تکلیف عرضه بنزین در سال ۹۸ گفت: هر آنچه را که مردم بخواهند انجام خواهیم داد اما این موضوع نیز باید گفته شود که افزایش قیمت اثرات کلان اقتصادی دارد و ما نباید کاری کنیم که به مردم فشار وارد شود.

وی ادامه داد: من نیز بعید می‌دانم که مجلس در سال آینده تصمیمی برای نحوه عرضه بنزین در کشور بگیرد.

* درباره اجرای قرارداد فروش نفت به روسیه نمی‌توانم توضیح بدهم

زنگنه در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری با اشاره به وضعیت قرارداد فروش نفت ایران به روسیه گفت: ما قرارداد تهاتر با روسیه نداشتیم و یک قرارداد فروش نفت داشتیم که بر اساس این قرارداد ۵۰ درصد به صورت پول نقد و ۵۰ درصد به صورت کالا از منطقه اوراسیا قرار بود دریافت کنیم.

وی گفت: درباره اینکه آیا این قرارداد هم اکنون در حال اجرا است یا خیر نمی‌توانم توضیح بدهم.

* هندی‌ها پیشنهاد مستقلی درباره خرید گاز ایران ندارند

زنگنه در ادامه با اشاره به پیشنهاد هندی‌ها مبنی بر احداث یک خط لوله گاز دریایی گفت: هندی‌ها هیچ پیشنهادی مبنی بر خرید گاز از ایران به طور مستقل نداشتند و این موضوع فقط در حد مذاکراتی بود که بین ما و روسیه انجام شد و یک یادداشت تفاهم در سال ۹۶ به امضاء رسید.

وی گفت: روس‌ها گفته بودند می‌شود یک خط لوله گاز دریایی را با خرج خودشان بکشند که ما نیز از این موضوع استقبال کردیم، اما هرگز از سمت هندی‌ها پیشنهادی مبنی بر خرید مستقل گاز از ایران مطرح نشده بود.

وی همچنین در پاسخ به سوال این خبرنگار دوباره به نامه ۷۲ نفر از نمایندگان مجلس اشاره کرد و گفت: من می‌شنوم که گفته شده است روس‌ها پیشنهاد داده‌اند که گاز ایران را به اروپا ببرند که برای اولین بار است این موضوع مطرح می‌شود و چرا این موضوع در حد سران عالی‌رتبه کشور مطرح نشد و مشخص نیست که این پیشنهاد از کجا درآمده که یک نماینده مجلس به آن اشاره می‌کند و این از دروغ‌های شاخداری است که من برای اولین بار آن را می‌شنوم.

وزیر نفت درباره نکات مطرح شده درباره پیشنهادهای عراق برای توسعه برخی میادین در نامه ۷۲ نماینده مجلس در انتقاد از عملکرد وی گفت: از کجا ادعا می کنند دولت عراق همچین پیشنهادی داشته است؟ ما نامه ای از عراق یا مذاکراتی در این زمینه نداشته ایم.

زنگنه با تاکید بر اینکه اتفاقاً همیشه ما پیشنهاد داده ایم و عراقی ها پاپس کشیدند، افزود: میدان نفت شهر و یکی دیگر از میادین نفتی را با عراقی ها مذاکره کردیم که آنها توسعه دهند ولی کاری نکردند.

وی با اشاره به اینکه چه دلیلی دارد عراق که تحریم نیست با ما قرارداد ببندد، اظهار داشت: عراقی ها ۱۱ میلیون نفت کرکوک را از طریق ایران سوآپ می کردند که بعد از تحریم، این عملیات قطع شد.

*میزان بدهی عراقی به ایران بابت صادرات گاز و برق

وزیر نفت با اشاره به اینکه ماهیانه بالای ۲۰۰ میلیون دلار گاز به عراق صادر می کنیم و پولش را نمی دهند، اضافه کرد: ۲ میلیارد دلار هم بابت صادرات گاز و برق از عراق طلب داریم.

زنگنه با تاکید بر اینکه هیچ کشوری برای ما فداکاری نمی کند و ما هم توقعی نداریم، اظهار داشت: عراق راه های خیلی سهل الوصولی برای کمک به ایران دارد و همه را به عراقی ها پیشنهاد دادم ولی آنها نپذیرفتند.

وی با تاکید بر اینکه مشکل آمریکاست، افزود: عراق مخالف صادرات نفت از بصره، سوآپ نفت از کرکوک یا حتی انجام مطالعات است.

*توسعه میادین بزرگ مشترک با کشورهای رقیب معنی ندارد

وزیر نفت با اشاره به اینکه براساس مطالعات وزارت نفت، کلاً ۱۱ مورد توسعه میادین مشترک به صورت مشترک (یونیتزیشن) در دنیا صورت گرفته است که ۶ مورد آن مربوط به کشورهای انگلیس و هند و همچنین انگلیس و نروژ است، گفت: همه این میادین کوچک هستند. اصولاً چه کسی میادین بزرگی مانند پارس جنوبی، آزادگان و یادآوران را به صورت مشترک توسعه می دهد؟ معنی ندارد توسعه این میادین را متوقف کنیم تا به صورت مشترک توسعه دهیم.

زنگنه تاکید کرد: بخش نفت ایران تحریم است و حتی اگر قراردادی هم در این زمینه بود، همزمان با اجرای تحریم ها متوقف می شد.

وزیر نفت درباره نکات مطرح شده درباره پیشنهاد گرجستان برای صادرات گاز در نامه ۷۲ نماینده مجلس اظهار داشت: من اصلاً نمی دانم موضوع گرجستان چیست و این نمایندگان مجلس موضوع جدیدی را مطرح کرده اند.

وی با تاکید بر اینکه گرجستان اصلاً پیشنهادی به ما نداده است، اضافه کرد: گرجستان صرفاً یک پیشنهاد برای احداث ال ان جی در بندر باتومی گرجستان داده بود که پیشنهاد غیرمنطقی بود و قبول نکردیم.

زنگنه درباره نکات مطرح شده درباره پیشنهاد برزیلی ها برای توسعه پالایشگاه ها در نامه ۷۲ نماینده مجلس گفت: اولاً: ۱.۲ میلیون بشکه نبود و صرفاً ۲۴۰ هزار بشکه بود و قرار بود در فاز دوم هم بیش از ۴۰۰ هزار بشکه باشد. ثانیاً: این فرد قرار بود نامه ای مبنی بر ابراز تمایل چینی ها برای سرمایه گذاری در ایران بیاورد که این کار را نکرد.

وزیر نفت با اشاره به مذاکرات صورت گرفته برای فروش یک میلیون بشکه نفت و درخواست فرد مذاکره کننده برای ارسال دعوت نامه به مدیرعامل این شرکت از سوی زنگنه، بیان کرد: بنده یا آقای کرباسیان برای مدیرعامل یک شرکت خارجی که بخواهد یک میلیون بشکه نفت بخرد، دعوت نامه رسمی نمی فرستیم.

*آخرین وضعیت توسعه میادین نفتی آب تیمور و منصوری

وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت توسعه میادین آب تیمور و منصوری گفت: شب قبلی که قرار بود فردای آن با شرکت پرتامینا اندونزی قرار بود قرارداد توسعه میدان منصوری را امضا کنیم، آمریکا از برجام خارج شد و نمایندگان این قضیه با ناراحتی ایران را ترک کردند و این قضیه منتفی شد.

زنگنه افزود: قرارداد توسعه میدان آب تیمور با شرکت لوک اویل روسیه هم در آستانه امضا بود که با توجه به خروج آمریکا از برجام، متوقف شد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه بانک مرکزی باید به این سوال پاسخ دهد که با اینستکس شامل مبادلات مرتبط با صادرات نفت با کشورهای غیر اروپایی هم می تواند بشود یا خیر، گفت: تاکنون اروپایی ها هیچ پیشنهادی برای خرید نفت ایران نداشته اند.

*اگر خریداران نفت از بورس بخواهند به کشورهای دارای معافیت بفروشند، نیازی به آنها نداریم

وی در پاسخ به سوالی درباره درخواست برخی سفرای خارجی برای خرید نفت ایران از بورس انرژی، اظهار داشت: اگر می خواهند نفت از بورس انرژی بخرند و به کشورهایی که دارای معافیت خرید نفت خام ایران هستند صادر کنند که اصلاً نیازی نیست.

زنگنه تاکید کرد که ما با استفاده از سازوکار بورس می خواهیم یک کار غیرشفاف را در شرایط شفاف انجام دهیم.

در ادامه این نشست خبری، وزیر نفت در پاسخ به سوال دیگری درباره اینستکس گفت: آنقدری که می دانم این سازوکار اروپایی ها، ارتباطی به افزایش فروش نفت ایران ندارد و صرفاً به جابجایی پول ارتباط دارد. بانک مرکزی در این زمینه اطلاعات دقیق تری دارد و امیدوارم گشایشی حاصل شود.

وی درباره قرارداد EPCF که اخیراً با شرکت های داخلی امضا شد، اظهار داشت: زمان اجرای این قرارداد را عمداً به تاخیر انداختیم چون فروش نفت کشور با مشکل مواجه است و تسریع در تولید نفت جدید منطقی نیست زیرا باید از منابع دولت بدهیم و در بازپرداخت دچار مشکل می شویم.

وزیر نفت با اشاره به اینکه تمرکز کارمان را روی EPCF ها گذاشتیم، افزود: با شرکت های داخلی برای میادین نه چندان بزرگ و غیرپیچیده که به سرمایه گذاری کمتر از ۱ میلیارد دلار نیاز دارد، قرارداد IPC امضا می کنیم ولی برای سایر میادین که نیاز به سرمایه گذاری بیشتر یا فناوری جدید دارند، این کار را انجام نمی دهید چون در زمینه تامین مالی و فناوری مشکل داریم.

زنگنه با اشاره به اینکه برخی تاسیسات صنعت نفت عمری بیش از ۶۰ سال دارند و بیش از ۳۰ سال است که مستهلک شده اند، گفت: نیروی های صنعت نفت با فداکاری با این تاسیسات کار می کنند و وضع بخش نفت از لحاظ منابع مالی خوب نیست.

وی با تاکید بر اینکه کار بزرگی کردیم که نیروی جدید در وزارت نفت استخدام نکردیم و سالهاست در مقابل این فشارها برای استخدام و تبدیل وضعیت نیروها ایستاده ام، اضافه کرد: باید نیروهای خوب بگیریم تا در آینده تبدیل به مدیران میانی و ارشد وزارت نفت شوند.

*هر نوبت عرضه نفت در بورس نیازمند مجوز شورای هماهنگی اقتصادی نیست

وزیر نفت در پاسخ به سوال دیگری درباره عرضه نفت در بورس انرژی گفت: عرضه نفت در بورس انرژی را به صورت قاطعانه و مستمر ادامه می دهیم و قرار نیست برای هر نوبت عرضه نفت در بورس از شورای هماهنگی اقتصادی مجوز بگیریم.

*چینی ها درباره قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی هنوز جوابی نداده اند

زنگنه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی اظهار داشت: با چینی ها درباره قرارداد این فاز مکاتبه کرده ایم ولی هنوز جوابی به ما نداده اند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه سیاستگذاری انرژی در چهل سال اخیر می توانستیم خیلی بهتر عمل کنیم، افزود: البته راه بزرگ و سختی برای حفظ استقلال رفتیم و هزینه زیادی دادیم.

*توضیحات درباره بدهی های شرکت ملی نفت به صندوق توسعه ملی

وزیر نفت در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات یکی از اعضای اتاق بازرگانی درباره بدهی های شرکت ملی نفت ایران گفت: اظهارات پدرام سلطانی درباره بدهی های شرکت ملی نفت، اظهارات بسیار خلاف و نامناسبی بود و از این قضیه خیلی تعجب کردم.

زنگنه ادامه داد: بخشی از بدهی های شرکت نفت که عمدتاً مربوط به قبل از دوره ماست، از صندوق توسعه ملی وام گرفته اند و در پارس جنوبی مصرف کرده اند و کار خوبی انجام داده اند.

وی با تاکید بر اینکه بدهی شرکت ملی نفت به صندوق توسعه ملی، جزو حساب های داخلی دولت است، اظهار داشت:

بدهی شرکت ملی نفت به صندوق توسعه ملی که بدهی خارجی و بدهی به معنای مرسوم نیست و به معنای ورشکستگی نیست.

وزیر نفت در پاسخ به سوال دیگری درباره نامه ۷۲ نماینده مجلس در انتقاد از عملکرد وی گفت: درباره این نامه، نامه ای به رئیس جمهور نوشتم و درخواست کرده ام که این موضوع در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی مطرح شود و آقایان حرف های خود را مطرح کنند و من هم حرف هایم را بزنم.

زنگنه از احتمال بازگشت پتروشیمی ها به وزارت نفت با ادغام هلدینگ ها، اظهار بی اطلاعی کرد.

*قیمت ۵۴ دلاری نفت در سال آینده محقق می شود

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت بازار جهانی نفت و رقم پیش بینی شده در لایحه بودجه ۹۸ درباره درآمدهای نفتی گفت: رقم فروش هر بشکه نفت در لایحه بودجه که ۵۴ دلار است، محقق می شود.

وزیر نفت با اشاره به اینکه صادرات گاز به ترکیه، عراق و ارمنستان در حال انجام است، بیان کرد: طرح ایران ال ان جی گرفتار تحریم است. ضمناً پاکستانی ها به تعهدات خود در زمینه واردات گاز از ایران عمل نکرده اند و ما در این زمینه کوتاهی نکرده ایم. این پاکستانی‌ها هستند که هنوز یک کیلومتر هم خط لوله هم نکشیده‌اند و خط لوله ما به نزدیکی پاکستان رسیده است

وی در ادامه با اشاره به اقدامات آمریکا در ونزوئلا گفت: ما اقدامات آمریکا را که موجب می‌شود حاکمیت یک کشور به هم بریزد محکوم می‌کنیم و از این موضوع نیز گله‌مند هستیم.

*۸۰ درصد بانکرینگ ما از امارات صادرات مجدد می‌شود

زنگنه درباره وضعیت بانکرینگ گفت: مشکل کشور در این زمینه برنگشتن پول بود. الان هم دلار بر نمی گردد و ریالی داریم می گیریم. خریداران راضی نشدند دلارشان را در سامانه نیما بیاورند و دارن هزینه را با ارز سنا پرداخت می کنند.

وی اضافه کرد: البته ۸۰ درصد بانکرینگ ایران، از فجیره امارات صادرات مجدد می شود و عملاً بانکرینگ نیست زیرا بانکرینگ به معنی سوخت کشتی است و نه صادرات به مقصد دیگری.

وزیر نفت با اشاره به اینکه پیش بینی می کنم امسال میزان بانکرینگ به حدود ۱.۵ میلیون تن برسد، اضافه کرد: هتفه ای سه جلسه مشخص درباره فروش نفت دارم.

مرتبط‌ها

ایستگاه انقلاب 11

زوایای ناآشنای مرد خاکستری دولت

در جستجوی ترکیبی از خیانت و خباثت

آیا جمهوری اسلامی به مفاهیم اصلی وجودی خود پایبند بوده است؟

دولت رمّالان

سرافراز؛ مُهره تخریب سازمان اطلاعات سپاه