دیدبان

بیماری ایدز در ایران از نوع تزریقی به تماس‌های جنسی تغییر پیدا کرده است

بیماری ایدز در ایران از نوع تزریقی به تماس‌های جنسی تغییر پیدا کرده است
دیدبان؛ عضو کمیته کشوری ایدز و دبیر علمی هفتمین سمینار سراسری ایدز به افزایش بروز این بیماری در بین زنان اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار در سال جاری بروز موارد جدید ابتلا به ایدز در بین مردان و زنان ایرانی در حال برابری است.
دکتر مسعود مردانی روز سه شنبه در حاشیه هفتمین سمینار سراسری ایدز به ایرنا اظهار داشت: این در حالی است که در ۱۰ سال پیش حدود ۹۰ درصد بیماران ایدز را مردان تشکیل می‌داد و فقط حدود ۱۰ درصد مبتلایان زن بودند.
وی بیان داشت: در کشور موارد جدید بیماری ایدز در زنان تقریبا برابر مردان شده و این موضوع نشان می‌دهد که زنان به خصوص دختران ما در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.
مردانی یکی از اهداف این سمینار را اطلاع رسانی به موقع و صحیح به مردم اعلام کرد و گفت: در این سمینار علاوه بر ارتقا آگاهی پزشکان و کادر پزشکی، در تلاش هستیم تا با آموزش عمومی، اطلاعات مردم به خصوص جوانان را نسبت به بیماری ایدز افزایش دهیم.
وی ادامه داد:انتقال بیماری از طریق تماس جنسی کمتر کار شده و امیدواریم با برگزاری این گونه سمینار‌ها زمینه آموزش‌های عمومی صحیح در بین مردم به خصوص جوانان، فراهم شده و شاهد کاهش بیماری از این طریق در کشور باشیم.
موارد جدید بیماری ایدز در کشور همچنان روبه افزایش است
وی اظهار داشت: موارد جدید بیماری ایدز در ایران همچنان روبه افزایش است و الگوی اپیدمیولوژیک بیماری ایدز در کشور ما از نوع تزریقی و استفاده از سرنگ آلوده مشترک به سمت تماس‌های جنسی تغییر پیدا کرده است.
مردانی با اشاره به اینکه گروه‌های در معرض خطر ابتلا به ایدز عمدتا جوانان هستند، گفت: راه‌های پیشگیری از بیماری و همچنین راه‌های محافظتی برای مقابله با این بیماری را باید به آنان آموزش داد.
سن ابتلا به ایدز در کشور کاهش یافت
وی با اشاره به اینکه سن ابتلا به ایدز در کشور کاهش یافته است، گفت: شاهد کاهش سن مبتلایان ایدز در کشور هستیم و حتی در سنین ۱۲ تا ۱۴ سالگی هم مواردی از ابتلا به این بیماری گزارش شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: متوسط سن ابتلا به بیماری ایدز در ایران نسبت به ۱۰ سال پیش کاهش پیدا کرده که این موضوع زنگ خطر جدی محسوب می‌شود.
ما با رفتار‌های پرخطر به سراغ ایدز می‌رویم
وی اظهار داشت: ایدز بیماری نیست که به سراغ کسی بیایید، بلکه ما هستیم که با رفتار‌های پرخطر آن را انتخاب می‌کنیم و به سراغ این بیماری می‌رویم. فردی که از رفتار پرخطر استقبال می‌کند خودش را در معرض ابتلا به بیماری قرار می‌دهد.
دبیر علمی هفتمین سمینار سراسری ایدز با اشاره به اینکه جوانان در معرض خطر ایدز قرار دارند، بیان داشت: آموزش عمومی به مردم به خصوص جوانان، بسیار کمک می‌کند تا آنان اقدامات موثر پیشگیری برای ابتلا نشدن به بیماری ایدز را انجام دهند.
مردانی، یکی دیگر از راه‌های انتقال بیماری را از مادر مبتلا به ایدز در زمان بارداری به جنین اعلام کرد و گفت: در سال‌های اخیر کار‌های خوبی در این زمینه خیلی انجام شده و بسیاری از زنان قبل از اقدام به بارداری آزمایش ایدز انجام می‌دهند.
وی گفت: اگر هم مادران مبتلا به ایدز باشند، می‌توانند با مصرف دارو‌ها هم بیماری خود را کنترل کنند و هم صاحب فرزند سالم شوند. این دارو‌ها برای زنان باردار عوارضی ایجاد نمی‌کند و ضمن فراهم آوردن بهبودی مادران، سبب عدم انتقال بیماری به جنین می‌شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: در این زمینه با اقدامات انجام شده موفقیت‌های خوبی به دست آوردیم و این راه انتقال، کاهش چشمگیری در کشور یافته است.
وی، خون و فرآورد‌ها های خونی را عامل دیگر انتقال این بیماری اعلام کرد و گفت: خون و فرآورده‌های خونی می‌تواند عامل انتقال بیماری‌هایی مانند هپاتیت بی، سی و ایدز باشد که در سال‌های اخیر با انجام روش‌های جدید مولکولی از انتقال این بیماری جلوگیری شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت:افتخار ما این است که یکی از سالم‌ترین خون‌های موجود در دنیا را به مردم خود تزریق می‌کنیم.
حدود ۵۹ درصد بیماران بالغ ایدزدر دنیا تحت درمان هستند
مشاور عالی سازمان بهداشت جهانی در مقاومت میکروبی گفت:در حال حاضر در دنیا حدود ۵۹ درصد بالغین و ۵۲ درصد کودکانی که بیماری ایدز دارند، تحت درمان هستند و این موضوع نشان می‌دهد که نسبت به ۱۰ سال پیش کسانی که تحت درمان هستند، بسیار افزایش یافته اند.
وی گفت: موارد جدید عفونت ایدز از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ میلادی در دنیا ۳۶ درصد کاهش یافته است، این موضوع نشان می‌دهد در این مدت، شاهد موفقیت برنامه‌های کنترل ایدز در دنیا بودیم.
مردانی با اشاره به اینکه مرگ و میر ناشی از بیماری ۳۸ درصد در این مدت کمتر شده است، گفت: در این ۱۷ سال ۱۱.۴ میلیون نفر به علت شروع درمان بیماری ایدز و مراقبت‌های بهداشتی و درمانی از مرگ نجات یافتند و این موفقیت بسیار چشمگیری در کنترل این بیماری محسوب می‌شود.
وی بیان داشت: خیلی از کشور‌ها مانند استرالیا، کشور‌های اسکاندیناوی و کانادا اعلام کردند که بیماری ایدز مشکل ما نبوده و دیگر معضلی به نام ایدز ندارند.
مردانی ادامه داد که در سال‌های گذشته دارو‌های مقابله با ایدز گران بود و همه نمی‌توانستند از این دارو بهره‌مند شوند، اما در حال حاضر خیلی از دارو‌های ایدز با قیمت‌های مناسب در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.
وی بیان داشت که در ایران کلیه دارو‌های موثر بر درمان بیماری ایدز به صورت رایگان از طریق مراکز مشوره بیماری‌های رفتار در اختیار این افراد قرار می‌گیرد.
دبیر علمی هفتمین سمینار سراسری ایدز افزود: علیرغم کاهش بیماری در برخی از کشورها، در آسیای میانه از جمله آذربایجان، قرقیزستان، گرجستان و کشور‌های خاورمیانه موارد جدید بیماری روبه افزایش است. این موضوع نشان می‌دهد که اقدامات پیشگیرانه در این کشور‌ها از مشکلات اساسی است.
هفتمین سمینار سراسری ایدز برای ارتقا آگاهی پزشکان و پرسنل پزشکی در مورد آخرین یافته‌های و اطلاعات علمی و بالینی در خصوص درمان و پیشگیری بیماری ایدز برگزار می‌شود.
این سمینار توسط مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با همکاری مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت و دانشگاه‌های سراسر کشور از ۳۰ آبان تا ۲ آذر در سالن همایش‌های دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود.

مرتبط‌ها

راه کاهش ظلم در خانواده افزایش حرمت پدر است

خروجی قرمز حمل سلاح آسان در ایران

خادمیاران رضوی: طلیعه‌ای نو از «آفتاب» فرهنگ شیعی

تحلیلهای رنگین برای عمامه خونین

سبکِ زندگی پرونده‌ساز!

تعداد بالای پرونده در قوه؛ آسیب اجتماعی یا اشکلات ساختاری؟