دیدبان

ژنرال ترکیه: آمریکا در ماجرای خاشقجی بدنبال گرفتن همه هزینه‌های منطقه‌ای خود از عربستان است

ژنرال ترکیه: آمریکا در ماجرای خاشقجی بدنبال گرفتن همه هزینه‌های منطقه‌ای خود از عربستان است
دیدبان؛ پس از قتل وحشیانه جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ترکیه، همه کنجکاو هستند که بدانند آمریکا در برابر ریاض دست به چه اقداماتی خواهد زد؟
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان اعلام کرد فروش تسلیحات به عربستان سعودی را متوقف می‌کند و اتحادیه اروپا پس از پایان بازجویی و تحقیقات کامل، تحریم‌های نهایی خود را اعلام خواهد کرد.
آمریکا نیز اعلام کرده که لیست 18 عامل این ‌جنایت را که اکنون زندانی شده‌اند، ممنوع‌الورود به آمریکا اعلام کرده و آنها را تحریم کرده، اما واقعیت این است که  دولت دونالد ترامپ، علیه ولیعهد عربستان محمد بن سلمان موضع خاصی نگرفته است.
از دیگر سو رژیم صهیونیستی اسرائیل نیز علیه عربستان سعودی نه تنها تحریم خاصی اعلام نکرده بلکه حمایت خود را از ریاض به زبان آورد و در روزنامه هاآرتص در یک تحلیل نوشته شده که اسرائیل برای امضای قرارداد و تفاهم با یک رهبر عربی، 50 سال دعا کرده است و با این جمله در واقع ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی را مورد حمایت قرار داد.
ژنرال بازنشسته نعیم بابور اوغلو در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اعلام کرد با تمام شواهدی که اکنون وجود دارد می‌توانیم بگوییم که آمریکا تحریم‌های وسیع و فراگیری علیه عربستان سعودی اعلام نخواهد کرد.
وی همچنین اعلام کرد که در سال 2015 بین عربستان سعودی و اسرائیل توافقی بر سر تاسیس یک دولت کردی صورت گرفته که در مرز ترکیه قرار بود تاسیس شود و این قرار داد هفت ماده دارد. سه سال پیش این قرارداد بین عربستان سعودی و اسرائیل شکل گرفت تا تمامیت ارضی ترکیه به شکل جدی مورد حمله قرار گیرد و در واقع آنها ترکیه را به عنوان یک دشمن مشترک پذیرفتند.
آمریکا و اسرائیل برای حفظ منافع خود و پیاده کردن سیاست‌های مورد نظرشان در منطقه، به عربستان سعودی نیاز دارند.
در سوریه و در شرق فرات، با حمایت آمریکا 70 هزار نفر از نیروهای وابسته به گروه تروریستی پ.ک.ک در قالب یک سازمان نظامی، آموزش دیده‌اند و شرق فرات در واقع 30 درصد از خاک سوریه را در بر می‌گیرد که بسیاری از منابع انرژی و حدود 80 درصد از آب سوریه در این منطقه قرار گرفته است.
آمریکا در آنجا اهداف ماندگاری دارد و برای رسیدن به اهداف و مقاصد خود از عربستان سعودی و اسرائیل کمک می‌گیرد.
ناتوی عربی علیه آسیای میانه
ژنرال بازنشسته بابور اوغلو همچنین در ادامه توضیحات خود در مورد اهداف عربستان سعودی و آمریکا در منطقه اعلام کرد: آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی در این منطقه تنها به ترکیه حمله نمی‌کنند بلکه هدف مهم آنها تقابل با قدرت‌های آسیای میانه است.
وی همچنین بر این باور است که عربستان سعودی در جبهه‌ای که علیه ایران شکل گرفته، نقش بازیگر اصلی را بر عهده گرفته است.
آمریکا و اسرائیل در منطقه به دنبال تاسیس ناتوی عربی هستند و در ناتوی عربی کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت، بحرین، قطر، عمان، مصر و اردن حضور دارند و این کشورها در واقع همچون یک ماشه در اختیار آمریکا و اسرائیل هستند و می‌توانند در برابر ایران روسیه و چین به کار گرفته شوند.
آمریکا و قتل خاشقجی
ژنرال بابور اوغلو در ادامه توضیحات خود در مورد اهداف آمریکا در منطقه می‌گوید: در حال حاضر می‌توان به وضوح دید که آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی، حلقه‌های یک زنجیر هستند و هدف مشترکی دارند.
وی در مورد تصمیمات آمریکا درباره قتل خاشقجی گفت: چنین به نظر می‌رسد که آمریکا تحریم‌های گسترده و فراگیری علیه عربستان سعودی در نظر نخواهد گرفت. بلکه می‌خواهد به شکلی بر عربستان سعودی فشار آورد که این کشور ناچار شود تمام هزینه‌های آمریکا در سوریه و عراق را پرداخت کند.
همچنین آمریکا به دنبال این است که پس از دور جدید تحریم‌هایی که علیه ایران اعمال می‌کند، نقش جدیدی به عربستان بدهد و از این کشور بخواهد روزانه 2 میلیون بشکه به حجم نفت تولیدی خود بیافزاید.

مرتبط‌ها

احمد دستمالچیان، کاردار پیشین ایران در عربستان

فادی جونی فعال فضای مجازی درباره آمار متبلایان به کرونا

آیا حملات اخیر آمریکا به عراق، غیر عادی و غیرقابل پیش‌بینی بود؟

دلیل اصلی کاهش مشارکت در  انتخابات مشکلات معیشتی بود نه کرونا

کاهش قیمت نفت بیشتر از همه ضرر عربستان و روسیه است نه ایران

توسعه‌طلبی‌های «اِسپارت خلیج فارس»