دیدبان
توضیح یک کارشناس بازار کار درباره نامه ۴ وزیر:

چرا وزیر اقتصاد نگران اقتصاد ایران شده است؟

چرا وزیر اقتصاد نگران اقتصاد ایران شده است؟

دیدبان: حمید حاج‌اسماعیلی، کارشناس بازار کار در گفت‌وگو با «افکارخبر» درباره نامه ۴ وزیر به رییس‌جمهور اظهار داشت: هنوز بازار کار ما از حالت رکود خارج نشده است و دولت فکر می‌کرد بخش زیادی از رکودی که در کشور حاکم شده است، ناشی از شرایط خاص اقتصادی است که در دولت گذشته ایجاد شده است.

وی افزود: دولت تلاش می‌کرد که با پایین آوردن تورم، بتواند یک ثباتی در بازار کار ایجاد کند و کم‌کم منتظر باشد که بازار کار تحرک پیدا کند، اما متاسفانه بعد از توافق هسته‌ای چنین انتظاراتی را بازار کار برآورده نکرد.

این کارشناس بازار کار متذکر شد: یک مقداری به‌هرحال آقای طیب‌نیا که سکاندار اصلی اقتصاد در کشور است، نگران شده و احساس می‌کند که مشکلات دیگری در کشور در حوزه اقتصاد و بازار کار حاکم است که به بحث بار روانی بازار کار مربوط نمی‌شود که بتواند انگیزه ایجاد کند و نیز رشد اقتصادی به وجود آید.

حاج‌اسماعیلی عنوان کرد: آنها انتظار دارند که باید کارهای دیگری در بازار کار و اقتصاد کشور انجام شود که نیازمند تصمیمات جدید در دولت است.

وی با بیان این‌که بیان نشده که چه شاخصه‌هایی را انتظار دارند که رییس‌جمهور مدنظر قرار دهد تا پیگیری و اصلاحات آن در کشور انجام شود، تصریح کرد: این قسمت مبهم مانده است، چون این ۴ وزیر باید اعلام می‌کردند که بستری را که برای تحرک‌بخشی در اقتصاد نیاز دارند، چیست و این موضوع را باید برای رییس‌جمهور به طور کامل مشخص می‌کردند.

این کارشناس بازار کار ادامه داد: درست است که آنها نامه‌شان را به بورس معطوف کردند، اما همه می‌دانند که بورس برآیند اقتصاد در کشور است و خود بورس نمی‌تواند عامل تحریک در بازار باشد؛ بورس معمولا عاملی است که معلول یک‌سری عوامل دیگری است که در اقتصاد رخ می‌دهد.

حاج‌اسماعیلی اظهار داشت: رونق و رکود بورس ناشی از برآیندی است که حاصل مجموعه شاخص‌های اقتصادی در کشور است، بنابراین نمی‌توان دقیق گفت که آنها چه عواملی را مدنظر دارند، چون یکی از آنها بحث‌های مالیاتی، بیمه‌ای و تسهیلات بانکی است که تاکنون دولت موفق نشده آنها را اصلاح کند.

وی افزود: هم در حوزه بانک‌ها و هم در حوزه بانک مرکزی مشکلات عدیده‌ای را در خصوص گردش مالی در کشور داریم.

این کارشناس بازار کار تصریح کرد: در کنار این‌ها توجه کنید که دولت از گذشته بحث واگذاری‌ها را از طریق اصل ۴۴ دنبال می‌کرده و این موضوع یک مقداری لطمه زده، یعنی انگیزه مردم را از بین برده است.

حاج‌اسماعیلی عنوان کرد: آنها فکر نمی‌کنند که دولت صادقانه در خصوص واگذاری تصدی اقتصادی دولت به بخش خصوصی صادق باشد و این خود یکی از انگیزه‌های اصلی شده که نمی‌تواند بازار کار را تحرک ببخشد.

وی متذکر شد: در مجموع با وجود ابهاماتی که برای شاخص‌هایی که آنها در این نامه مدنظر دارند، به نظر نمی‌رسد بازار کار از رکود خارج شود و این نگرانی وجود دارد که بعد از اجرایی شدن توافق هسته‌ای که پایان سال اتفاق می‌افتد، نمی‌توانیم شاهد این باشیم که حتی در ۶ ماهه اول سال آینده هم تحرکی در بازار کار اتفاق افتد.

این کارشناس بازار کار تاکید کرد: اگر این شرایط بخواهد ادامه پیدا کند، موجب نگرانی است، چون دولت به شدت نیازمند سرمایه است، بازار کار خوابیده، تعداد کارجویان بالاست، بدهی‌های دولت زیاد است و این موضوع می‌تواند صدمات شدیدتری را به اقتصاد کشور وارد کند.

حاج‌اسماعیلی با اشاره به ناهماهنگی در تیم اقتصادی دولت، گفت: توجه کنید که اقتصاد ایران یک اقتصاد دولتی است و بعضی از افرادی که در تیم اقتصادی دولت هستند، هنوز نگرش‌های دولتی را دارند و با آن دغدغه‌های دولتی کارشان را ادامه می‌دهند.

وی ادامه داد: این نگرش‌ها اگر به‌هم نزدیک نشود، کارساز نیست و برآیند مثبتی در اقتصاد ما ندارد.

این کارشناس بازار کار تصریح کرد: کسی که در حوزه مالیاتی کار می‌کند، کاملا نگرش دولتی دارد. کسی که در حوزه بانکی کار می‌کند، کاملا نگرش دولتی دارد. زیرا این سیستم‌ها، سیستم‌های حاکمیتی است و نمی‌تواند آن انعطاف لازم را برای تحرک‌بخشی در بازار کار داشته باشد.

حاج‌اسماعیلی عنوان کرد: سیستم مالیات و سیستم پولی کشور در بازار کار بسیار اثرگذار است و تا زمانی که این دو سیستم نتواند انعطاف لازم را داشته باشند که در بازار کار بتوانند با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی کار کنند، مطمئن باشید که بازار کار از رکود خارج نمی‌شود.

وی متذکر شد: بر این اساس، ما باید قبول کنیم که هنوز آن شرایط لازم را در دولت نداریم که فکر کنیم که نگرش‌هایی که بتواند خیلی راحت راه را برای مشارکت مردم و بخش خصوصی در کشور باز کند، کاملا هماهنگ شود.

این کارشناس بازار کار خاطرنشان کرد: من فکر می‌کنم این موضوع نیاز به زمان دارد و ترکیب دولت آقای روحانی هم چنین ترکیبی نیست که کاملا مشی مردمی داشته باشد؛ یک ملغمه‌ای از مجموعه نگرش‌های مختلف در دولت آقای روحانی جمع شده و به صورت طبیعی باید گفت دولت روحانی یک دولت سهامی است که افراد و گروه‌های مختلفی در آن جمع شده است. بنابراین به تبع آن در بخش اقتصادی نیز باید انتظار داشته باشیم که یک نگرش واحدی وجود ندارد.

مرتبط‌ها

بیشترین سقوط ارزش سهام وال استریت در یک روز

دولت آمریکا به کشتن شهروندان ایرانی افتخار می‌کند

مقابله با کرونا از منظر حکمرانی (1)

آمریکا برای آزادی مزدور اسرائیلی، دست به تهدید و ارعاب زد

افشای نام‌های جدید از شاهزادگان بازداشت‌شده

استیصال رسانه‌ای ائتلاف در یمن