دیدبان

شنبه عید فطر است

شنبه عید فطر است

به گزارش دیدبان ، مسعود عتیقی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفت: باتوجه به اینکه ماه قمری ۲۹ و نیم شبانه روز از نظر دوره هلالی است بنابراین ماه قمری نه ۲۸ روزه و نه ۳۱ روزه می تواند باشد .

وی گفت: اولین غروب بعد از مقارنه ماه وخورشیدکه لحظه تولد ماه است و هلال در حال شکل گیری است با در نظر گرفتن هلال محاسبات را انجام می دهیم.

عتیقی افزود: غروب امروز شرایط به گونه ای است که بیش از ۱۴ ساعت عمر ماه به طول می انجامد و با هلال جوان روبرو هستیم ضمن اینکه طول کمان هلال نیز کم است و فاز روشنایی کمی دارد.

وی گفت: ساعت ۲۰:۲۰ دقیقه لحظه غروب خورشید در پایتخت است و لحظه غروب ماه نیز ۲۰:۲۱ است یعنی ماه فقط یک دقیقه در افق مکث دارد که حتی با تلسکوپ های قدرتمند نجوم نیز نمی توانیم هلال را رویت کنیم بنابراین دور از نظر است که هلال شوال ۱۴۳۶ هجری قمری در شامگاه پنج شنبه در تهران و سایر نقاط کشور قابل مشاهده باشد .

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران افزود: با وجود اینکه در شمال غرب، شمال شرق و شرق کشور هلال ماه حتی زودتر از خورشید غروب می کند و مکث ماه هر چه به سمت جنوب کشور برویم بیشتر می شود باز هم شرایط رویت هلال ماه میسرنیست.

وی گفت: غروب جمعه با یک هلال پیر روبرو می شویم که طول کمان وفاز ماه و جدایی زاویه ماه ازخورشید به گونه ای خواهد بود که مردم حتی با چشم غیر مسلح می توانند هلال ماه را مشاهده کنند.

وی با بیان اینکه از عصر پنج شنبه تا غروب جمعه گروههای نجومی برای رصد ماه به ارتفاعات اعزام می شوند گفت: این گروهها در تهران نیز در ارتفاعات توچال ،‌ البرز و در برخی موارد ارتفاعات بی بی شهربانو مستقر می شوند .

عتیقی همچنین خطاب به علاقمندان به استهلال ماه گفت : در سمت چپ غروب خورشید هفت درجه بالاتر ( در تهران)‌ با داشتن افق غرب و شمال غرب باز و بدون غبار می توان با چشم غیر مسلح ماه را استهلال کرد.

مرتبط‌ها

حضور 3 میلیون افغان در ایران

همسر دلخواه خود را دانلود کنید

دوئل مرگبار دو اراذل محله فلاح برای قدرت نمایی

تصاویر/ شاسی‌ بلند جدید آمریکایی

تصاویر/کاپیتان پرسپولیس باید اخراج می شد

آغاز برخورد با بدپوششی و کشف حجاب در تهران