دیدبان

انهدام زیرساخت هسته‌ای در برابر تعلیق تحریم غیرمنطقی است

انهدام زیرساخت هسته‌ای در برابر تعلیق تحریم غیرمنطقی است

به گزارش دیدبان، مهدی محمدی عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان و الیاس حضرتی مدیر مسئول روزنامه اعتماد با حضور در برنامه نگاه یک که شب گذشته (شنبه ۲۶ اردیبهشت ماه) از شبکه یک سیما پخش شد، به «بررسی آخرین تحولات مذاکرات هسته‌ای» پرداختند.

الیاس حضرتی در ابتدای این برنامه پرونده هسته‌ای کشورمان را ملی یکی از مهم‏ترین پرونده‌‏ها در طی چند دهه گذشته عنوان کرد و گفت: در ۱۰ تا ۱۲ سال گذشته مذاکراتی در برهه‌‏های مختلف انجام و با تغییر و تحولاتی که انجام شده همه دیدگاه‌‏های خود را بیان می‌‏کنند.

وی با اشاره به صدور ۶ قطعنامه در ۸ سال گذشته و تمجید از فضای بازی که در مذاکرات هسته‏‌ای وجود دارد و انتقاد از افرادی که مذاکرات را زیر سوال می‏برند، افزود: برخی با اصل مذاکرات مخالفند و طرح سه فوریتی یا غنی‌‏سازی ۶۰ درصد را مطرح می‏‌کنند یا به تیم مذاکره ‏کننده تهمت می‌‏زنند و یا قرارداد لوزان را با ترکمن‏چای مقایسه می‏‌کنند که این دور از انصاف است.

مدیر مسئول روزنامه اعتماد گفت: اراده ما بر این است که در مذاکرات به توافق برسیم و توافقی که در این زمینه نوشته می‌‏شود به صلاح‏دید مسئولین امضا می‌‏شود یا نمی‌‏شود.

*نباید از مذاکرات هسته‌ای استفاده انتخاباتی شود

در ادامه این برنامه مهدی محمدی کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به این که ما درباره مذاکراتی صحبت می‏‌کنیم که سرنوشت کشور در اقتصاد، امنیت، علم و سایر ابعاد حداقل در سه دهه آینده به آن گره خورده است با انتقاد از دولت برای آستانه تحمل پایین آن، گفت: در ۱۴ ماه گذشته صداوسیما در را بر روی منتقدین بسته بود تا مذاکره ‏کنندگان در یک فضای بی‏‌رقیب به بیان دیدگاه‏‌های خود بپردازند که این موضوع طبیعی است که البته نباید از مذاکرات هسته‏‌ای موضع‏‌گیری‏‌ها و برداشت‌‏های انتخاباتی شود که متأسفانه مسئولین دولتی به صورت‌‏های مختلف آن را مطرح می‏‌کنند.

وی با انتقاد از بیانیه ژنو عنوان داشت: اگر سه ماه انتخابات ریاست جمهوری به تعویق می‏‌افتاد در آلماتی توافق بسیار خوبی انجام می‏‌‍‌‌‌‌‌‍‌‌شد که فرسنگ‌‏ها با ژنو فاصله داشت که پیشرفتی که حاصل شد حتی مسئولین این دولت را شگفت زده کرد. باید بدانیم توافقی خوب است که زیرساخت‌‏ها را حفظ و تحریم‌‏ها را لغو کند و مردم به دنبال لغو تحریم هستند و متنی که امضا شده بهتر است برای این که به نفع جمهوری اسلامی ایران باشد از آن به عنوان توافق نام نبریم.

حضرتی: اروپا منتظر است تا به محض حصول توافق قراردادهای تجاری با ایران را امضا کند!

در ادامه این برنامه حضرتی گفت: ما در مذاکرات به دنبال این بودیم که اولاً از اراده خود دفاع کنیم و در این مذاکرات غربی‏‌ها حقوق ما را پذیرفتند و اصل غنی‌‏سازی پذیرفته شد و ثانیاً لغو تحریم‏‌ها یکی دیگر از اهداف ما بود که تاکنون که هیچ سندی امضا نشده سازمان تحریم به هم ریخته و فدراسیون روسیه تصمیم دارد تا سامانه اس ۳۰۰ را به ایران تحویل بدهد و اروپا قراردادهای تجاری خود را آماده امضا کرده و راه خود را از آمریکا جدا می‏‌کند و منتظر است تا به محض حصول توافق قراردادهای تجاری با ایران را امضا کند.

وی با اشاره به انشقاق بین آمریکا، اسرائیل و اروپا به عنوان یکی از دستاوردهای مهم مذاکرات هسته‌‏ای، یادآور شد: انسجام بین آمریکا، اسرائیل و اتحادیه اروپا کم رنگ شده و اوباما درباره ساختمان تحریم‏‌ها و شکسته شدن زیرساخت‌‏های تحریم اذعان داشته که ما یکسری محدودیت‏‌های نظارتی را پذیرفته‌‏ایم و در قبال آن تحریم‌‏ها لغو می‌‏شود و این به معنای مذاکرات برد – برد است و بنا داریم مذاکرات برد – برد داشته باشیم.

در ادامه برنامه محمدی با اشاره به تلاش آمریکا و برخورد آن با ایران به عنوان یک استثناء در جهت محدود کردن غنی‌سازی در ایران عنوان داشت: طبق ماده ۴ ان.پی.تی هیچ محدودیتی در غنی‌‏سازی وجود ندارد و در مذاکرات با طرف غربی اولاً باید تحریم‏‌ها به طور کامل لغو شود و امنیت کشور را تأمین کند و انتهای این توافق را مشخص کند. یکی از مسئولین آمریکایی گفته است ما تبدیل به نیروی هوایی ایران شده‌‏ایم و سردار سلیمانی در منطقه نقش‌‏آفرینی می‏‌کند.

این کارشناسی مسائل سیاسی افزود: لغو تحریم‏‌ها یکی از فاکتورهای مهم توافق لوزان است و در توافق ژنو یک قرارداد امضا شده که باید تحریم‏‌ها بازگشت‏‌پذیر و تعهدات به صورت هم‏زمان اجرا شود و زیرساخت تحریم‏‌ها باید دستکاری شود.

حضرتی: توافقی خوب است که عزت ملت را تأمین و حق غنی‌‏سازی را بپذیرد و تحریم‌‏ها را بردارد

در ادامه برنامه حضرتی با انتقاد از سخنان محمدی درباره مذاکرات دولت گذشته و شکست رویکرد دولت دهم اظهار داشت: شما مدت‏‌ها بحث‏تان این بود که مذاکرات در آلماتی یا بغداد برگزار شود و این که شما می‏‌گویید اگر انتخابات ریاست جمهوری به تعویق می‏‌افتد، به یک توافق خوبی می‏‌رسیدید اصلاً صحیح نیست و جریانی در کشور وجود دارد که می‏‌گوید آمریکا اصلاً قابل مذاکره نیست؛ اما آنچه که مهم است این است که همه چیز در دهم تیر ماه در اتاق مذاکرات مشخص می‏‌شود و تیم مذاکره‏‌‎کننده تلاش می‏‌کند تا تحریم‌‏ها یک شبه لغو شود.

مدیر مسئول روزنامه اعتماد در ادامه یادآور شد: توافقی خوب است که عزت ملت را تأمین و حق غنی‌‏سازی را بپذیرد و تحریم‌‏ها را بردارد و از این نظر واقعیت این است که تحریم‏‌های ریاست جمهوری و اتحادیه اروپا در همان زمان امضای قرارداد برداشته می‌‏شود و تحریم‌‏های شورای امنیت بر اساس زمان لغو می‌‏گردد و تحریم‌‏های کنگره نیز قابل بحث است اما شما در مذاکرات در گذشته تصمیم داشتید که مشکلات جهان اسلام را حل کنید که باید به نکته توجه کرد که تیم مذاکره‌‏کننده صرفاً درباره موضوعات هسته‏‌ای مذاکره می‏‌کند و لاغیر.

محمدی: متن توافق لوزان نگران‏ کننده است

در ادامه برنامه نگاه یک، محمدی با اشاره به این که متن توافق لوزان نگران‏ کننده است، یادآور شد: در تحریم‌‏های اتحادیه اروپا تنها تحریم‏‌های مرتبط با انرژی هسته‏‌ای و آن هم بخش‏‌های اقتصادی و مالی رفع می‌‏شود و این در حالی است که همه این‏‌ها مشروط بر انجام تعهدات کلیدی توسط ایران است که یکی از این تعهدات موضوع نظارت بر تأسیسات دفاعی، موشکی و دانشمندان هسته‏‌ای ماست که آن‏ها کل تعلیق تحریم را به یک کار غیر محقق شده گره زده‌اند و باید به قدرت کشور واقف باشیم و اگر قرار بر این است که بخشی از امنیت ملی را معامله کنیم باید کاغذ را درست مطالعه کنیم و اگر ثمره مقاومت ملت ایران این توافق نیم بند است اصلاً راضی‏ کننده نیست و باید به صورت جدی مطالعه بر روی تفاهم‏‌نامه صورت گیرد.

در ادامه این مناظره الیاس حضرتی مدیرمسئول روزنامه اعتماد با اشاره به دلسوزی و تعهدات تیم مذاکره ‏کننده و توضیحاتی که آن‏ها به ملت ایران داده ‏اند، یادآور شد: بحث ‏های مختلف از جمله غنی‌سازی در روال اصولی خود پیش می‌رود.

در ادامه این گفتگو محمدی درباره تحریم‏‌های آمریکا اظهار داشت: چیزی که درباره تحریم‏‌های آمریکا می‏‌بینیم این است که آن‏‌ها می‏گویند تحریم‏‌ها تعلیق می‏‌شوند و لغت لغو تحریم‌‏ها را به کار نمی‌‏برند، به این معنی که زیرساخت‏‌های قانونی تحریم‏‌های کنگره باقی نگه داشته می‏‌شود. این موضوع در حالی است که دوستان ما همیشه می‏‌گویند مسائل داخلی آمریکا به خود آن‌‏ها مربوط است و به ما چه ربطی دارد که دولت آمریکا نمی‏‌تواند کنگره را متقاعد کند.

این کارشناس مسائل سیاسی تأکید کرد: ما حق داریم وقتی تغییرات بنیادین را در برنامه هسته‏‌ای خود اعمال می‏‌کنیم، زیرساخت‏‌های قانونی تحریم‌های آمریکا توسط کنگره برداشته شده باشد و این دولت آمریکاست که باید کنگره را متقاعد کند.

وی با بیان این که در این توافقنامه تأکید شده که همه چیز موکول به آن است که ایران تعهدات خود را به طور کامل اجرا کند و پس از آن است که تحریم‌‏های آمریکا تعلیق خواهد شد، گفت: سوالی که اینجا مطرح می‏‌شود این است که اگر ما تعهدات خود را اجرایی کنیم و پس از آن آمریکا بهانه آورد، دست‏مان به کجا بند است.

محمدی: روزی که توافق امضا می‌‏شود آمریکایی‏‌ها باید تمام تحریم‏‌ها را به صورت یکپارچه لغو کنند

محمدی ادامه داد: آقای موسویان که جز امنای تیم مذاکره‏‌کننده است، اخیراً طی سخنرانی خود در نیویورک اعلام کرده که زمان بازگشت‏‌پذیری ۶سال است که اگر ما تعهدات خود را اجرایی کنیم و در آن زمان آمریکا به تعهدات خود عمل نکند که احتمال آن نیز کم نیست، آن زمان است که برنامه ما ۶ سال عقب خواهد افتاد و این جا این سوال مطرح می‌‏شود که چه کسی قرار است این زمان ۶ ساله را جبران کند. بر این اساس ما تأکید داریم باید در روزی که توافق امضا می‌‏شود آمریکایی‏‌ها تمام تحریم‏‌ها را به صورت یکپارچه لغو کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه اظهارات خود به نکته دیگری اشاره کرد و گفت: بر اساس تعهداتی که ما قبول می‏‌کنیم، ما تأسیسات خود را دستکاری خواهیم کرد یعنی زیرساخت‏‌های خود را جمع کنیم و این در حالی است که طرف مقابل ما تحریم‏‌ها را تعلیق می‏‌کند لذا اگر قرار است طرف مقابل تنها تحریم‏‌های خود را تعلیق کند ما نیز باید فعالیت‏‌های خود را صرفاً به حالت تعلیق نگه داریم.

وی با طرح این سوال که چرا طرف مقابل تنها قرار است زیرساخت تحریم‌‏های خود را نگه دارد اما ما زیرساخت‏ های خود را جمع کنیم، گفت: اگر قرار است موازنه‌ه‏ایی وجود داشته باشد لازم است اولاً تعهدات به صورت یکسان بازگشت‏ پذیر باشد، ثانیاً همزمان باشد و ثالثاً اگر قرار باشد آن‏ها چیزی را لغو کنند ما نیز مانند آن‏ها عمل کرده و اگر قرار است آن‏ها صرفاً تحریم‏ها را به حالت تعلیق نگه دارند ما نیز مانند خود آن‏ها عمل می‏‌کنیم.

در ادامه برنامه حضرتی در پاسخ به این سوال که بحث تحریم ‏های ثانویه شامل چه مواردی می ‏شود و آیا این تحریم‏ ها دست آمریکا را برای عهدشکنی باز خواهد گذاشت یا خیر، گفت: از ابتدای انقلاب ما در تحریم بودیم تا این که این تحریم‏‌ها به مباحث هسته‌ای رسید که در این جا نیز بخشی از تحریم‏ ها توسط رئیس جمهور صورت گرفت و بخشی توسط کنگره انجام شد که در خصوص تحریم‏ های کنگره بحث‏ها پیچیده است.

حضرتی: در سر میز مذاکره قرار نیست که طرف مقابل هر چه را که آرزوی ماست بپذیرد

وی با تأکید بر این که باید تحریم‏‌ها باید یکجا و همزمان برداشته شود، گفت: این موضوع آرزوی ماست و قطعاً تیم مذاکره‏ کننده نیز به دنبال آن است اما در سر میز مذاکره قرار نیست که طرف مقابل هر چه را که آرزوی ماست بپذیرد. زمانی آرزوی طرف مقابل این بود که ما غنی‏ سازی خود را به صفر برسانیم اما نتوانست اراده خود را بر ما تحمیل کند. طبیعی است ما محدودیت‏ هایی داریم که در خصوص این محدودیت‏‌ها این تصمیم ‏گیران کشور هستند که به مذاکره‏ کنندگان دستور می ‏دهند این محدودیت‏ ها را بپذیرند یا نپذیرند.

مدیرمسئول روزنامه اعتماد به تشریح تحریم‌های ثانویه پرداخت و گفت: بر اساس بیانیه لوزان قرار است آن چه را که ما بر اساس این تفاهم‌‏نامه تعهد کردیم، توسط آژانس راستی ‏آزمایی شود و پس از آن است که بخشی از تحریم ‏ها برداشته می ‏شود.

حضرتی با تأکید بر این که این تحریم‌‏ها صرفاً در موضوع هسته‏‌ای است، گفت: اگر این داستان به شکلی که عنوان شد، صورت پذیرد، روال طبیعی کار انجام خواهد شد اما اگر بعد از دو سه ماه که آژانس راستی ‏آزمایی کرد آمریکایی‏ ها عهدشکنی کنند ما دوباره می‌ توانیم به فعالیت‏ های پیشین خود برگردیم.

*مشخص کردن تحریم‌های اولیه و ثانویه بدست آمریکا است

در ادامه این گفتگو محمدی در پاسخ به این سوال که گفته شده هرچند توقف تحریم‏‌های آمریکا به دو قید ثانویه و هسته‌ای محدود شده اما در عمل همه تحریم‏‌های مهم که تأثیر زیادی بر اقتصاد کشور داشته را شامل می‌شود و تحریم‌های باقیمانده تحریم‌ های تأثیرگذاری نیست، اظهار داشت: متأسفانه به این صورت نیست بلکه در آن بخش آمریکا تأکید می‏ کند که تنها تحریم‏ های ثانویه را برمی‌دارد و تحریم‏‌های اولیه باقی می‏‌ماند و این جا این سوال ایجاد می‌ شود که چه کسی قرار است مشخص کند کدام تحریم اولیه است و کدام ثانویه و اینجا یک باب سوءاستفاده وسیع برای آمریکایی‏ ها باز خواهد شد.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: اینجا آمریکایی‌ها قادر خواهند بود که انواع بازی‏‌ها را درآورند لذا یکی از مهم‏ترین اصلاحاتی که باید در این متن انجام شود این موضوع است و باید از سوی تیم مذاکره‏ کننده کشورمان مشخص شود که آن‏ها موظف هستند تمام تحریم ‏ها را بردارند و اگر برندارند نمی‏توانند امتیازات از ما بگیرند. نکته ‏ای که حائز اهمیت است این است که وقتی این امتیازات را می ‏دهیم، تحریم ‏ها باید یکپارچه برداشته شود.

وی ادامه داد: بر اساس متن تفاهم لوزان گفته شده که حتی تحریم‏‌های مرتبط با اشاعه یعنی تحریم‏‌های مرتبط با مواد، فناوری و تجهیزات هسته‌ ای باقی خواهد ماند که در این جا باز این سوال مطرح می‏‌شود که چه کسی مشخص می‏‌کند که فلان قطعه‌‏ای که ما قرار است وارد کنیم قطعه‏‌ای مرتبط با مباحث هسته‏ ای است یا نه! لذا این مقدار محدود کردن و زدن گوشه و کنار رژیم تحریم و نگه داشتن زیرساخت تحریم‌ ها یک معنی بیشتر ندارد و آن این است که آن‏ها نمی‌ خواهند تحریم‏‌ها را بردارند بلکه می‏‌خواهند زیرساخت تحریم را نگه دارند چرا که با تحریم کار دارند و حوزه‏ های منازعه آن‏ها با ما ادامه دارد.

*در قطعنامه جدید ما خود می‌پذیریم که تهدید صلح و امنیت بین المللی هستیم!

محمدی تأکید کرد: آن‏ها به تحریم‏‌ها نیاز دارند لذا تأکید ما به تیم مذاکره‏ کننده این است که سعی داشته باشند رژیم تحریم‏ها یکپارچه برداشته شود. در خصوص تحریم‏ های شورای امنیت اتفاقی که می‏‌افتد این است که تمام قطعنامه‏ ها تجمیع و تبدیل به یک قطعنامه می‏‌شود؛ به این معنی که بخشی از محدودیت‏ ها جمع می‏‌شود و دوباره در قطعنامه‏ ای جدید حفظ می‏ شود.

وی تصریح کرد: یک اتفاق بدتر هم رخ می‏‌دهد و آن این است که ما قطعنامه‏ هایی که تا به حال گرفته‏ ایم مربوط به فصل ۷ و ماده ۴۱ بود ولی در هیچ یک از این قطعنامه‏ ها ما به عنوان تهدید صلح و امنیت بین ‏المللی شناخته نشدیم ولی متأسفانه در این قطعنامه جدیدی که ان شاالله اصلاح خواهد شد ظاهراً ما برای اولین بار به عنوان تهدید صلح و امنیت بین‏ المللی ذیل بند ۷ شناسایی می‏‌شویم و تحت ماده ۴۱ قطعنامه می‏‌گیریم.

این کارشناس مسائل سیاسی تأکید کرد: در خصوص تحریم ‏ها بحث اصلی این است که اگر قرار است تحریم باشیم بهتر است با هسته‌ ای تحریم باشیم تا بدون هسته‏ ای و اگر قرار است تحریم نباشیم این متن باید اصلاح شود.

*آقایان از این توهم که مذاکرات برای مصرف انتخاباتی است، بیرون بیایند

در ادامه اظهارات محمدی، الیاس حضرتی گفت: تمام سیاست‏‌های کلی تیم هسته‌ای ما این است که به دنبال یک توافق خوب هستیم و این دستورالعمل تیم هسته‌ای و دولت است و دوستان ما باید از این فضای توهم بیرون بیایند که فکر می‏‌کنند اصلاً بحث توافقی وجود ندارد و یک بازی بیشتر نیست و آن مصرف انتخاباتی برای کشور است.

در ادامه برنامه نگاه یک محمدی در خصوص اقدامات محدودیت‏ ساز در متن بیانیه اظهار داشت: ایران با ۵ کشور بزرگ جهان در حال توافق است لذا این متن باید متن بسیار محکمی باشد و جای سوءاستفاده در آن نماند. در حال حاضر تنها متن مکتوبی که می‏‌توانیم در خصوص آن صحبت کنیم بیانیه سوئیس است. بر اساس این متن حق غنی ‏سازی در این جا به رسمیت شناخته نشده و چیزی که وجود دارد یک برنامه غنی ‏سازی است و شما کلمه «حق» را در سراسر این متون پیدا نمی‏‌کنید، ضمن این که خود آمریکایی‏ ها قبل از توافق ژنو نیز عنوان کرده بودند ما حق غنی‏ سازی را به رسمیت نمی‏ شناسیم تا بتوانیم برنامه‏ ها را محدود کنیم.

*طرف مقابل حق غنی سازی ما را به رسمیت نشناخته است

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان این که حق آن چیزی است که در ماده ۴ ان.پی.تی آمده و هیچ محدودیت ندارد اما آن چیزی که در این متن ذکر شده از ۶ جهت محدود شده است ما از حق استثنا شده‏ ایم و یک برنامه جدید کوچک که زمان گریز را بالای یک سال می‏برد برای ما تعریف شده است. اصلاح دومی که باید در این متن صورت پذیرد این است که اگر قرار است آن‏ها چیزی را تعلیق کنند در این طرف باید بحث تعلیق‌ها مطرح شود به این معنی که در این طرف هم ماشین‏ های سانتریفیوژ ما باید در زمان بسیار کوتاه بازگشت‏ پذیر باشند.

محمدی تأکید کرد: اصلاح سومی که باید صورت گیرد این است که همه قیود تحریم باید برداشته شود یعنی تحریم‏ها نباید به تحریم‏ های مختلف تفکیک شود.

*آژانس عملکرد قابل قبولی نداشته است

در ادامه برنامه حضرتی مدیر مسئول روزنامه اعتماد در پاسخ به اظهارات اخیر آمانو مبنی بر اجبار ایران در پذیرش بازدید از مراکز نظامی و این که آیا می‏‌توان به آژانس به عنوان یک نهاد بی‌طرف اعتماد کرد، گفت: با توجه به عملکرد سنوات گذشته آژانس این نهاد عملکرد قابل قبولی ندارد.

وی ادامه داد: ما بارها به آژانس اعتماد کردیم ولی آن‏ها گزارش ‏های مختلفی از مراکز نظامی ما تهیه کردند. در دو سه ماه گذشته حرف‏ هایی که دبیرکل آژانس بیان کرده حرف‏ های معتدلی بوده ولی همچنان سوابق آن‏ها نگران کننده است. واقعیت‏های تلخی در دنیا وجود دارد که ما برای گرفتن حق ملت باید با آن‏ها روبرو شویم.

در ادامه اظهارات حضرتی، محمدی در خصوص پی.ام.دی اظهار داشت: خود آمریکایی‏ ها در فکت شیت توضیح دادند که یکی از تعهدات کلیدی پی.ام.دی است و آمانو نیز این موضوع را تکرار کرده است و در این خصوص نیز نهاد ناظر آژانس است. وقتی پی.ام.دی را باز می‏‌گذاریم یعنی همه امتیازات را داده‌‏ایم و مجرای توطئه‏ چینی طرف مقابل باز مانده است.

*اگر پی.ام.دی را باز بگذاریم یعنی هیچ چیز را حل نکردیم

در ادامه این گفتگو محمدی در پاسخ حضرتی در خصوص دستاورد مذاکرات گفت: همان طور که قبلاً گفتم وجود برنامه غنی‏ سازی محدود نسبت به غنی‏ سازی صفر یک دستاورد است ولی این حق ما از ان.پی.تی نیست. دستاورد دوم این است که آمریکایی‌ ها حاضر به بحث در مورد تعلیق تحریم ‏ها شدند.

در ادامه برنامه حضرتی در پاسخ به این سوال که مقامات آمریکایی در گذشته بارها اعلام کرده بودند که توافق نکردن بهتر از توافق بد است، اما این روزها از زبان آن‏ها شنیده می‏‌شود که بیانیه لوزان مبنای خوبی برای توافق است، به نظر شما این تغییر ادبیات چیست، گفت: این شعار (توافق نکردن بهتر از توافق بد است) هم شعار آن‏هاست هم شعار ما.

وی ادامه داد: علت این که کنگره اختیارات دولت آمریکا را محدود کرده و خود وارد ماجرا شده نشان می‏‌دهد که این گونه نیست که همه امتیازات را ما داده‏‌ایم بلکه امتیازات خوبی نیز گرفته‏‌ایم و آن‏ها خود می‏‌خواهد که نظارت بیشتری داشته باشند.

در ادامه اظهارت حضرتی، محمدی گفت: در خصوص سوال فوق به نظر بنده تغییر ادبیاتی از سوی آمریکایی‏ ها صورت نگرفته است.

محمدی همچنین در پاسخ به این سوال که علیرغم برگزاری جلسات مختلف از سوی تیم مذاکره‏ کننده اخیراً منتقدان معتقدند که جزئیات مذاکرات هسته‌ای با مردم در میان گذاشته نشده است و به نظر شما این جلسات برای شنیدن جزئیات کافی بوده است، گفت: شاید مرسوم نیست که جزئیات به این شکل در رسانه‏ ها بیان شود ولی آنچه دوستان ما می‌‏گویند نباید با متن مکتوبی که تفاهم کرده‏‌اند متناقض باشد و این جز مطالبات ماست.

*آقایان پارامتر های یک توافق خوب را بیان کنند

وی ادامه داد: بهتر است دوستان یک بار پارامترهای یک توافق خوب را بیان کنند که الزاماً توافقی که از نظر آن‏ها توافق خوب محسوب می ‏شود چه توافقی است.

این کارشناس مسائلی سیاسی با بیان این که ما هیچ وقت مشخصات یک توافق خوب را از زبان دوستان نشنیده ‏ایم، گفت: علیرغم این موضوع آمریکایی‏ ها پارامترهای یک توافق خوب را از نظر خود مکتوب کرده ‏اند و لذا از این پس یک مبنا برای قضاوت آن‏ ها وجود خواهد داشت که آیا آنچه آمریکا به دنبال آن بوده محقق شده است یا خیر.

محمدی در پایان در خصوص بازرسی‏ ها و تحقیق و توسعه اظهار داشت: بر اساس بیانیه سوئیس بازرسی‏ ها، بازرسی‏‌های ویژه است و بازرسی ویژه تنها درباره عراق اعمال شده است که در نهایت منجر به حمله نظامی به عراق شد یعنی در اثر بازرسی ویژه آن‏ها مراکز حساس و ظرفیت ‏های عراق را شناسایی کردند لذا باید توجه داشت که امنیت کشور به مخاطره نیفتد.

منبع: فارس

مرتبط‌ها

بیشترین سقوط ارزش سهام وال استریت در یک روز

دولت آمریکا به کشتن شهروندان ایرانی افتخار می‌کند

مقابله با کرونا از منظر حکمرانی (1)

آمریکا برای آزادی مزدور اسرائیلی، دست به تهدید و ارعاب زد

افشای نام‌های جدید از شاهزادگان بازداشت‌شده

استیصال رسانه‌ای ائتلاف در یمن