دیدبان
ارتباط هواپیماهای بدون سرنشین گوگل با پنتاگون

«Google» چگونه راه جاسوسی آمریکا را باز می کند؟

«Google» چگونه راه جاسوسی آمریکا را باز می کند؟

به گزارش دیدبان به نقل از جوان آنلاین، بحث جاسوسی های اینترنتی امروزه بسیاری از دولتمردان و همچنین مدافعان حقوق شهروندی را به خود مشغول کرده و انتقادات تندی را به همراه داشته است. مسئله ای که کل اروپا را نسبت به عملکرد آمریکا در این زمینه بدبین کرده است.
فضای مجازی و بویژه شبکه های اجتماعی این امکان را برای «اداره کنندگان» اینترنت ایجاد کرده تا به راحتی از خصوصی ترین اقدامات در عرصه جهانی اطلاعات کسب کنند. در کنار فضای مجازی، آمریکا میلیاردها مکالمات جهانی را ضبط می کند و در صورت لزوم از آنها برای پیش برد اهداف خود بهره می برد.
این «بی اخلاقی تکولوژیک» باعث می شود که در برخی موارد پدیده هایی همچون «اسنودن» دست به افشاگری بزنند. در این میان شرکت های بزرگ در عرصه مجازی نیز مجبور هستند با آمریکا همکاری داشته باشند. در یکی از تازه ترین اخبار که از سوی نیوزویک منتشر شده، نشان می دهد که شرکت گوگل با به کارگیری هواپیماهای بدون سرنشین در این زمینه همکاری های لازم را انجام می دهد.
بیستم ژوئن سال گذشته، یک موشک از خاک گینه به فضا پرتاب شد تا چهار ماهواره را روانه مدار متوسط زمین کند. هزینه این پروژه چند ملیتی 1.2 میلیاردی توسط گوگل و چند شرکت دیگر تأمین شد؛ اقدامی که بلند پروازانه‌ترین تلاش برای آوردن اینترنت به آفریقا به حساب می‌آید.در سال 2006، زمانی که کارآفرین امریکایی، گرگ وایلر، سعی داشت پهنای باند را به رواندا بیاورد، بیشتر امیدوار بود که ارتباطات بهتر بتواند نسل‌های بعدی را نیز پوشش بدهد. آن طرح بدلیل نقص در ساختار داخلی و سرعت‌های پایین ماهواره‌ای از هم پاشید. در اقدام بعدی وایلر به سراغ گوگل رفت تا آن را راضی به این کار کند.
اما گوگل تنها به یک طرح بسنده نکرد و در جهت درآمدزایی هر چه بیشتر، «بالن‌های اختصاصی» خود را تحت عنوان پروژه "لون" زیر آسمان آفریقا به پرواز در آورد که نمونه ای از طرح «هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا» در سراسر دنیا از جمله آفریقا است.آمریکا از این مسئله برای پوشش بهتر و کسب اطلاعات بیشتر استفاده می کند تا در مواقع حساس و احتمال عملیات نظامی یا رفتار سیاسی خاص از اطلاعات به دست آمده استفاده لازم را ببرد.در 14 آوریل سال جاری، گوگل عمر مفید این رویا را با خریداری شرکت هواپیماهای بدون سرنشین به نام Titan Aerospace گسترش داد؛ شرکتی با تمایلات نوآورانه که همیشه به دنبال راه‌هایی است تا یک قدم جلوتر از رقبای خود باشد. همین نوع آوری سبب شده تا مقامات سیاسی و اطلاعاتی آمریکا از «قدرت گوگل» در امر کسب اطلاعات نگذرد.اگر چه اینترنت و ایجاد فضایی مجازی در کنار واقعیت موجود از پنتاگون کلید خورد اما این نهاد نظامی کم کم برای مدیریت جاسوسی خود به سراغ شرکت های بزرگ و تاثیرگذاری رفته است که با اعتباری که برای خود ایجاد کرده اند، شبهات جاسوسی را کمرنگ کنند.

مرتبط‌ها

حضور 3 میلیون افغان در ایران

همسر دلخواه خود را دانلود کنید

دوئل مرگبار دو اراذل محله فلاح برای قدرت نمایی

تصاویر/ شاسی‌ بلند جدید آمریکایی

تصاویر/کاپیتان پرسپولیس باید اخراج می شد

آغاز برخورد با بدپوششی و کشف حجاب در تهران