دیدبان

اولین اقدام ایران برای قدرت‌نمایی در اوپک/ راه‌اندازی طرح جدید افزایش تولید نفت

اولین اقدام ایران برای قدرت‌نمایی در اوپک/ راه‌اندازی طرح جدید افزایش تولید نفت

دیدبانبیژن زنگنه وزیر نفت یکی از سه برنامه کوتاه مدت و اولویت دار صنعت نفت در دولت یازدهم را افزایش ظرفیت تولید نفت در دو مرحله ابتدا به 4 میلیون بشکه و سپس 4.5 میلیون بشکه در روز اعلام کرده است.


این عضو کابینه دولت یازدهم با تاکید بر اینکه افزایش ظرفیت تولید نفت منجر به ارتقای جایگاه و قدرت چانه‌زنی های ایران در مذاکرات بین‌المللی و اوپک خواهد شد، تاکید کرده است: از این رو با استفاده از روش‌های صیانتی ظرفیت تولید طلای سیاه و سپس با اتخاذ 14 راهکار جدید میزان صادرات و فروش نفت ایران افزایش می یابد.

به اعتقاد کارشناسان بازار انرژی، افزایش ظرفیت تولید نفت و ایجاد ظرفیت مازاد بر صادرات طلای سیاه برای کشورهای عضو اوپک به منزله یک برگ برنده اقتصادی و سیاسی در بازار جهانی به شمار می‌رود و از این رو هر کشوری که ظرفیت مازاد بیشتری برای تولید نفت در اختیار داشته باشد از قدرت چانه‌زنی بالاتری در مذاکرات برخوردار خواهد بود.

از این رو هم اکنون در کنار اولویت بندی طرح توسعه میادین مشترک نفت و گاز ایران و حذف برخی از پروژه‌ها همچون توسعه برخی از میادین مستقل نفتی کشور، افزایش ضریب بازیافت مخازن هیدروکربوری با تولید ثانویه نفت در دستور کار صنعت نفت قرار گرفته است.

به منظور اجرای این سیاست کلان، اولین طرح افزایش تزریق گاز به مخازن نفت ایران در مناطق نفتخیز جنوب آماده بهره‌برداری و راه اندازی نهایی شده است به طوری‌که پیش بینی می‌شود با راه‌اندازی طرح افزایش ظرفیت تزریق گاز در میادین نفتی کرنج و پارسی، ضریب بازیافت و تولید نفت با روش‌های صیانتی در این دو میدان نفتی افزایش یابد.

شرکت ملی نفت ایران با انتشار گزارشی در تشریح جزئیات بیشتر از تکمیل و آغاز بهره‌برداری این دو طرح افزایش ظرفیت تولید نفت ایران، اعلام کرد: هم اکنون آخرین مراحل پیش راه‌اندازی و راه‌اندازی طرح تزریق گاز به میادین نفت کرنج و پارسی در حال انجام است.

هدف از اجرای این طرح را افزایش توان تزریق در مخازن کرنج و پارسی به میزان حدود 200 میلیون فوت مکعب بوده و پیش بینی می‌شود با راه اندازی این طرح، ظرفیت تزریق گاز در این میادین از روزانه 900 میلیون فوت مکعب به یک میلیارد و 100 میلیون فوت مکعب افزایش یابد.
 
در این پروژه تولید ثانویه نفت ایران، دو ردیف کمپرسور جدید در ایستگاه‌های تزریق گاز شماره 500 کرنج و 700 پارسی به همراه خطوط لوله و تهسیلات سرچاهی تزریق گاز نصب شده است.
 
برآوردها حاکی از آن است که با تزریق گاز به این میادین نفتی علاوه بر افزایش ظرفیت تولید طلای سیاه، میزان استخراج صیانتی نفت کشور هم افزایش یافته و عمر بهره‌برداری از میادین نفتی قدمی هم افزایش می‌یابد.

 

 

منبع: فارس

مرتبط‌ها

رونق تولید و تعلل یک لایحه

سیاست «حفظ نفت»: شروع یک چالش آشنای ایرانی

پتروشیمی ایران و تحریم‌ احتمالی آمریکا

طبقه متوسط و بحران اقتصادی پس از انقلاب

فاتف و تکرار یک بازی قدیمی

تورم 20 تا 40 درصدی در انتظار سال 98