دیدبان
سید یحیی یثربی، استاد فلسفه:

بلا همیشه بوده و الان نسبت به گذشته کم شده که بیشتر نشده است/ هنوز به آن مقام نرسیدیم که خدا با کرونا با ما طرف شود

بلا همیشه بوده و الان نسبت به گذشته کم شده که بیشتر نشده است/ هنوز به آن مقام نرسیدیم که خدا با کرونا با ما طرف شود

پایگاه خبری تحلیلی دیدبان / بلا همیشه بوده و الان نسبت به گذشته کم شده که بیشتر نشده است. صد‌سال پیش هر‌چند سال یکبار وبا و طاعون می‌آمد و یک سوم جمعیت را می‌کشت. گرسنگی می‌آمد و مردم جلوی چشم هم می‌مردند.
اینکه دخل و تصرف ما هم نقشی داشته باید طبیعت‌شناسان جواب دهند. یک مسأله هم این است که خود این‌ها وسیله و ابزار جنگی هستند و بعضی معتقدند که مثلاً یک جایی آن را تولید و نشر می‌دهد که من آن را هم خیلی نمی‌توانم جواب بدهم.
بشر روز‌به‌روز رنج‌های طبیعی را کاهش می‌دهد. [...] الان دیگر آبله و طاعون نمانده و آنفلوآنزا کنترل شده است. بشر این‌ها راکاهش می‌دهد ولی می‌شود که دیگر چیزی نباشد؟ رنج‌های طبیعی را نمی‌توانم بگویم ولی رنج‌های بشرساخته همچون ظلم و تبعیض و بی‌عدالتی را چشم به‌راه روزگار موعود زندگی می‌کنیم که با ظهور مهدی از بین برود و عدالت فراگیر شود.
ما به مردم اطلاع‌رسانی خوبی نکردیم و به تقلید از رسانه‌های غربی سرگرم شدن یا حرف‌های بیهوده. اما اگر جهان را خوب بشناسیم می‌دانیم که جهان نظم و علیت است و علیت اقتضای خودش را دارد
نظم و علیت جهان اقتضا کرده یک ویروس پیدا شود و ما الان مکانیسم آن را شناختیم و اگر زود بجنبد می‌تواند جلوی آن‌را بگیرد اما اگر غفلت کند نتیجه غفلت خودش را می‌خورد. این‌ها را به راحتی نباید حمل بر قهر و غضب خدا کرد. این‌ها برای ما هشدار است که باید درست رفتار کنیم.
حضرت علی دستور داده مسوولان به مانند طبقه ضعیف زندگی کنند. چرا به این حرف‌ها گوش نمی‌کنیم؟ این‌ها برای ما هشدار است تا درست عمل کنیم. ما هنوز به آن مقام نرسیدیم که خدا با کرونا با ما طرف شود.
در همین کرونا اگر مردم ضعیف ببیند مسوولی که کرونا گرفته در کنار یک آدم عادی بستری شد بس است چرا خودتان را جدا می‌کنید؟
آنطوری که از مردم می‌شنوم زیاد از عملکرد این دولت راضی نیستند البته نه فقط در کرونا در باقی مسائل همینطور است. انگار دولت خفته است و روی تخت دراز کشیده... در حالت عادی هم شب وزیر باید سرزده برود بیمارستان‌ها از مردم رسیدگی کند. مسوولان به اندازه کافی وقت اضافه هم دارند که به این کارها برسند.

انتهای پیام/

مرتبط‌ها

بیشترین سقوط ارزش سهام وال استریت در یک روز

دولت آمریکا به کشتن شهروندان ایرانی افتخار می‌کند

مقابله با کرونا از منظر حکمرانی (1)

آمریکا برای آزادی مزدور اسرائیلی، دست به تهدید و ارعاب زد

افشای نام‌های جدید از شاهزادگان بازداشت‌شده

استیصال رسانه‌ای ائتلاف در یمن